Kaip teigiama publikacijoje, trys diplomatiniai šaltiniai patvirtino, kad JAV atsisako palaikyti JT rezoliucijos projektą, pagal kurį yra išreiškiama parama Ukrainos teritoriniam vientisumui bei smerkiama Rusijos agresija.
Toks pareiškimas pasirodė po ryškios kolizijos, įvykusios tarp Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir JAV prezidentė Donaldo Trumpo, kuris šiuo metu siekia kuo greičiau sustabdyti karą Ukrainoje, nepaisydamas Kyjivo interesų.
Pažymima, kad toks ginčas lemia didelę politinę krizę Ukrainoje.
JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos projekte, kurį įvertino ir „Reuters“ žurnalistai, yra smerkiama Rusijos agresija ir dar kartą patvirtinamas įsipareigojimas‚ palaikyti Ukrainos suverenitetą, nepriklausomybę, vienybe ir teritorinį vientisumą jos tarptautiniu mastu pripažintose sienose“.
„Pastaraisiais metais JAV nuolat palaikydavo panašias rezoliucijas, pagal kurias buvo remiama teisinga taika Ukrainoje“, – ketvirtadienį, išlaikydamas anonimiškumą, sakė „Reuters“ šaltinis.
Pasak vieno iš šaltinių teigimu, rezoliuciją, kuria išreiškiamas palaikymas Ukrainai, remia daugiau kaip 50 šalių.
Publikacijoje taip pat pažymima, kad JAV savo ruožtu iki šiol buvo viena iš pagrindinių tokių rezoliucijų, pagal kurias yra išreiškiama parama Ukrainai, iniciatorių.
Tiesa, pažymima, kad nėra aiškaus termino, iki kada reikia pritarti minimam rezoliucijos projektui, todėl Vašingtonas vis dar gali pakeisti savo poziciją.
Ir nors balsavimas JT dėl šios rezoliucijos priėmimo vis dar gali vykti be JAV paramos, tačiau yra mažai tikėtina, kad tokiu atveju būtų vieningai išreiškiama parama Ukrainai.
„Šiuo metu situacija yra tokia kad jie [JAV atstovai] šio dokumento nepasirašys“, – sakė vienas iš diplomatinių šaltinių.
Karo nebevadina karu, G7 atsisakoma „Rusijos agresija“ sąvokos
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad JAV prieštarauja tam, kad Maskvos invazijos į Ukrainą trečiųjų metinių proga paskelbtame G7 pareiškime Rusija būtų pavadinta agresore, ir taip gali sužlugdyti tradicinį Vakarų vienybės demonstravimą, sakoma leidinyje „Financial Times“.
Dėl Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio dalyvavimo virtualiame G7 aukščiausiojo lygio susitikime pirmadienį taip pat dar nesusitarta, sakė pareigūnai.
Nesutarimai kilo po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas apkaltino Ukrainą dėl karo, pavadino V. Zelenskį „diktatoriumi be rinkimų“ ir pasiūlė Rusiją vėl pakviesti į G7.
JAV pasiuntiniai paprieštaravo dėl frazės „Rusijos agresija“ ir panašių apibūdinimų, kuriuos nuo 2022 m. G7 lyderiai vartojo konfliktui apibūdinti, sakė Vakarų pareigūnai.
Anksčiau D. Trumpas sulaukė kritikos ir dėl to, kad atsisako vadinti Rusijos ir Ukrainos karą „karu“, vietoje to naudoja Kremliaus komunikacijai labiau įprastą „konfliktą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!