LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt
Griežtindama reikalavimus pirminės priežiūros gydytojų išrašomiems siuntimams Sveiktos apsaugos ministerija (SAM) tikisi sumažinti pacientų eiles ir pagerinti paslaugų kokybę, LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ penktadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis. Tačiau pacientų organizacijų atstovė Vida Augustinienė įsitikinusi, kad naujoji tvarka apsunkins pacientų lankymosi pas specialistus galimybes.
Nuo kovo 1 d. į kardiologus, urologus ir kitus specialistus besikreipiantys ligoniai, kurie neturės tinkamai užpildytų siuntimų su surašytais atliktais tyrimais ir kita būtina informacija, nebus priimami ir konsultuojami. Taip nurodė SAM, motyvuodama, kad taip bus sumažintos pacientų eilės pas specialistus ir pagerinta paslaugų kokybė.
„Mes atlikome labai kruopščią analizę ir visa tai, kas dabar yra tvirtinama, yra išnagrinėta specialistų. Nuo kovo 1 dienos siuntime pas specialistus informacija turi būti nurodyta taip, kad nereikėtų atlikti dvigubo ar trigubo darbo, kartojant tyrimus. Pirminės sveikatos priežiūros įstaigų vadovai tampa atsakingi už siuntimo kokybę“, – sako V. Andriukaitis.
Ministras tikina, kad toks išrašomų siuntimų sugriežtinimas pacientų eilių prie bendrosios praktikos gydytojo kabineto nepadidins, nes tuo pat metu sumažinama būtinybė lankytis pas pirminės priežiūros specialistą dėl vaistų receptų. Šiuos bus galima išrašyti iki 6 mėnesių galiojimo trukmės.
„Taip pat siūlome darbą sveikatos priežiūros įstaigose organizuoti taip, kad pacientas būtų nukreiptas pas mažiau užimtą bendrosios praktikos gydytoją. Be to, nuo lapkričio mėnesio pacientas, kuriam yra paskirtas ilgalaikis stebėjimas, be pirminės grandies gydytojo siuntimo galės kreiptis tiesiai į reikiamą specialistą“, – pažymi V. Andriukaitis.
Ministrui antrina Vilniaus Šeškinės poliklinikos direktorius Jonas Kairys, kuris taip pat yra įsitikinęs, kad dėl sugriežtintos siuntimų išrašymo tvarkos pas bendrosios praktikos gydytojus eilės neturėtų išaugti. „Tam įtakos turės ilgesnis vaistų receptų galiojimo terminas bei galimybė pacientui, kuriam taikomas ilgalaikis stebėjimas išsyk kreiptis į reikiamą specialistą“, – sako jis.
Savo ruožtu pacientų organizacijų atstovų pirmininkė V. Augustinienė teigia, kad naująja griežtesne tvarka norima bausti netinkamai siuntimus išrašančius gydytojus, bet pirmiausiai nukentės pacientas.
„Taip bus nubausti patys pacientai. Na, pavyzdžiui, jei pacientas prieš keletą mėnesių užsiregistruoja pas specialistą kokioje nors Vilniaus klinikoje, nors pats yra iš kito miesto, o jam nuvykus paaiškėja, kad jo siuntimas surašytas netinkamai, jam tenka apsisukus vykti atgal. Manau, reikėtų kitokių sprendimų, užtikrinančių siuntimų kokybę“, – kalba V. Augustinienė.
Jos teigimu, nors gydytojai gali išrašyti 6 mėnesius galiojantį vaistų receptą, tai nėra daroma visur, o ir ne kiekvienam pacientui toks receptas gali būti išrašytas. Tad pernelyg optimistiškai tikėtis, kad eilės pas šeimos gydytojus nepadidės, pasak V. Augustinienės, pakankamo pagrindo nėra.