Mankšta, masažas, mada ar draugiška šachmatų partija, gali tapti puikiu vaistu nuo depresijos, sako gydytojai. Žinoma, šie būdai padeda tik esant lengvai ligos formai bei kartais gali būti papildoma priemone, kartu su vaistais.
Fiziniai pratimai – antidepresantai
Kasmet milijonai amerikiečių suserga depresija ir dauguma jų kreipiasi į savo gydytojus ar profesionalius psichiatrus, kad šie jiems išrašytų antidepresantų (dažniausiai Prozaco). Bet vis daugiau pacientų teiraujasi ir apie gydymą be vaistų. JAV atlikti tyrimai parodė, kad mankšta gali būti pagrindinis ginklas prieš depresiją. Gydytojai tikina, jog fiziniai pratimai gali būti tokie pat efektyvūs, kaip ir antidepresantai.
Tyrimą atlikęs psichologijos profesorius James Blumenthal nustatė, kad dešimt mėnesių nuoseklių ir nuosaikių treniruočių, gali sumažinti depresijos simptomus lygiai taip pat, kaip ir antidepresantų vartojimas.
Kitas tyrimas parodė, kad jauniems žmonėms, kurie sportuoja mažiausiai po 30 minučių 3-5 kartus per savaitę, depresijos simptomų sumažėja perpus. Net iš pažiūros ramios sporto šakos (Joga, T‘ai chi) padeda sumažinti kraujo spaudimą ir įveikti stresą.
Panikos atakų gydymas – kelias iš depresijos
Efektyvus panikos atakų gydymas tuo pat metu sumažina kitų psichikos ligų, pavyzdžiui, tokių kaip depresija, simptomus.
Raphael D. Rose (Los-Andželo Kalifornijos universitetas) pristatė 42 pacientų stebėjimo rezultatus. Ligonius vargino panikos sutrikimai ir dar mažiausiai vienas juos lydintis psichikos susirgimas.
Pusei eksperimento dalyvių buvo skirtos individualios treniruotės, nukreiptos į panikos būsenos koregavimą, o kita pusė pacientų lankė specialius užsiėmimus, kur pagrindinis dėmesys buvo skirtas jų psichikos susirgimams.
Tyrimų rezultatai parodė, kad depresija, distimija , bendras nerimas, įvairios baimės ir jautrumas sumažėjo tiek pirmoje grupėje, tiek ir antroje. Nebuvo pastebėta jokių esminių skirtumų pacientų, besigydančių nuo panikos sutrikimų ir nuo psichikos susirgimų, savijautoje.
Išvadose Raphael D. Rose skelbia, kad: „elgsenos terapija, nukreipta į atmintį ir dėmesį, efektyvi koreguojant panikos sutrikimus, ir gali būti taikoma koreguojant kitas psichikos būsenas. Jei sėkminga panikos sutrikimų gydymo terapija leidžia sumažinti rimtų psichikos ligų simptomus, tai galbūt yra prasmė gydymą pradėti nuo panikos atakų, kad vėliau būtų galima išgydyti visą kitą.“
Šviesos terapija
Prasidėjus rudeniui ir trumpėjant dienoms nemažai žmonių pradeda varginti depresija, kai „be priežasties“ prastėja nuotaika, atsiranda mieguistumas, trūksta energijos, apima tingumas, jaučiamas sunkumas rankose, kojose, silpnėja protinė veikla, norisi saldumynų, auga svoris. Šie požymiai pradeda trukdyti kasdieniame gyvenime, sukelia kančią. Tokios būklės paprastai kartojasi tuo pačiu metų laiku ir kamuoja apie 10 proc. depresija sergančių žmonių. Gydant žiemos depresiją, gali būti taikoma šviesos terapija – gydymas intensyviu šviesos srautu. Manoma, kad esant šviesos stygiui gali sutrikti hormono melatonino apykaita, kuris atsako už organizmo bioritmus. Tuo tarpu pailginus šviesos periodą galima sureguliuoti šio hormono apykaitą ir atstatyti organizmo ritmiškumą bei gerą nuotaiką. Lietuvoje šis gydymas taikomas nuo spalio iki balandžio mėnesio. Puiku, kad dabar jau pavasaris ir galime mėgautis natūralia šviesa.
Mada taip pat gali gydyti
Bet kokiai moteriai ne paslaptis, kad pasivaikščiojimas po madingas parduotuves – puikus būdas gydyti depresiją ir numalšinti stresą. Dabar šiuo būdu ima naudotis ir psichiatrai, jie ruošiasi mados pagalba gydyti paauglišką depresiją vienoje iš Prancūzijos klinikų.
Keletas prancūzų dizainerių gavo užsakymą sukurti specialius madingus rūbus, kurie padės klinikos pacientams susitvarkyti su savo problemomis, pavyzdžiui, anoreksija. Psichiatrai madingų drabužių efektą aiškina tuo, kad žmonės, turintys psichologinių problemų, linkę būti nepatenkintais savo kūnu ir išvaizda bendrai, o madingi rūbai suteikia jiems daugiau pasitikėjimo savimi ir patrauklumo, kas labai padeda pasveikti.
Nebūkite vieni
Be to, mokslininkai jau seniai nustatė, kad palankiausia dirva kerotis depresijai − vienatvė. Todėl paprasčiausias buvimas su draugais, šeima – visada pakelia nuotaiką ir padeda nepasiduoti niūrioms mintims. O jei bendravimas derinamas ir su fiziniais pratimais, žaidimais bei mėgstama veikla, tai gali sumažinti depresijos simptomus.