Astronomai atrado galaktikų spiečių ankstyvojoje Visatoje, kuris gali patvirtinti paslaptingos tamsiosios energijos egzistavimą.
Masyvus galaktikų spiečius aptiktas už maždaug 7,7 milijardų šviesmečių, jo masė prilygsta tūkstančiui mūsų Paukščio Tako galaktikų svoriui, praneša „Space.com“ .
Tai – didžiausias ir masyviausias iki šiol aptiktas taip toli erdvėje ir laike nutolęs galaktikų spiečius.
Reklama
Potsdamo astrofizikos instituto astronomų komanda, vadovaujama Georgo Lamerio, aptiko naująjį spiečių tyrinėdami ESA (Europos kosmoso agentūros) Rentgeno spindulių teleskopo „XMM-Newton“ atsiųstus duomenis. Vėliau atradimą patvirtino ir Arizonoje esančio LBT (Large Binocular Telescope) stebėjimai.
Astronomai tvirtina, kad šio spiečiaus atradimas yra dar vienas įrodymas tamsiosios energijos egzistavimo naudai. Standartinis kosmologinis modelis numato, kad tamsioji energija sudaro apie 74 procentus visos Visatos masės, likusi dalis tenka tamsiajai materijai ir matomajai materijai.
Tamsioji energija yra atsakinga už greitėjantį Visatos plėtimąsi, dėl kurio galaktikos tolsta viena nuo kitos. O tai savo ruožtu trukdo didelių galaktikų spiečių formavimuisi.
Norėdami patikrinti tamsiosios energijos poveikį, mokslininkai lygina didžiulių galaktikų spiečių formavimąsi skirtingais Visatos egzistavimo laikotarpiais. Jei nebūtų tamsiosios energijos, astronomai turėtų matyti greitesnį didelių galaktikų spiečių formavimąsi, kurį sukeltų gravitacija.
„Šio galaktikų spiečiaus egzistavimas gali būti paaiškinamas tik tamsiosios energijos buvimu. Jis egzistavo tuomet, kai Visata buvo dvigubai jaunesnė, tačiau spiečiaus masė beveik nesiskiria nuo artimesnių ir jaunesnių didžiųjų spiečių. Jei nebūtų tamsiosios energijos, dabar mes matytume didesnius galaktikų spiečius, ir jie būtų kur kas dažnesni“, – aiškino G. Lameris.
Mindaugas Pyragas