Šiomis dienomis tikrai nesušalome – Lietuvoje oro temperatūra priminė ne vasarį, o veikiau kovo pabaigą. Tai lėmė nuo Viduržemio jūros pas mus keliavęs ciklonas.
Pastarąsias dvi savaites virš europinės Rusijos dalies buvo aukšto slėgio atmosferos sūkurys, kuris lėmė, kad oras Lietuvos link keliavo per Graikiją net nuo Šiaurės Afrikos.
„Ore buvo galima jausti lengvą Tuniso palmių kvapelį“, – juokavo N. Šulija.
„Dėl šio aukšto slėgio atmosferos sūkurio įtakos ir šiltų orų labai anksti ištirpo sniegas, o oro temperatūra buvo neįprastai aukšta“ – naujienų portalui tv3.lt sakė sinoptikas.
Pirmosios kovo dienos: lūžis įvyks po savaitgalio
Remiantis naujausiomis prognozėmis, panaši situacija turėtų išlikti ir šį savaitgalį.
„Šį savaitgalį vis dar bus šilta. Dienomis maždaug 10–12 laipsnių šilumos, naktimis neigiamos temperatūros greičiausiai nebus, o jeigu ir bus, trumpam“, – teigė N. Šulija.
„Kitaip tariant, šią savaitę baigiame labai šiltai ir gražiai. Puikūs orai būti gamtoje“, – pridūrė sinoptikas.
Tačiau nuo kitos savaitės orai keisis.
„Lietuvos link ims plaukti oras iš Europos gilumos: rytų, kartais iš pietryčių, kai kada šiaurės rytų. Dėl to nusistovės orai, kuriuos meteorologai vadina „orais su perėjimu per nulį“. Tai reiškia, kad naktimis bus nedidelis šaltukas, maždaug 2–4 laipsniai šalčio, o dienomis – tiek pat laipsnių šilumos“, – paaiškino N. Šulija.
Nors oro temperatūra nukris, ji vis tiek išliks pakankamai aukšta tokiam laikotarpiui. Mat pastarąsias dvi savaites vyravusi šiluma buvo anomalinė. Anot N. Šulijos, temperatūros nukrypimas nuo normos šiomis dienomis buvo toks didelis, kad dabar grįš į stadiją, kai temperatūra bus artimesnė normai, bet vis tiek už ją aukštesnė.
„Vietoje labai šiltų orų bus tiesiog šilti – nedidukė, elegantiška šilumos anomalija“, – apibendrino N. Šulija.
Stiprių vėjų artimiausią savaitę taip pat nenumatoma.
Tokie orai, kokie yra dabar, – nenormalu
Reikėtų prisiminti, kad normaliomis sąlygomis kovo mėnuo Lietuvoje atrodo visiškai kitaip: laukai vis dar padengti sniegu, naktimis šaltukas paspaudžia ir iki 15 laipsnių šalčio, o dienomis oro temperatūra perkopia nulį. Sniego sluoksnis dienomis sudrėksta ir tirpsta, o naktimis paspaudus šaltukui sukietėja.
Bunda ir gyvūnai. Po sustingusia sniego viršutine danga pelės kelia tuoktuves, todėl pavasariui įsibėgėjus gimsta peliukai.
„Ką jos daro dabar, aš neįsivaizduoju, – sakė N. Šulija. – Nuo standartinio kovo mėnesio mes nutolome nepaprastai toli – vien sniego jau nebėra.“
Taigi dabar kovą pasitinkame taip, kaip ir kiti europiečiai – su didele šiluma ir pilku dangumi.
„Atkreipkite dėmesį, žiemos visoje Europoje yra debesuotos. Saulėtas dangus yra arba vasaros arba nepaprastai šaltos žiemos požymis. Jeigu susidaro aukšto slėgio sritis (kaip dabar buvo virš europinės Rusijos dalies), ji nuslopina debesų susidarymą. Todėl Volgos pakrantėse naktimis buvo 25–27 laipsniai šalčio. Tai yra normali rusiška žiema“, – paaiškino N. Šulija.
Ilgalaikė kovo mėnesio orų prognozė – ko sulauksime?
Remiantis Europos vidutinės trukmės prognozių centro duomenimis, kovą orai pernelyg nenustebins – bus gana šilta su trupučiu kritulių.
„Artimiausios keturios savaitės numatomos truputį šiltesnės už klimatinę normą, o kritulių tikrai bus. Nepanašu, kad daug, bet tikrai nepaskęsime ir upės iš krantų neis“, – teigė N. Šulija.
Vis dėlto tikrosios šilumos ir pumpurų sprogimo teks palaukti, mat nepaisant didelės šilumos, trūksta saulės.
„Tam, kad rimtai pasijustų šiltėjimas, turėtų ateiti balandžio vidurys, tai yra laikas, kai Saulė pakyla ganėtinai aukštai virš horizonto. Taigi, kol kas pavasario žengimas bus gana lėtas, o ryškios saulės ir tikrosios šilumos dar teks palaukti“, – komentavo sinoptikas.