• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkmėnijos gyventojai sekmadienį balsavo prezidento rinkimuose, pirmą kartą surengtuose alternatyviniu pagrindu, bet juose buvo paliktos menkos galimybės pagrindinio kandidato - laikinai einančio valstybės vadovo pareigas Gurbanguly Berdymuchamedovo varžovams.

REKLAMA
REKLAMA

Europos parlamentaras, stebėjęs, kaip vyko balsavimas, sakė, kad jis nebuvo nei sąžiningas, nei laisvas, bet pavadino žingsniu į priekį už geležinės uždangos esančios šalies vadovybės mėginimą pademonstruoti kažką panašaus į demokratinę procedūrą.

REKLAMA

Ekscentriškas Turkmėnijos diktatorius, prezidentas iki gyvos galvos Saparmuradas Nijazovas mirė 2006 metų gruodį. Jis valdė šalį 21 metus.

Kandidatais rinkimuose, be G.Berdymuchamedovo, buvo įregistruoti dar penki pareigūnai, visi - iš vienintelės šalyje legalios politinės organizacijos - Demokratų partijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinės teisių gynimo organizacijos pavadino dabartinį balsavimą simuliacija, siekiant suformuoti "naują diktatūrą" šioje gamtinių dujų turtingoje šalyje.

Rinkimuose Turkmėnijoje, kaip visada, rinkėjai dalyvavo labai aktyviai: beveik 99 proc., pranešė valdžia.

Tiesa, jie "kažin ar gali būti pavadinti rinkimais", sakė Portugalijos parlamento deputatas Joao Soaresas (Žoaunas Suarišas), kuris lankėsi sekmadienio balsavime lydimas Turkmėnijos URM atstovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tačiau... tas faktas, kad ji (valdžia) bent pamėgino padaryti kažką, kas primena laisvus rinkimus - jau yra žingsnis į priekį", - pridūrė jis.

J.Soaresas lankėsi Ašchabade kaip vienas iš keturių Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos atstovų, pabrėžusių, kad jie atvyko gerinti santykių su Turkmėnija, bet neturi užduoties oficialiai stebėti rinkimus.

REKLAMA

JAV, Europa ir Kinija atidžiai stebi Turkmėnijos politinį procesą po S.Nijazovo mirties, suinteresuotos, kad Turkmėnijos "žydrasis kuras" būtų eksportuojamas naujais maršrutais, o ne sovietmečio dujotiekiais, priklausančiais Rusijos bendrovei "Gazprom", kuri perka Turkmėnijos dujas žemomis kainomis.

REKLAMA

Vakarai tikisi pamatyti permainų požymių.

"Mane labiausiai jaudina tas faktas, kad mes nekalbame apie revoliuciją, mes kalbame apie evoliuciją", - sakė vienas užsienio diplomatų Ašchabade, kurį S.Nijazovas iš dulkėto miesto dykumoje pavertė balto marmuro sostine -"Neutralaus Turkmėnistano" vitrina su marmuro rūmais, fontanais ir auksinėmis vadą liaupsinančiomis statulomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sovietmečiu buvęs aukštas partinis darbuotojas S.Nijazovas beveik visiškai izoliavo šalį nuo viso pasaulio. Jis pastatė sau auksinį paminklą sostinėje, uždraudė baletą ir auksinius dantis, panaikino pensijas, uždarė rajonines ligonines ir įvedė kitų užsienį gluminančių pakeitimų.

PAGRINDINIS KANDIDATAS

Nors techniškai įmanomas antrasis rinkimų ratas, trečiadienį jau numatyta oficiali naujo valstybės vadovo inauguracija.

REKLAMA

Centrinė rinkimų komisija žadėjo paskelbti balsavimo rezultatus antradienį.

Per rinkimų kampaniją laikinasis prezidentas pažadėjo pakeisti kai kuriuos labiausiai nepopuliarius S.Nijazovo sprendimus: moksleiviams leisti įgyti visavertį išsilavinimą, pagyvenusiems žmonėms padidinti pensijas, šalyje leisti naudotis internetu. G.Berdymuchamedovo varžovai buvo keli mažai žinomi pareigūnai.

REKLAMA

"Kas pažadėjo pensijas, už tą ir balsuosiu", - sakė vienoje Ašchabado rinkimų apylinkių 50 metų rusė.

Balsavimas vyko šventinėje aplinkoje: grojo kariniai orkestrai, buvo šokami tautiniai šokiai. Pirmą kartą balsuojantys 18-mečiai gavo gėlių ir S.Nijazovo eilėraščių knygelę.

Rinkėjai metė į permatomas balsadėžes nesulenktus balsalapius, daugumoje jų buvo pažymėta G.Berdymuchamedovo pavardė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diplomatai ir Turkmėnijos opozicija tremtyje sako, kad 49-erių metų G.Berdymuchamedovas iškilo todėl, kad jį remia įtakingi ginkluotųjų pajėgų ir specialiųjų tarnybų pareigūnai.

Daugelis buvusių ministrų dabar kalėjime arba yra emigravę, dalis jų dalyvauja opozicinėje veikloje ir negali dalyvauti prezidento rinkimuose nei tėvynėje, į kurią jiems uždrausta įvažiuoti, nei ambasadų užsienyje rinkimų apylinkėse. Teisių gynėjai sako, kad Turkmėnijoje yra daug politinių kalinių.

Ašchabadas pakvietė į dabartinį balsavimą stebėtojus iš ESBO, kuri nepripažino sąžiningais nė vienų ankstesnių rinkimų Turkmėnijoje. Tačiau ESBO atsisakė oficialiai stebėti rinkimus, motyvuodama tuo, kad jai per mažai laiko tam pasiruošti.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų