Tuo tarpu medikai griebiasi už galvų – neprognozuojamu poveikiu pasižyminčių naujųjų psichoaktyvių medžiagų vartojimas jau tampa tikra epidemija. Ypač grėsmingai atrodo tai, kad aukomis tampa dar praktiškai vaikai. Įjunkus į narkotines medžiagas naudojant populiariuosius vape‘us gydytis nuo priklausomybės jau tenka ir 11-mečiams.
Pastaruoju metu vos ne kas savaitę viešoji erdvė mirga nuo pranešimų apie į ligonines patekusius elektroninių cigarečių parūkusius moksleivius. Laimei, mirtinų apsinuodijimų kol kas išvengta, tačiau gydytojai su nerimu žvelgia į artimą ateitį.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorė dr. Aušra Bilotienė Motiejūnienė sako, kad šiai diena medikai dirba išsijuosę, mat vis dažniau susiduria su vaikais, kurie pagalbos atvažiuoja stipriai apsinuodiję narkotikas arba alkoholiu.
„Mes esame vienintelė vieta, kur atvyksta vaikai iš Vilniaus miesto, apsinuodiję psichotropinėmis medžiagomis, narkotikais ar alkoholiu. Tikriausiai reikia pažymėti tai, kad praktiškai kiekvieną dieną medikai susiduria su tokiais vaikais ir paaugliais.
Nemažai metų dominavo alkoholis, šiuo metu dažnas atvejis yra, kada alkoholis yra maišomas su narkotinėmis medžiagomis. Tokie vaikai turi tokius simptomus, ne tik juos atveža visiškai lengvos būklės, bet 37 proc. iš visų besigydančių reanimacijoje, yra vaikai apsinuodiję alkoholiu arba narkotinėmis medžiagomis“, – sako ji.
Vaikai atvykę į ligoninę patiria haliucinacijas: „vienus puola raganos, velniai“
Gydytojų tvirtinimu, tendencijos gąsdina – apsinuodijusiųjų įvairiomis psichoaktyviomis medžiagomis srautas auga diena iš dienos. Į medikų rankas atvykę paaugliai pasakoja apie patirtas haliucinacijas.
„Tai reiškia, jeigu vieną minutę jie agresyvūs, kitą minutę jie gali papulti į komą. Juos kamuoja ne tik širdies ritmo sutrikimai, pykinimai, vėmimai, koordinacijos sutrikimai, tačiau ir haliucinacijos: vienus puola raganos, velniai, mato gyvates, bėga nuo nusikaltėlių. Išgyvena psichologines traumas pakankamai smarkiai.
Jeigu haliucinacijos pas vienus trunka dieną kita, pas kitus gali užtrukti iki savaitės. Netgi neatvartojant mėnesį ir daugiau nei alkoholio, nei narkotikų medžiagų – haliucinacijos turi tendenciją pasikartoti“, – vardija ji.
Naujausias „Vilnius sveikiau“ tyrimas mokyklose parodė psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijas: 12 proc. sostinės 10-okų prisipažįsta, kad per pastarąjį mėnesį buvo girti, 15 proc. yra vartoję kanapių, kasdien elektronines cigaretes rūko net 19 proc. mokinių.
Nors dauguma moksleivių nurodė gerai sutariantys su tėvais, beveik trečdalis (27 proc.) nedrįsta su tėvais kalbėtis asmeniniais klausimais. Tik 36 proc. tėvų nustato, kada vakarais jų vaikai turi grįžti namo.
2022 m. atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau nei 3 tūkst. moksleivių, duomenimis, apie trečdalį (32 proc.) apklaustųjų pirmą kartą alkoholio išgėrė iki 13 metų, 29 proc. per pastarąjį mėnesį rūkė elektroninę cigaretę, o šeštadalis (15 proc.) bent kartą gyvenime yra vartoję kanapių.
Tyrimas, kaip privaloma jo dalis, atliekamas kas dvejus metus Vilniuje tarp 10-tų (II gimnazijos) klasių mokinių. Jį sudaro klausimai ne tik apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimą, bet ir paauglių santykį su šeima, bendraamžiais ir mokykla, jų laisvalaikį.