"Geriau nei tikėjomės, bet prasčiau nei pernai", - šitaip naujametę prekybą įvertino "Maxima LT" atstovė Renata Saulytė. Nors šventėme ne Velykas, tačiau kone perkamiausias produktas buvo kiaušiniai.
"Akivaizdu, kad žmonės taupė, pirko apgalvotai ir nebepasidavė pirkimo manijai. Be to, galima daryti išvadą, kad žmonės daugelį patiekalų gaminosi namuose. Mat gerokai išaugo ne tik kiaušinių, bet ir miltų, margarino, majonezo pardavimas. Be to, jau prieš Kalėdas padidėjo puodų, dubenų, skardų pardavimai. Taip pat labai populiarūs buvo biskvitai, kurių paradavimas išaugo net 70 procentų", - pasakojo R. Saulytė.
Anot jo, vertinant alkoholio prekybą, galima sakyti, kad Naujuosius šiemet tauta sutiko kur kas blaiviau.
"Alkoholio pardavimas sumažėjo 16 proc. Beje, pastebėjome, kad degtinę keičia vynas", - sakė R. Saulytė.
Gerokai keitėsi ir perkamų dovanų asortimentas - pernai buvo perkama ir buitinė technika, o šiemet jos pardavimai krito 17 proc. Stabiliausias pirkinys - knygos. Gerokai išaugo loterijos bilietų pardavimas - prieš šiuos Naujuosius jų parduota net 23 proc. daugiau nei pernai. Be to, ženkliai išaugo šventinės atributikos pardavimai, ypač karnavalinių kostiumų - net 40 proc.
Vis dėlto bendrai paėmus, pasak R. Saulytės, tiek kalėdiniai, tiek naujamečiai pardavimai, palyginti su 2008-aiasiais, krito 14 procentų.
Parduotuvių tinklo IKI atstovas ryšiams su visuomene Valdas Lopeta pasakojo, kad bendra šventinės prekybos apyvarta šiemet yra maždaug 15 proc. mažesnė, labiausiai - esą dėl sumažėjusių kainų.
"Užtat išaugo prekyba produktais, iš kurių gaminamas maistas namuose. Neseniai IKI užsakymu atlikta apklausa parodė, jog namuose maistą dažniau pradėjo gaminti kas penktas lietuvis", - pasakojo V. Lopeta.
Tą patį pastebėjo ir UAB "Rimi Lietuva" atstovė ryšiams su visuomene Jovita Bagdonaitė. Anot jo, nors šiemet šventinė prekyba, palyginti su praėjusiais metais sumažėjo, padidėjo produktų, skirtų maistą ruošti namuose, pardavimai. Palyginti su praėjusiais metais, sumažėjo ir stipriųjų alkoholinių gėrimų, ypač - degtinės, pardavimai. Tiesa, panašiai tiek pat, kaip pernai, žmonės nupirko putojančio vyno.
Šventinės pirotechnikos specializuotose parduotuvėse nupirkta 30 procentų mažiau nei pernai.
Barams žmonių neužteko
Tuo metu šou verslo atstovai, per Naujuosius turėję nors po vieną koncertą, džiaugiasi, kad neteko švęsti namuose, nes to jie ir nemoka.
"Naujųjų metų vakarą darbo turėjo ir Andrius Rimiškis, ir Viktorija Perminaitė, ir grupės "Pikaso" bei "Širdelės". Koncertavome Palangoje, "Laukinių vakarų salūne", ir Klaipėdoje, "Piteryje". Pastebėjome, kad Palangoje buvo sausakimša. Gal dėl to, kad buvo ilgas savaitgalis, daugelis traukė į šį kurortą sutikti Naujųjų. Buvo toks judėjimas, kad "Pikaso" po vidurnakčio iš Palangos į Klaipėdą važiavo visą valandą", - pasakojo prodiuseris Gintaras Bendžius.
Klaipėdos klubuose tokio ažiotažo nebuvo. Tačiau, svarstė G. Bendžius, tai galėjo lemti kur kas gausesnė barų ir klubų pasiūla, juolab kad pastarąjį pusmetį uostamiestyje duris atidarė ne vienas naujas klubas.
G. Bendžius neslėpė, kad šiemet, palyginti su praėjusiais metais, atlikėjų honorarai mažėjo 30-40 procentų. Jo žiniomis, tiek pat krito ir barų bei klubų apyvarta.
Savo ruožtu pasilinksminimo įstaigų savininkai piktinosi, esą kai kurie atlikėjai nemažina kainų. Pavyzdžiui "Kurpių" ir "Šikšnosparnio lizdo" savininkas Stanislovas Kusas sakė buvęs nustebęs, kad kai kurie muzikantai už koncertą Naujųjų metų naktį prašė nuo 6 tūkst. iki 8 tūkst. litų.
"Mes tiek nesuprekiaujame. Prašėme nuleisti, tai žadėjo imti tūkstančiu mažiau. Bet tai vis tiek žvėriški pinigai. Tada vien už bilietus turėtume prašyti kone po 200 litų", - stebėjosi S. Kusas. Tad, pasak jo, šiemet "Kurpiuose" ir "Šikšnosparnio lizde" per Naujųjų sutikimą buvo eilinis vakaras, kaip ir įprastą savaitgalį, išskyrus tai, kad buvo užsukęs Kalėdų senelis.
"Bandėme reklamuoti, kad žmonės rezervuotų vietas, bet gruodžio 20 dieną neturėjome nė vieno užsakymo. Tuo metu pernai jau lapkričio mėnesį visos vietos buvo rezervuotos. Tad jokių vilčių į šią šventę nebedėjome", - pasakojo S. Kusas.
UAB "Nesė" direktorė Inga Česnakienė pasakojo, kad šiemet buvo atsižvelgta į situaciją ir gerokai sumažintos bilietų kainos.
"Tiesiog žmonės galėjo patys rinktis, ar pirkti pigesnį bilietą už įėjimą, ar brangesnį, į kurio kainą įėjo šampanas ir vaisiai. Į klubą "Relax" atitinkamai bilietai kainavo 40-60 litų. O pernai - 250 litų, bet dar už tai davėme ir maisto. Iki Naujųjų metų visas "Ralax" baras buvo rezervuotas, čia šventė 200 žmonių.
"Klaipėdos" viešbučio direktorė Nijolė Chodosovskaja preliminariai suskaičiavo, kad pas juos Naujuosius sutiko per 400 žmonių, vietų rezervavimas viešbučio baruose nieko nekainavo.
Taksistams per Naujuosius sekasi
Klaipėdiečiai pastebėjo, kad Naujųjų metų naktį savo laimės paukštę gaudė ir taksistai. "Vakarų ekspreso" skaitytojas pasakojo, kad jis, įsėdęs į vieną taksi automobilį, išgirdo, kad jo neveš pigiau nei už 20 litų. Tuo metu iki tos vietos, kur jis norėjo važiuoti, paprastai nekainuoja nė 10 Lt. Vyras piktinosi, kad taksistas nesiteikė net taksometro įjungti.
"Vakarų ekspreso" kalbintų taksi bendrovių atstovai dievagojosi, kad šventinę naktį tarifai esą nesikeitė ir džiaugėsi, kad klientų netrūko.
"Yra tik dvi dienos per metus, kai taksistams puikiai sekasi - Kalėdos ir Naujieji", - sakė "Autopukto taksi" vadovas Artūras Mineikis.
"Palyginti su praėjusiais metais, klientų sumažėjo. Be to, eismo sąlygos buvo prastos - slidu, neįmanoma greitai atvažiuoti. Tačiau kas mūsų laukia sausį ir vasarį - baisu ir pagalvoti. Juk šventės pasibaigė", - nuogąstavo "Vyjuvio" direktoriaus pavaduotoja Jūratė Narvilienė.
Edita GUDAVIČĖ