„Ar idiotiškų įstatymų leidėjai ir jų vykdytojai bent nutuokia, kaip vargsta neįgalių žmonių artimieji juos vežiodami po įvairias institucijas, specialistų kabinetus, kad būtų nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis ir išduota atitinkama pažyma?” - pastaruoju metu dažnai teiraujasi skaitytojai.
Trys kuriozai
Gintarės pirmagimiui diagnozuotas Dauno sindromas, genetinė liga. Žmonės, kuriems ji nustatyta, gali turėti, pasak specialistų, žemesnį nei vidutinis pažinimo gebėjimą, dažnai svyruojantį iki vidutinio, ir protinį atsilikimą.
Gintarės sūnų dar kankina raumenų hipotonija, įgimta širdies yda, kiti negalavimai. Ta pati diagnozė daugelyje pažymų iki pat pilnametystės.
„Šią vasarą nuvedusi sūnų pas medikus, kad būtų pratęstas specialusis nuolatinės priežiūros poreikis, išgirdau žinią, kuri mane, kaip mamą, turėtų džiuginti, iš gydytojų kabinetų išnešti ant sparnų: „Jūsų vaikas sveikas ir savarankiškas.” Deja, pravirkau ne iš laimės, o iš nevilties. Ilgai ir graudžiai verkiau, nes žinau, kad sūnus atsinešė nepagydomų genetinių negalavimų. Negi to nesupranta medikai, pildę sūnaus Bartelio indeksą, naujovę, lemiančią individo gebėjimų lygį?” - retoriškai klausia mama.
Antras pašnekovas - Černobylio atominės elektrinės gelbėjimo darbų dalyvis. Šiandien jam amputuotos kojos, jis juda tik vežimėliu. Bartelio indeksas paliudijo: vyras savarankiškas ir sveikas, jam pagalba ir priežiūra nepriklauso.
Trečias atvejis dar kurioziškesnis. Didelių specialiųjų poreikių iki šiol turėjusi 94-erių metų senutė po Alytaus medikų apžiūrų ir apklausų tapo... sveika ir savarankiška. „Specialieji poreikiai, suprantama, nėra nekintami dalykai, bet tokiame garbingame amžiuje stebuklų nebūna”, -pasakytų ne vienas senukus prižiūrintis žmogus.
Bartelio indeksas taikomas ir priežiūrai
Pasak medikų, iki praeitų metų nustatant specialiuosius poreikius buvo remiamasi tik protinės veiklos kriterijais.
Praeitą vasarą socialinės apsaugos ir darbo bei sveikatos apsaugos ministrų įsakymu pakoreguotas trejus metus galiojęs Specialiųjų nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros (pagalbos), lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos ir transporto išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo kriterijų sąrašas.
Ligos diagnozė - ne svarbiausias kriterijus. Neįgaliojo aptarnavimo savarankiškumą apibūdino Bartelio indeksas. Anksčiau jis buvo taikomas slaugai, dabar ir priežiūrai nustatyti.
Indeksas sudarytas iš 10 veiksnių: maitinimosi, judėjimo, asmens higienos, tualeto, maudymosi, vaikščiojimo, lipimo laiptais, rengimosi, tuštinimosi ir šlapinimosi kontrolės. Tiksliai įvertinus šiuos gebėjimus galima konkrečiai nustatyti žmogaus gebėjimus. Slaugos poreikiui nustatyti šis indeksas paprastai būna iki 30 balų, pagalbos (priežiūros) - 35-50 balų.
Siekė tikslaus įvertinimo
94-erių metų senutės dukra medikams bandė padėti tiksliai įvertinti mamos gebėjimus, bet buvo išvaryta už durų, atseit trukdanti. Garbaus amžiaus moteris jau turinti ir psichikos problemų, bet pakankamai ir orumo, tiksliai įvertinti savo gebėjimų, reikia manyti, neįstengė. Surinkti balai gerokai peršoko pagalbos (priežiūros) poreikiui nustatyti reikalingų balų sumą.
Sunerimusi senutės dukra pagalbos kreipėsi į „Alytaus naujienas”. Alytiškė tikino besiskundžianti ne dėl tų 180 litų, kurių dabar negaus už motinos priežiūrą, bet dėl netobulo įstatymo, medikams suteikiančio galimybę piktnaudžiauti. Pasak pašnekovės, visapusiškai išstudijavusios Bartelio indekso niuansus, kas sužiūrės, kas patikrins balais vertinamas neįgalaus žmogaus biosocialines funkcijas?
„Man nereikia medikų malonių, nereikia privilegijų, - reikia tikslaus įvertinimo”, - teigė pašnekovė.
Redakcijai pasidomėjus, ar įmanomas toks seno žmogaus sveikatos šuolis į gerąją pusę, buvo paprašyta senutę dar kartą atvežti į medikų komisiją. Specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis jai nustatytas dar trejiems metams.
„Mūsų socialinių darbuotojų praktika rodo, kad priežiūra žmogui jau reikalinga perkopus 80-metį, o kai kam ir anksčiau. Nuo gydytojų priklauso jos poreikio nustatymas. Apmaudu, kad pradedama taupyti nuo ligų kamuojamų žmonių. Juk jiems ir taip trūksta pinigų vaistams, procedūroms”, - kalbėjo miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Genė Platūkienė.
Aldona Kudzienė