Prestižiniame žurnale „The Journal of Clinical Investigation“ paskelbti naujo Karolinska instituto Švedijoje mokslininkų tyrimo rezultatai leido tyrėjams daryti prielaidą, kad perteklinis antioksidantų turinčių papildų vartojimas gali būti žalingas: skatinti vėžinių ląstelių plitimą vėžiu sergantiems pacientams ar asmenims, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių pasižymi didesne rizika susirgti vėžiu.
Švedų tyrėjai nustatė, kad vitaminas C ir kiti antioksidantai paskatino naujų kraujagyslių susidarymą (angiogenezę) sergant plaučių vėžiu.
„Nustatėme, kad antioksidantai suaktyvina mechanizmą, dėl kurio vėžio augliai formuoja naujas kraujagysles, o tai stebina, nes anksčiau buvo manoma, kad antioksidantai turi apsauginį poveikį“, – sakė tyrimo vadovas Martinas Bergo.
Iki šiol manyta, kad angiogenezę skatina tik hipoksijos sąlygos, tai yra deguonies koncentracijos kraujyje ir ląstelėse sumažėjimas organizme. Tačiau naujo tyrimo rezultatai atskleidė, kad šį procesą gali aktyvinti ir laisvųjų radikalų koncentracijos kraujyje sumažėjimas. Paaiškėjo, kad antioksidantais sumažinus laisvųjų radikalų koncentraciją tyrimo modelyje buvo paskatintas angiogenezės procesas.
Taigi, nors antioksidantai neutralizuoja laisvuosius deguonies radikalus, kurie gali pakenkti organizmui ir dėl to dažniausiai randami maisto papilduose, per didelės dozės gali būti kenksmingos.
Kam vitaminų perteklius gali paskatinti vėžį?
NVI Molekulinės onkologijos laboratorijos vedėjo prof. Kęstučio Sužiedėlio aiškinimu, šis tyrimas svarbus tuo, kad atskleidė naują angiogenezės skatinimo mechanizmą, apie kurį anksčiau nežinota. Vis tik mokslininkas teigė, kad tai nėra pagrindas kelti paniką dėl tam tikrų papildų vartojimo.
„Svarbu atkreipti dėmesį, kad angiogenezė yra normalus organizme vykstantis procesas, kurio metu atsinaujina ir formuojasi naujos kraujagyslės. Šis procesas paprastai yra subalansuotas organizme ir vyksta tada, kada reikalingas. Taigi nereikėtų to vertinti kaip neigiamo proceso“, – komentavo NVI specialistas.
Tačiau, pasak jo, neigiamą atspalvį angiogenezė įgyja onkologinio susirgimo fone – nustatyta, kad piktybiniai navikai geba skatinti kraujagyslių susidarymą, kuris būtinas navikų vystymuisi ir vėžinių ląstelių sklaidai.
„Vadovaudamasis minėto tyrimo rezultatais, neimčiau tvirtinti, kad vitamino C ar E perteklius skatina vėžio vystymąsi – tyrimo rezultatai atskleidžia, kad tik jau susiformavusių navikų vystymasis galėtų būti paskatintas, o kol navikų nėra – nėra ir padidėjusios navikų vystymosi rizikos dėl angiogenezės skatinimo. Tačiau angiogenezė tampa svarbi vėžiniam procesui tik navikams padidėjus iki 0,1–0,2 cm“, – komentavo jis.
Profesoriaus aiškinimu, jei organizme navikų nėra, jų susiformavimo rizika nepadidės dėl antioksidantų vartojimo.
„Bet jei yra kitų rizikos veiksnių, skatinančių vėžio vystymąsi, pavyzdžiui, antsvoris, tuomet perteklinis antioksidantų vartojimas gali paskatinti navikų vystymąsi“, – konstatavo K. Sužiedėlis.
Tyrimo svarbą dar reikės įvertinti
Vis tik NVI mokslininkas atkreipė dėmesį, kad minėtas tyrimas atliktas naudojant tyrimų modelius ir dar neaišku, kokia tyrimo klinikinė svarba – tai paaiškės ateityje.
Ji teigimu, jei angiogenezė iš tiesų gali priklausyti ne tik nuo deguonies koncentracijos, bet ir nuo laisvųjų radikalų koncentracijos, naujos žinios gali padėti slopinti angiogenezę vėžiu sergančių pacientų organizme.
„Deja, yra ir kitas paaiškinimas, kodėl angiogenezės slopinimas vėžio pacientams ne visuomet padėdavo. Aiškinama, kad, slopinant angiogenezę, skatinama hipoksija, o tai lemia vėžinių ląstelių pokyčius, dėl kurių jos tampa dar agresyvesnės. Taigi, angiogenezės slopinimas gali ir neturėti norimo priešvėžinės terapijos efekto“, – tyrimą komentavo K. Sužiedėlis.
Nesant stygiaus papildai naudos neatneš
Nors ilgus metus antioksidantai linksniuoti kaip didelę naudą organizmui teikiančios medžiagos, K. Sužiedėlis priminė seną taisyklę – vartoti papildomai reikia tik tų medžiagų, kurių išties trūksta.
„Seniai nustatyta bendra taisyklė, kad mes jaučiamės gerai, kuomet mūsų organizmams nieko netrūksta. Kitaip tariant, kai gauname subalansuotą antioksidantų, mikroelementų, maisto medžiagų, vitaminų tiekimą – subalansuotą mitybą. Maisto papildus reikia vartoti tuomet, kai žinome, kad kažko trūksta“, – dėstė specialistas.
Pasak jo, svarbiausia būtų rinktis ne ypatingai labai gerus papildus, bet vartoti juos tada, kada reikia.
Pasak jo, pavyzdžiui, tikėtina, kad žiemą, ankstyvą pavasarį mūsų organizmams trūksta įvairių mikroelementų, vitaminų, tuomet ir būtų galima jų pavartoti.
„Maisto papildus reikia vartoti tuomet, kai žinome, kad kažko trūksta“, – pabrėžė K. Sužiedėlis.
„Žmonėms, kuriems antioksidantai yra reikalingi tikrai nereikėtų jų vengti – reikalingų maisto papildų vengimas galėtų tik nualinti organizmą, nualinti imuninę sistemą. O būtent veikli imuninė sistema yra labai svarbus vėžio išsivystymo slopinimo veiksnys. Bet, jei žinome, kad vartojame subalansuotą maistą, papildai mums nereikalingi ir daug naudos neatneš“, – pridūrė profesorius.
Tiesa, K. Sužiedėlis kartu pridūrė, kad imuninės sistemos veiklai pertekliniai maisto papildai ir antioksidantai taip pat nepadės.
„Subalansuota mityba, fizinis aktyvumas yra tinkamesnės vėžio prevencijos priemonės nei nepagrįstas maisto papildų vartojimas“, – patarė profesorius.
Nėra žmogui nenuodingų medžiagų
Paklaustas, ar papildų vartojimas gali turėti žalos organizmui, pašnekovas priminė, kad netinkamai vartojant bet kas gali pakenkti.
„Kaip sakydavo Lietuvos neorganinės chemijos tėvas prof. Kazys Daukšas, nėra žmogui nenuodingų medžiagų, viskas priklauso nuo kiekio. Išgerkite tuoj pat 5 litrus vandens ir jums sprogs skrandis, o alaus 5 litrus išgerti galite, kadangi ištirpęs anglies dvideginis aluje skatina jo rezorbciją per skrandžio sienelę.
Nors eksperimentais nesu išbandęs šio teiginio, bet apsinuodijimo vandeniu atvejų iš tiesų būna. Taigi, labai tikėtina, kad nepagrįstas maisto papildų vartojimas gali būti žalingas ar bent neturintis jokios naudos vartotojui. Geriausiu atveju tokio papildų vartojimo rezultatas bus jų pašalinimas organizmui neįsisavinus“, – pastebėjo jis.