• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, kad Covid-19 gali turėti ilgalaikį poveikį vyrų vaisingumui.

Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, kad Covid-19 gali turėti ilgalaikį poveikį vyrų vaisingumui.

REKLAMA

Tyrimo metu buvo lyginamos dviejų grupių spermos savybės. Vienoje grupėje buvo koronavirusu persirgę, o kitoje – juo niekada neužsikrėtę vyrai.

Tyrėjai atrado, kad persirgus koronavirusu, suprastėja spermos kokybė bei sumažėja apvaisinimo potencialas.

Buvo pastebėta, kad virusu sirgusių vyrų spermatozoidai dažniau buvo deformuoti, mažiau judrūs, o jų koncentracija – mažesnė. Visi šie veiksniai gali pasunkinti apvaisinimą.

Koronaviruso poveikis žmonių vaisingumui nėra plačiai tiriamas, nes liga turi didesnį poveikį plaučiams, širdžiai ir kraujagyslėms, o dėl šių organų svarbos žmogau gyvybei, jiems skiriama daugiau mokslininkų dėmesio.

Mokslininkai pripažįsta, kad nėra visiškai aišku, kaip koronavirusas paveikia sėklides, tačiau yra žinoma, kad jas gali pažeisti dažnas viruso simptomas – karščiavimas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl ligos atsiradę pakitimai palaipsniui sumažėja, o po infekcijos praėjus daugiau laiko, spermos kokybė dažniausiai atsistato. Tačiau kuo sunkesne forma vyrai serga, tuo viruso padariniai yra didesni.

REKLAMA

Remiantis tyrimo išvadomis, tyrėjai pataria vyrams, persirgusiems Covid-19 virusu, prieš planuojant šeimos pagausėjimą, pasitikrinti savo reprodukcinę sveikatą. Tačiau kartu mokslininkai įspėjo, kad jų tyrimo rezultatai nėra nepaneigiami.

Vokietijos Justus-Liebig universiteto Gysene ekspertų vykdytame tyrime dalyvavo 84 vyrai, kurie buvo sirgę koronavirusu, ir 105 panašaus amžiaus vyrai, neužsikrėtę virusine infekcija. Tyrimas truko 60 dienų, o mėginiai buvo imami kas 10 dienų.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo duomenimis, spermos savybių pakitimai yra pastebimi, praėjus net 60 dienų po pasveikimo.

Palyginę dviejų grupių mėginius, mokslininkai pastebėjo, kad pakitimai, dėl kurių sumažėja apvaisinimo potencialas, tarp koronavirusu sirgusių vyrų, buvo randami žymiai dažniau.

Šie pakitimai yra patinimas, negyvi spermatozoidai ir oksidacinis stresas, kai dėl sutrikusios ląstelių veiklos, audiniuose pradeda kauptis laisvieji radikalai.

Tyrimo duomenimis, nors vyrai vis dar buvo vaisingi, jų sėkloje esantis spermatozoidų kiekis sumažėjo net 516 proc., o lytinių ląstelių judrumas buvo 209 proc. mažesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spermatozoidų judrumo ir koncentracijos sumažėjimas, taip pat šių lytinių ląstelių formos pakitimas, kuris yra ypač svarbus jiems keliaujant gimdos kakleliu ir gimda, sukelia oligoastenospermiją.

Oligoastenospermija yra dažna vyrų nevaisingumo priežastis.

Pagrindinis tyrimo autorius, doktorantas Behzadas Hajizadehas Malekis sakė: „Šie spermatozoidų pakitimai yra susiję su žemesnė spermos kokybe ir sumažėjusiu vaisingumu.“

„Nors spermos kokybė laikui bėgant pagerėjo, įvairūs pakitimai buvo pastebimi neįprastai dažniau, tarp koronavirusu sirgusių vyrų, o šių pakitimų mastas priklausė nuo ligos sunkumo“, – aiškino B. H. Malekis.

REKLAMA

Nors Gyseno tyrėjų komandos išvados kelia nerimą, kiti mokslininkai sako, kad reikia daugiau tyrimų ir ilgalaikių duomenų, norint suprasti, koks yra tikrasis koronaviruso poveikis vaisingumui.

Yra žinoma, kad vyrų vaisingumą gali paveikti karščiavimas, nes dėl aukštos vidinės kūno temperatūros, sutrinka sėklidžių funkcija.

Karščiavimas yra vienas dažniausių koronaviruso simptomų, taigi jis ir gali būti tyrime aprašytų padarinių vaisingumui priežastis. Dažnai, laikui bėgant, šie pakitimai sumažėja, kol galiausiai išnyksta.

REKLAMA

Profesorė Alison Murdoch, Niukaslo universiteto vaisingumo ekspertė sakė: „Yra puikiai žinoma, kad nepageidaujami pakitimai yra dažnai pastebimi po sisteminių ligų, o jiems atsistatyti paprastai reikia mažiausiai trijų mėnesių.“

„Kaip autoriai ir pripažįsta, jų pastebėjimų priežastis ir gali būti šis nespecifinis kūno atsakas. Taigi, kad sėklidės būtų pripažintos kaip aukštos rizikos organas, sergant koronavirusu, reikia ilgiau trunkančių tyrimų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad spermoje koronavirusas nėra aptinkamas, taigi nėra įrodymų, kad jis gali būti pernešamas sperma“, – pasakojo A. Murdoch.

Profesorius Allanas Pacis, andrologijos ekspertas Šefildo universitete, taip pat ragina išlikti kritiškiems: „Kadangi spermos gamyba trunka kiek trumpiau nei tris mėnesius, mano nuomone, jie savo tyrimą baigė 30 dienų per anksti.“

Kitas tyrimas, atliktas pernai, parodė, kad koronavirusas gali sumažinti organizmo testosterono atsargas. Tai gali turėti įtakos vyro vaisingumui, kuris yra kontroliuojamas šio lytinio hormono.

REKLAMA

Mokslininkai Turkijoje ištyrė 200 vyrų, gulinčių ligoninėje dėl koronaviruso, testosterono lygius.

Daugiau nei pusei išsivystė (51 proc.) hipogonadizmas – sutrikimas, kai kūnas išskiria per mažai testosterono. Vidutiniškai, hormono kiekis tyrimo dalyvių kraujyje sumažėjo nuo 30 proc. iki beveik sveikatai pavojingos ribos.

Tyrimo autoriai teigė, kad buvo rastas tiesioginis ryšys tarp ligos sunkumo ir testosterono kiekio kraujyje.

Tačiau net du trečdaliai vyrų, kurie sirgo besimptome koronaviruso forma, sakė, kad jų lytinis potraukis susilpnėjo, o tai yra sumažėjusį testosterono kiekį išduodantis ženklas.

REKLAMA

Testosteronas yra svarbus ne tik lytinių organų ir raumenų vystymuisi. Jis taip pat padeda reguliuoti imuninį kūno atsaką, pavyzdžiui, kovoti su virusine infekcija.

Žemas šio lytinio hormono kiekis kraujyje yra susijęs su padidėjusia rizika mirti nuo gripo, uždegimo, širdies ligų ar aukšto kraujospūdžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų