Ekonomistai prognozuoja, kad parduotuvių lentynose pastebimai padidės ir maisto produktų kainos.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kaune, grožio salone, dirbantis plaukų stilistas Karolis Murauskas pasakoja, kad paslaugų kainų dažnai nekelia, tačiau šių metų pradžioje pribrendo sprendimas dalį paslaugų pabranginti trečdaliu.
„Visus metus kažkaip laviravom, kad nekeltume kainų, dabar atėjo nauji metai, nauji džiaugsmai, tai ir kainos šiek tiek kyla. Vyriškas kirpimas, jeigu buvo 15-a, tai dabar 20-imt, tai labai minimaliai“, – atskleidė K. Murauskas.
Kainomis ragina nesistebėti
Plaukų stilistas priduria, kad verslo kaštai pernai tik augo, dėl to stebėtis didesnėmis kainomis nederėtų.
„Tiekėjai labai pakėlė kainas, tai mes turime kelti kainas. Dažų kainos kilo 40 procentų, lakai, šampūnai apie 25 procentus. Klientai jau nuo lapkričio mėnesio pradėjo klausinėti, ar kils kainos, ar labai kils, tai visi jau perspėti, kad tiek kyla ir visi susitaiko“, – tikino plaukų stilistas.
„Asmeniškai man nebrangu. Paslaugos tai kyla, kainos kažkiek padidėjusios visur, kur benueisi“, – kalbėjo salono klientas Mantas.
Kainas ryžtasi kelti ne visi. Šiauliuose įsikūrusi valgykla „Svetainė“ paskutinį kartą kainas kėlė prieš metus, sausį, kai padidėjo pridėtinės vertės mokestis. Šiemet didinti ketvirtadaliu patiekalų kainų nesiryžo.
„Kadangi labai branginame savo klientus, vertiname jų lojalumą ir norime juos išsaugoti, tai savo gamybos kaštus mes stabilizuojame tiesiog derėdamiesi su savo tiekėjais dėl kainų, taip pat optimizuojant savo gamybą ir aišku, jei reikia, mažiname savo pelno dalį“, – paaiškino gamybos vadovė Viktorija Savickė.
Gruodžio mėnesį metinė prekių ir paslaugų infliacija įsibėgėjo, kainos šiuo metu auga greičiau nei anksčiau, metinė infliacija viršijo 2 proc. Tendencijos tarp prekių ir paslaugų skiriasi. Per metus vidutinis prekių pabrangimas nesiekė nė procento, tačiau paslaugos vidutiniškai pabrango 6 procentais.
Štai ką apie kainas mano kalbinti kauniečiai:
„Viskas pabrangę, pasakykit, kas nepabrangę. Iš eilės visi pieno produktai, mėsa. Koncertai, teatrai, tai čia skaudama vieta. Dabar buvau „Žalgirio“ arenoje „Spragtuką“ – 45 eurai. Tai aš viena, bet dviese nueiti, kiek kartų gali per metus nueiti?“
„Man atrodo, kad žmonės gerai gyvena, visur eina, nes bilietų nėra kaip nusipirkti, va, dabar nupirkau į teatrą, 2 mėnesius laukiam.“
„Ar brangu gyventi Lietuvoje? – Nemanyčiau, reikia paskirstyti prioritetus. Užtenka visko.“
„Paslaugų aukštesnė infliacija buvo pagrindinis pernai metų infliacijos dėmuo. Prekių infliacija buvo labai žema. Reikia akcentuoti tai, kad tą paslaugų infliaciją didžiąja dalimi ir lemia sparčiai kylantys atlyginimai, didinama minimali mėnesinė alga, kuri veikia atskiras prekių krepšelio kategorijas“, – paaiškino Šiaulių banko grupės ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Atlyginimai augs greičiau
Per metus labiausiai pabrango viešbučių, restoranų ir kavinių paslaugos, maždaug 9 procentais. Dėl kylančių algų pastebimai pabrango ir sveikatos priežiūra, švietimas. Pasak ekonomistų, šiemet paslaugų kainos didės panašiu tempu, kaip ir pernai, tačiau atsiranda nauja tendencija: sugrįžta prekių brangimas.
„Jau nuo metų pradžios matome, kad ir akcizų pokyčiai, matyt, prisidės prie aukštesnio indekso lygio ir atsigaunanti paklausa. Matome įvairius išpuolius energetikos srityje, tai irgi prisidės prie aukštesnių energetikos kainų. Visa tai formuoja tai, kad šiemet stebėsime gerokai aukštesnę infliaciją“, – dėstė I. Genytė-Pikčienė.
„Nuo šių metų pradžios labai stipriai kyla dyzelino kaina, tą realiai jau matome degalinėse, kad dyzelino kaina pakilo nuo 13 iki 16 centų, priklausomai nuo regiono. Faktas, kad tai paveiks visą prekių grandinę, nes prekių grandinė imli transportavimui“, – teigė „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Per metus maistas pabrango grubiai 1,5 procento. Šiemet produktų kainos kils sparčiau.
„Viena iš prekių, kuri brangs šiais metais, kur tikrai žmonės tą pajaus, tai yra maisto produktai, nes tai yra tas segmentas, kuris tikrai labai jautrus logistikai ir darbo užmokesčiui“, – pabrėžė A. Izgorodinas.
Ekonomistai prognozuoja, kad šiemet vidutiniai atlyginimai augs greičiau nei kainos, dėl to gyventojų perkamoji galia didės. Lietuvos bankas spėja, kad infliacija šiemet svyruos tarp 2–3 procentų, o algos kils beveik 9 procentais.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.