Rudenį gerokai pasikeitė dalies maisto produktų kainos parduotuvių lentynose. Deja, į pirkėjams nepalankią pusę. Brangsta pieno produktai, makaronai, aliejus, o kruopų kainos pakilo kelis kartus.
Lentynose atsiradus naujojo derliaus grikiams, etiketėje įraityta net iki keturių kartų didesnė jų kaina,rašo "Lietuvos rytas".
Pardavėjai viliasi, kad gamintojai ir tiekėjai bus priversti ją mažinti, mat daliai pirkėjų šios kruopos tapo nebeįperkamos.
„Grikių kainos turėtų nusistovėti ir paskui kristi.
Pirkėjai jau renkasi kitas kruopas, pavyzdžiui, ryžius. Akivaizdu, kad jie pirks tai, kas pigiau", – sakė „Norfos" atstovas Darius Ryliškis.
Vos prieš kelias savaites parduotuvėse stigo grikių. Tiekėjai guodėsi, kad išseko senojo sezono likučiai, pardavėjai įtarinėjo, kad gamintojai ir tiekėjai linkę palūkėti, mat tikisi parduoti brangiau.
Taip elgtis juos skatino prastas grikių derlius ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Pasak D.Ryliškio, ir dabar tiekėjai neskuba vežti grikių – viliasi dar aukštesnių kainų.
Tuo tarpu mažmeninės prekybos tinklo „Maxima" atstovė Renata Saulytė tikino, kad grikių lentynose nebestinga: „Tiekėjai jau pradėjo vežti naujo derliaus grikius. Jų kainos dar nesikeitė.
Viliamės, kad jos sumažės, nes jau pasiekė neįsivaizduojamas aukštumas. Bet kol kas tiekėjai nuleisti kartelės neskuba."
Kitos kruopos „Maxima" parduotuvėse irgi pabrango – apie 20 proc.
„Grikių kainos per pastaruosius mėnesius pakilo 2–4 kartus dėl to, kad rinkoje jų pradėjo trūkti.
Tikimės, kad prasidėjus naujo derliaus produkcijai jų kainos jau nebedidės", – vylėsi ir „Iki" atstovas Valdas Lopeta.
Paprastai rudenį padidėja ir pieno kainos.
„Iki" tinkle kai kurie pieno produktai pabrango 2–7 proc. Į „Maxima" parduotuves tiekiamos produkcijos dalį jau pabrangino „Pieno žvaigždės" – iki 5 proc.
„Visi kiti pieno produktai dar nebrango. Nors pranešimų apie didesnes kainas jau esame gavę iš bendrovių „Žemaitijos pienas", „Rokiškio pienas", „Pieno žvaigždės", „Varėnos pienelis", Kelmės pieninės, Vilkyškių pieninės, Lukšių pieninės.
Jie savo produktus ketina branginti vidutiniškai 5 proc.", – sakė R.Saulytė.
Nuo 4 iki 20 proc. ketina kelti savo produkcijos kainas ir duonos kepėjai.
Pasak R.Saulytės, pirmoji (dar rugpjūčio pabaigoje) apie ketinimą iki 10 proc. branginti dalį savo tiekiamos produkcijos paskelbė „Vilniaus duona".
Rugsėjo pabaigoje brango „Gudobelės" ir mažų regioninių tiekėjų – „Ukmergės duonos", „Mažeikių duonos", „Jurbarko duonos", „Laragio" – produkcija.
„Mentoros", „Mantingos", „Plungės duonos" apie trečdalį produkcijos brango rugsėjo pabaigoje.
„Maxima" tinkle prieš tris savaites apie 15 proc. brango pigiausi makaronai.
„Tarkim, populiariausius „Gintarinius" makaronus tiekėjai pabrangino 13 procentų, o makaronus „Pasaka" – 22 proc.", – sakė R.Saulytė.
Savo produkciją – miltus – už aukštesnę kainą jau parduoda ir „Kauno grūdai" bei „Malsena".
Prekybos tinkle „Iki" rugsėjį tiekėjai miltų, aliejaus ir kavos kainą padidino apie 15 proc.
„Maxima" prekybos centruose taip pat stryktelėjo aliejaus kaina – 10–12 proc., o kavos – iki 20 procentų.
Neseniai šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė prakalbo, kad reikia reguliuoti ir kontroliuoti kainas, kad stinga konkurencijos. Tyrimą, ar prekybininkai nepiktnaudžiauja antkainiais, atliko Konkurencijos taryba. Rezultatus ji skelbs šią savaitę.
„Mes manome, kad konkurencija niekur nedingo ir dingti negalėjo. Vartojimas Lietuvoje vis dar 2003–2004 metų lygio. Pardavimas vis dar mažesnis negu buvo 2009 metais.
Vis dar kovojame dėl kiekvieno pirkėjo ir didesnės kainos mums nėra palankios, jos neskatina vartojimo", – aiškino R.Saulytė.
„Maxima" atstovė tikino, kad prekybininkų dalis pieno produktų, duonos gaminių, miltų ir makaronų kainoje nekito. Tą patį tvirtino ir kitų didžiųjų šalies mažmeninės prekybos tinklų atstovai.
„Iki" dabar aiškinasi su tiekėjais, dėl kokių priežasčių rugsėjį brango produktai.
„Mes savo sąskaita kompensuojame pavienių produktų brangimą: pavyzdžiui, tiekėjams vieną miltų rūšį pabranginus 6 proc., parduotuvių lentynose jų kaina padidėjo tik 2 proc.
Daugelio konditerijos ir duonos gaminių „Pagaminta „Iki" kainos, net ir brangstant žaliavoms, išlieka nepakitusios", – "LIetuvos rytui" aiškino V.Lopeta.