Jungtinių Valstijų trečiadienį pataisytame rezoliucijos dėl Irako projekte Jungtinės Tautos (JT) raginamos imtis didesnis vaidmuo karo nuniokotos šalies atstatymo procese ir pabrėžiamas laipsniškas valdžios perdavimas Irako institucijoms.
Tačiau naujajame dokumento projekte, kurio kopiją gavo agentūra "Reuters", Jungtinėms Tautoms nenumatomas pagrindinis vaidmuo šalyje pereinamuoju laikotarpiu, kaip to reikalavo Prancūzija, Rusija ir kitos JT Saugumo Tarybos narės. Jame taip pat nenumatytas joks konkretus pereinamojo laikotarpio tvarkaraštis.
Diplomatai prognozavo, kad šį rezoliucijos projektą skeptiškai įvertins ir kai kurios JT Saugumo Tarybos narės, ir JT pareigūnai, nes jis numato, kad visa šalies kontrolė ir toliau priklausys Jungtinėms Valstijos.
Pataisytame rezoliucijos projekte, kaip ir ankstesniame dokumente, numatoma vietoje amerikiečių kariuomenės suformuoti JT sankcionuotas daugiašales pajėgas, kurioms vadovautų JAV. Šia rezoliucijos formuluote siekiama įtikinti šalis, kurios nenori tapti okupacinių pajėgų dalimi, atsiųsti savo karių.
"Mes visada siekėme didesnio tarptautinio dalyvavimo perspektyvų, kad šalys galėtų suteikti daugiau paramos tais atvejais, kur, remiantis jų įstatymais, būtina Jungtinių Tautų ar kitokia rezoliucijos", -Vašingtone sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Richardas Boucheris (Ričardas Baučeris).
Jungtinių Valstijų paskirta 25-ių narių Irako valdančioji taryba, bendradarbiaudama su okupacine valdžia ir JT, turės parengti naujos šalies konstitucijos parengimo ir pasirengimo demokratiniams rinkimams tvarkaraštį ir programą.
Jungtinės Tautos, jei bus paprašytos Irako lyderių, padės rengtis rinkimams ir "rems pastangas atkurti bei įsteigti valstybines ir vietos savivaldos institucijas", rašoma rezoliucijos projekte.
George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracija nori, kad Saugumo Taryba priimtų rezoliuciją iki spalio 23-24 dienomis Madride vyksiančios Irako šalių donorių konferencijos. Nė viena Saugumo Tarybos narė negrasino vetuoti šio dokumento, tačiau Prancūzija ir dar kelios valstybės pareiškė balsavimo metu galinčios susilaikyti.
"Reuters"-BNS