• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara ir žiemos švenčių laikotarpis – intensyviausias darbymetis krovinių ir keleivių gabenimo paslaugas teikiantiems verslininkams. Tiesa, pastebima nauja tendencija: iš Airijos, Didžiosios Britanijos ir kitų lietuvių emigrantų pamėgtų šalių plūsta ne tik pašto perlaidos ar siuntiniai, bet pirmyn-atgal „siuntinėjami“ užsienyje uždarbiaujančių lietuvių vaikai. Kai dėl laiko stokos ar kitų aplinkybių nė vienas iš tėvų negali vykti kartu, į pagalbą skuba ne tik keleivių pervežimo paslaugas siūlančios įmonės, bet ir avialinijų kompanijos.

REKLAMA
REKLAMA

Susimokate ir važiuojam

Naujienų portalas „Balsas.lt“ pasidomėjo keleivių pervežimo paslaugas siūlančiais skelbimais internete. Paskambinus vienu iš nurodytų telefonų atsiliepęs vyriškis į klausimą, ar galima leisti keliauti vieną nepilnametį, iš karto atsakė klausimu „O kiek vaikui metų?“. Išgirdęs, kad būsimas keleivis yra keturiolikmetis, skelbimo autorius ramiai paaiškino situaciją: „Nieko sudėtingo čia nėra, parašote sutikimą, kad neprieštaraujate, jog vaikas keliautų vienas, susimokate pinigus ir važiuojam“. Pašnekovas pridūrė, kad vaikui taip pat būtinas asmens dokumentas.

REKLAMA

Paklausus, ar dažnai pasitaiko atvejų, kad vaikai keliauja vieni, vyriškis sakė: „Tokių keleivių turime labai daug, ypač vasarą, juk visi keliauja atostogauti.“

Vaikų palydovais tampa autobusų vairuotojai

Paskambinus kito skelbimo autoriui ir paklausus, ar įmanoma, kad iš Vilniaus į Londoną be tėvų keliautų aštuonmetis, telefonu atsiliepęs vyriškis sakė: „Toks variantas galimas, taip keliauti paprasčiau nei lėktuvu, bet būtina, kad vaiką kas nors lydėtų, be to, turi būti tėvų parašytas sutikimas, kad vaikas keliauja vienas, o pats dokumentas dar patvirtintas notaro.“

REKLAMA
REKLAMA

Po komentaro, kad veikiausiai kelionės teks atsisakyti, nes palydovą nėra taip paprasta surasti, pašnekovas tampa dar paslaugesnis ir pats pasisiūlo pabūti vaiko palydovu: „Tai šitą dalyką galima paprastai sutvarkyti, lydinčiu asmeniu galiu pabūti ir aš – vairuotojas“.

Paklausus, ar ruošiantis vizitui pas notarą šis žmogus sutinka perduoti savo duomenis, dokumentų įforminimui, pašnekovas sakė: „Reiks tik vardo, pavardės ir asmens kodo. Nors gali ir nieko netikrinti, dokumentus geriau susitvarkyti, nes prieš porą savaičių važiavo devynerių metų vaikas ir tėvas nepasirūpino kelionės dokumentais, o pasienio tarnybos pareigūnai mus sustabdė ir leido važiuoti tik tuomet, kai vaiko tėvas susisiekė telefonu su pasienio tarnyba. Praleido tik keletą kartų įspėję.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, ar vaiką pasitinkantys žmonės turi būti būtinai artimieji ar giminaičiai, vyriškis sakė: „Svarbiausia, kad jūs patys žinotumėte, kur ir pas ką vyksta jūsų vaikas, man tik svarbu turėti pasitinkančių asmenų telefono numerį, kad galėčiau su jais susisiekti atvykus.“ Apie tai, kiek tokia paslauga kainuoja, vyriškis teigė, kad reiktų sumokėti tik 320 litų kelionės kainą, o vaiko „lydėjimas“ nėra apmokestintas.

REKLAMA

Legalūs ir nelegalūs palydovai lėktuve

Dėl kai kurių avialinijų taikomų apribojimų lėktuvais nepilnamečiai savarankiškai keliauti negali, bet ir čia išradingi tėvai suranda būdų, kaip savo atžalas atsiskraidinti į svečius. Interneto forumuose gausu skelbimų, kurių autoriai ieško žmonių, skrendančių tuo pačiu reisu, kaip ir jų vaikas, kuriems siūlo už simbolinį atlygį kelionės metu tapti jų vaiko palydovais. Tiesa, dalis tėvų vaiko kelionės saugumą „legalizuoja“ ir užsisako specialią paslaugą iš avialinijų bendrovės.

REKLAMA

Apie tai, kokių klaidų dažniausiai daro tėvai, planuodami vaiko kelionę, aviakompanijos „airBaltic“ atstovė Rosita Sakalauskaitė sakė: „Pasitaiko, kad tėveliai nepasirūpina reikalingais vaiko kelionei dokumentais, tėvų sutikimais (jei būtini), iš anksto neužsako vaiko palydos paslaugos aviakompanijoje.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, ar tiesa, kad dažnai lydinčius asmenis galima surasti tiesiog oro uoste, R. Sakalauskaitė sakė: „Nedažnai pasitaiko tokių atvejų, kad tėvai sutiktų patikėti vaiko palydą nepažįstamam asmeniui.“

Anot specialistės, kokių dokumentų reiks vaiko kelionei, priklauso nuo šalies, į kurią keliaujama:

REKLAMA

ES užtenka paso, o keliaujant už ES ribų reikia vieno, arba abiejų tėvų notariškai patvirtinto sutikimo. Aviakompanijos atstovai papildomai užpildo dokumentus, nurodančius palydinčius ir pasitinkančius vaiką asmenis.

Mokama vaiko lydėjimo paslauga

Paprašyta plačiau pakomentuoti, kaip tėvai gali pasirūpinti saugesne vaiko kelione, pašnekovė sakė:

REKLAMA

„Aviakompanijos paprastai teikia vaiko palydos paslaugą, kurios sąlygos aviakompanijose skiriasi. „airBaltic“ taisyklėse nustatyta, kad nuo 5 iki 12 metų vaikas privalo keliauti su palyda; nuo 12 iki 16 metų vaikui galima užsakyti palydos paslaugą, jei tėvai pageidauja, bet tai nėra privaloma. Palydos paslauga „airBaltic“ aviakompanijoje kainuoja 30 eurų už kelionę į vieną pusę. Jei vienoje rezervacijoje yra du vaikai, yra taikomas tik vienas mokestis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, gal yra žinoma atvejų, kai vaikai buvo „grąžinti“ ar tiesiog neįleisti į lėktuvą, aviakompanijos atstovė sakė: „Jei palydos paslauga nėra užsakyta, vaikai gali būti neįleisti į lėktuvą, kadangi vaikų su palyda skaičius lėktuve yra ribojamas ir prieš skrydį ši paslauga ne visada gali būti patvirtinta. Yra buvę tokių atvejų. Tokiais atvejais dažniausiai bilietas yra keičiamas į artimiausią skrydį iš anksto užsakius vaiko palydos paslaugą.“

REKLAMA

Dokumentų ieško likus porai valandų iki skrydžio

Migracijos departamento pasų skyriaus vadovė Edita Prilepskienė, paklausta, su kokiomis kliūtimis susiduria nepilnamečių keliautojų tėvai, sakė: „Dažnai tėvai tik paskutinę minutę susigriebia, kad vaikas neturi tapatybę įrodančio dokumento. Būna atvejų, kai nepilnametis neturi jokio kelionės dokumento, o tėvai galvoja, kad jų atžala gali keliauti turėdamas tik gimimo liudijimą. Teko girdėti apie atvejus, kad skrydis yra po pietų, o ryte vaikas dar neturi jokio dokumento. Prieš planuodami kelionę tėvai turi planuoti ir dokumentų gavimo laiką.“

REKLAMA

Pasak pašnekovės, į užsienį savo vaikus išleidžiantiems tėvams rekomenduojama ne tik pasirūpinti notaro patvirtintu tėvų sutikimu, bet ir turėti šio dokumento kopiją, išverstą į tos šalies kalbą, kur vykstama. „Tai ypač aktualu vykstant į kaimynines Rusiją ir Baltarusiją, keliaujant po Šengeno erdvę tėvų sutikimas nėra būtinas, pakanka asmens tapatybę įrodančio dokumento.“

Paklausta, ar yra tekę girdėti apie atvejus, kai tėvai vaikams palydovų ima ieškoti oro uoste prieš skrydį ar per skelbimus internete, pašnekovė teigė, kad su tokiais atvejais darbinėje veikloje susidurti neteko. Apie atvejus, kai įgaliojimą lydėti vaiką pasirašo autobuso vairuotojas, pašnekovė sakė: „Tokiu atveju atsakomybė už vaiką tenka asmeniui, kuris iš tiesų tą vaiką lydi, tad, jeigu tėvai patiki savo vaiką autobuso vairuotojui, tai jų sprendimas.“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų