Trečiadienį Vyriausybė pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymui keisti vaiko priežiūros darbo ir šeimos pareigų derinimo bei darbo santykių reguliavimo tvarką.
Pasak ministrės Monikos Navickienės, gimus kūdikiui, didelė dalis šeimų susiduria su pasikeitusia finansine padėtimi.
„Tikiu, kad patobulinta vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir palankesnis išmokų skaičiavimas palengvins kiekvienos dirbančio ir vaikus auginančio tėčio ir mamos finansinę situaciją bei galimybes užsiimti finansine veikla, tobulinti darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimą“, – spaudos konferencijoje trečiadienį kalbėjo M. Navickienė.
Atostogos vaikui prižiūrėti
SADM siūlė įtvirtinti neperleidžiamas atostogas vaikui prižiūrėti – du mėnesiai mamai ir du mėnesiai tėčiui. Abu tėvai imdami atostogas vaikui prižiūrėti pirmiausia turės teisę pasinaudoti dviejų mėnesių trukmės atostogų dalimi, kuri niekam negali būti perleista.
Šiuos neperleidžiamus atostogų mėnesius bus galima imti visus iš karto arba dalimis, pakaitomis su kitu iš tėvų, tačiau ne tuo pačiu metu.
Jei kuris nors iš tėvų nepasinaudos savo dviejų mėnesių neperleidžiamų atostogų dalimi, kitas jos perimti negalės ir apmokamų atostogų terminas sumažės.
Seneliai negalės pasinaudoti neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais, tačiau likusį laiką galės prižiūrėti vaiką ir gauti išmoką, jeigu atitinka įstatyme nustatytas sąlygas ir teisę gauti vaiko priežiūros išmoką turi bent vienas iš tėvų.
Jei vaiką augina vienas iš tėvų, jis galės pasinaudoti visais vaiko priežiūros mėnesiais be išimčių, tai yra, galės gauti išmoką ir už papildomą dviejų mėnesių atostogų dalį.
Naujas vaiko priežiūros išmokų modelis
Ministerija taip pat siūlė įtvirtinti naują vaiko priežiūros išmokų modelį.
Vaiko priežiūros išmoka būtų mokama pasirinktinai:
- iki vaikui sueina 18 mėn. – 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio;
- iki vaikui sueina 24 mėn. – pirmaisiais metais – 45 proc., antraisiais – 25 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Neperleidžiamais atostogų vaikui prižiūrėti mėnesiais būtų mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio išmoka.
„Vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė ir dydžiai pasirinkti tokie, kad vaiko priežiūros išmokų gavėjai nenukentėtų ir, susumavus vaiko priežiūros išmokos sumą už visus metus, gautų tokio pat dydžio ar net didesnes vaiko priežiūros išmokas, nei gauna šiuo metu“, – rašoma dokumente.
Galimybė dirbti atostogų metu
Ministerija siūlė įtvirtinti galimybę dirbti neperleidžiamais atostogų vaikui prižiūrėti mėnesiais. Tiesa, papildomai gaunamos pajamos proporcingai sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Jei gaunamos pajamos būtų didesnės už paskirtą vaiko priežiūros išmoką, ji nebūtų mokama.
Visais kitais likusiais vaiko priežiūros mėnesiais suteikiama galimybė užsidirbti iki 100 proc. buvusio atlyginimo.
Trumpesnis stažas tėvystės išmokai gauti
Vietoj šiuo metu reikalaujamo 12 mėn. per paskutinius 24 mėn. socialinio draudimo stažo tėvystės išmokai gauti nustatomas 6 mėn. stažo reikalavimas.
Įteisinamas tėvystės išmokos mokėjimas gimus negyvam vaikui arba mirus vaikui tėvystės atostogų laikotarpiu. Nustatoma, kad tėvystės atostogos gali būti skaidomos ne daugiau kaip į dvi dalis.
Lankstesnės darbo sąlygos
Darbo kodekse ministerija siūlė įtvirtinti, kad diskriminacija yra draudžiama ir dėl to, kad darbuotojas naudojasi DK numatytomis garantijomis (pvz., ne visu darbo laiku, nuotoliniu darbu, lanksčiu darbo grafiku, atostogomis ir kt.). Darbo sutartis dėl to negalės būti nutraukta darbdavio valia.
Darbo kodekse taip pat siūloma įtvirtinti, kad ne visas darbo laikas nustatomas, taip pat nemokamos atostogos suteikiamos ne tik kai slaugomas šeimos narys, bet ir kartu su darbuotoju gyvenantis asmuo.
Taip pat pailginama teisė į ne viso darbo laiko nustatymą darbuotojams, auginantiems vaikus iki 8 m. (vietoj 3 m.). Darbdavys privalės tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu to pareikalavus darbuotojui, auginančiam vaiką iki 8 m. (dabar iki 3 m.) ar turinčiam slaugyti šeimos narį ar kartu su darbuotoju gyvenantį asmenį, taip pat privalės suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jei darbuotojo prašymas susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju, kai darbuotojas privalo betarpiškai dalyvauti.
Darbdavys taip pat turės informuoti darbuotoją apie išbandymo termino, jei toks yra, trukmę ir sąlygas, darbo sutarties pasibaigimo tvarką, viršvalandžių nustatymo ir apmokėjimo tvarką ir, jei taikoma, darbo (pamainos) pasikeitimo tvarką, teisę į mokymo paslaugas, socialinio draudimo institucijų pavadinimą ir jų teikiamą socialinę apsaugą.
Darbdaviai privalės darbo sutartis su darbuotojais iš kitų šalių pasirašyti ne tik lietuvių kalba, bet ir kita jiems suprantama kalba ir kt.
Ministerijos teigimu, dėl šių pataisų papildomai šiemet reikėtų apie 8,5 mln. eurų „Sodros“ biudžeto lėšų.
Pasak ministerijos, siekiant derinti šeiminius ir darbinius santykius, skatinti tėvus bendrai dalintis vaiko priežiūra, įtraukti moteris į darbo rinką ir užtikrinti darbuotojų teisę būti informuotiems apie jų darbo sąlygas, Lietuva į nacionalinę teisę iki 2022 metų rugpjūčio turi perkelti dvi Europos Sąjungos direktyvas.
Naujoji tvarka būtų taikoma vaikams, gimusiems nuo 2022-ųjų rugpjūčio. Gimusių anksčiau vaikų tėvams galiotų sena tvarka.