Pasak Tauragės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus (CMS) specialistės Birutės Kuzminskienės, vėl populiaresni tampa lietuviški vardai. Gimimo liudijimuose atsiranda ir ypač senų vardų. Šiemet pirmieji vardų dešimtuke – Emilijos ir Mato vardai.
Gimimo liudijimuose – skirtingi vardai
Vos gimus kūdikiui pirmasis tėvelių rūpestis – sugalvoti vardą. Kasmet atsiranda išradingųjų, kurių vaikai pavadinami negirdėtais naujadarais. Dauguma naujadarų ar nelietuviškų vardų parvyksta kartu su vaikais ir jų tėveliais iš užsienio.
– Kai kurie tėveliai tiesiog uždeda vaikui visiems gerai žinomą ir girdėtą vardą, tik užrašo jį nelietuviškai. Pavyzdžiui, visai neseniai užregistravome vardą Samantha. Šeima neketina grįžti gyventi į Lietuvą, todėl ir vardą norėjo rašyti taip, kaip rašoma jų gyvenamoje vietoje. Tačiau tokiais atvejais mes klausiame – kodėl lietuviškame gimimo liudijime rašyti nelietuviškai? Juk, jei vaikas gimė Anglijoje, turės du gimimo liudijimus – anglišką ir lietuvišką. Ir kiekviename jų gali būti vardas įrašytas skirtingai. Lietuvoje naudokitės lietuvišku, o Anglijoje – anglišku. Tačiau tik nedaugelis tėvelių patarimu pasinaudoja, – teigė B.Kuzminskienė.
Berniukams – ypač neįprasti vardai
Pasak CMS darbuotojos, šiemet jau buvo užregistruota ir ypač neįprastų vardų. Vienas jų – Tornadas. Tėvelių pasirinkimas kiek neįprastas, tačiau jie buvo neperkalbami, mat angliškame gimimo liudijime šis vardas jau buvo užregistruotas. Gimimo liudijimą su neįprastu vardu gavo ir berniukas, gimęs Islandijoje – Magnas, vėliau užfiksuotas dar vienas neįprastas vardas – Miranas. Ypač dažnai negirdėtų ir sunkiai ištariamų vardų pasitaiko lietuvių ir tamsiaodžių šeimose.
– Visai neseniai buvo atvykusi lietuvė, kuri su vyru pareiškė vaiką norinti pavadinti net keturiais vardais. Prašyme užregistruoti vaiką buvo nurodyta pavadinti Darhil Oluwadamilala Abayomi Adetokunbo. Teko pavargti, kol paaiškinome mamai, kad Lietuvoje įteisinti tik du vardai ir keturi vardai net netilps į gimimo liudijimą. Tad mažylis buvo pavadintas pirmaisiais dviem iš keturių vardų, – stebėjosi CMS specialistė.
Populiariausi – seni ir žinomi vardai
Mergaičių vardai šiek tiek labiau įprasti lietuvio ausiai ir nesunkiai ištariami. Tačiau dažnai pasitaiko, kad vardas rašomas kitaip nei tariamas. Paskutiniu metu pasitaikę nelietuviškos rašybos vardai – Samantha ir Clara.
Vis dėlto Lietuvoje užregistruotų vardų topuose šiemet vyrauja lietuviški vardai. Berniukams dažniausiai duodami Mato, Dominyko, Luko vardai, o mergaitėms – Emilijos, Austėjos ir Gabijos. Tauragėje nuo šių metų sausio užregistruoti net po penkis Mato ir Luko, po 4 – Gabrieliaus ir Eriko vardus gavę berniukai. Tarp mergaičių daugiausia (net po 7) užregistruota Austėjų ir Emilijų, šiek tiek mažiau (po 3) užregistruota Kamilės, Gustės, Lėjos, Deimantės, Augustės ir Ugnės vardu pavadintų mergaičių.
Prisimenami senesni lietuvių vardai, kai vaikui norima suteikti du vardus. Tauragėje užfiksuoti du tokie vardai: Lorena Danutė ir Dainė Ona.
Kalbintos CMS darbuotojos teigė, kad daugumą neįprastus vardus registruojančiųjų perkalbėti sunku. Retas persigalvoja ir sutinka vaikui suteikti labiau žinomą vardą. O iš užsienio grįžtantys lietuviai vaikus dažniausiai užregistruoja Lietuvoje dėl vienkartinės 1400 litų pašalpos, kuri išmokama vaikui gimus.
M. Pipirienė