Trečiadienį Seimo Laisvės frakcijos nariai Kasparas Adomaitis, Morgana Danielė, Tomas Vytautas Raskevičius ir Artūras Žukauskas registravo naują Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisą.
Ja siūloma neapmokestinti gyventojo naudos, gautos darbdaviui sumokėjus už geležinkelio, autobusų ar troleibusų bilietus vykstant į darbą ar iš jo, automobilio parkavimą, kelionės į darbą ir iš jo išlaidas, įskaitant transporto priemonių įsigijimą, nuomą ir dalijimosi paslaugas, maistą, taip pat ir darbo vietos namuose įrengimą.
Pagal parlamentarų pasiūlymą, šioms reikmėms gautos pajamos nebūtų apmokestintos, jeigu neviršytų 5 proc. darbo užmokesčio, bet ne didesnės nei 1 šalies vidutinio darbo užmokesčio sumos (dabar – 2018 eurų).
Šiuo metu darbdavys, nemokėdamas GPM, sutaupyti gali tik padengdamas savo darbuotojo viešojo transporto bilietus, įskaitant keliones traukiniais. Anksčiau, iki praėjusių metų gruodžio, darbuotojo naudojimasis darbovietės automobiliu kelionėms į darbą ir iš jo taip pat nebuvo apmokestinamas.
Vėliau Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) savo nuomonę pakeitė ir atnaujintame įstatymo išaiškinime nurodė, kad „važinėjimas automobiliu iš darbo į namus ir iš namų į darbą yra vertinamas kaip automobilio naudojimas asmeniniais tikslais“, pranešime žiniasklaidai primena Laisvės partija.
Pasak jos, remiantis VMI, automobilio laikymas prie namų nėra vertinamas kaip automobilio naudojimas asmeniniais tikslais tik tuo atveju, kai darbuotojas atlieka tokias darbo funkcijas, kurios gali pareikalauti jo išvykimo šiuo automobiliu į darbą bet kuriuo paros metu ar pan.
„Įstatymo projektas numato ir papildomas galimas naudas darbuotojui, kurios būtų neapmokestinamos. Jei darbdavys renkasi skatinti darbą iš namų vietoje kelionės į darbą, siūloma neapmokestinti darbo vietos namuose įsirengimo.
Be to, atsižvelgiant į tai, kad dirbant darbo vietoje gali padidėti ir darbuotojų išlaidos maistui, pavyzdžiui, perkant maistą viešojo maitinimo įstaigoje, o ne valgant namuose, taip pat siūloma neapmokestinti maitinimo paslaugų“, – nurodo pataisų iniciatorius K. Adomaitis.
Siekiant išvengti piktnaudžiavimo, jei darbdavys dalį atlyginimo bandytų pakeisti kitokios formos naudomis, įstatymo projekte numatytos ir „lubos“.
Projekto iniciatoriai pripažįsta, kad priėmus jų siūlomą pataisą į valstybės biudžetą būtų surinkta mažiau pinigų, kurių dabar ieškoma papildomam gynybos finansavimui. Bet, kiek pinigų prireiktų naujam sumanymui įgyvendinti, jie nežino.
„Dėl priimto projekto biudžetas negautų dalies gyventojų pajamų mokesčio, tačiau tiksli suma nėra žinoma. VMI skelbiamais duomenimis, 2022 m. deklaruota bendra pajamų natūra suma buvo 130 mln. eurų, o išskaičiuota gyventojų pajamų mokesčio suma – 10,2 mln. eurų.
Tačiau reikšmingą pajamų natūra dalį sudaro verslo kelionės bei prabangių automobilių įsigijimas. Tad tikėtina, kad priėmus GPM įstatymo projektą biudžeto praradimai nebūtų reikšmingi. Be to, siūlomas reglamentavimas galimai paskatintų skaidresnį pajamų natūra deklaravimą, sumažėtų piktnaudžiavimo atvejų“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.
Šias GPM įstatymo pataisas Seimui numatoma pateikti neeilinės sesijos metu, vasario 12–15 dienomis.