Šiandien norime papasakoti apie populiariausius spaudos būdus ant verslo dovanų. Verslo dovanos – tai marškinėliai, puodeliai, rašikliai ar kiti daiktai iš tekstilės, metalo, keramikos, medžio, plastiko, stiklo. Visos šios medžiagos yra labai skirtingos nuo popieriaus, ant kurio spausdinama didelėmis spaudos mašinomis iki metalo, kurį graviruoja lazeriais.
Populiariausi spaudos būdai ant verslo dovanų yra 5:
1. Šilkografinė spauda;
2. Tiesioginė spauda ant tekstilės;
3. Tampografija;
4. Sublimacinė spauda;
5. Lazerinis graviravimas.
Tai populiariausi būdai, bet toli gražu ne visi. Apie tokius būdus, kaip termotransferas, embroideriavimas, terminė atšvaitinė plėvelė, lipdukai ir t.t. plačiau nepasakosime.
Šilkografinė spauda – universalus spaudos būdas
Šilkografija atsirado senovės Kinijoje ir išliko iki mūsų dienų, kaip viena iš įdomiausių ir efektyviausių spaudos technologijų. Tai trafaretinė spauda, atliekama rankiniu būdu. Mechanizmai tik palengvina kai kuriuos procesus, tačiau jų visiškai neautomatizuoja.
Šilkografija ant tekstilės, plastiko ar kitų paviršių atliekama keliais etapais. Pirmiausia, norimas paveikslėlis yra išspausdinamas ant specialios permatomos plėvelės – trafareto. Kai spauda yra kelių spalvų, kiekvienam sluoksniui yra paruošiamas atskiras trafaretas. Trafaretas dedamas ant skirtingo tankio šilko rėmelio. Tada per jį uždedamas dažų sluoksnis. Jei šilko sietelis yra gana tankus, dažų sluoksnis yra plonesnis. Taip galima valdyti kiekvieno dažų sluoksnio storį ir gauti reljefinį vaizdą.
Kiekvienas sluoksnis uždedamas atskirai ir gaminys išdžiovinamas. Tai daug laiko ir pastangų reikalaujantis spaudos būdas.
Tiesioginė spauda ant tekstilės
Tiesioginė spauda ant marškinėlių, džemperių pagalvėlių, rankšluosčių ar kitų tekstilės gaminių yra gana nauja technologija. Ji paremta tokiu pačiu principu, kaip ir paprasta spalvota skaitmeninė spauda – tekstilės gaminys pritvirtinamas ant specialaus rėmelio, kuris dedamas į spausdintuvą. Tada norimas vaizdas spausdinamas padengiant dažais norimas vietas. Dažai įsigeria į audinį ir taip gaunamas pakankamai ryškus vaizdas. Tiesioginė spauda ant tekstilės yra puikus būdas atspausdinti mažus kiekius spaudinių.
Tampografija – nelygiems paviršiams
Spausdinant ant įvairių verslo dovanų susiduriama su problema – kaip uždėti vaizdą ant ne itin lygių ir mažų paviršių, pavyzdžiui, apvalaus rašiklio, akinių rėmelio, USB atmintinės. Tokio objekto į specialų spausdintuvą neįkiši... Ką daryti tokiu atveju, kai užrašas turi būti mažytis? Šilkografijos būdas čia irgi netinka. Tam buvo sugalvota spauda specialiu silikoniniu tamponu. Viskas primena gręžimo stakles ar nedidelį presą. Ant stovelio padedamas objektas, ant kurio spausdinama. Tada specialus silikoninis tamponas štampuoja norimą vaizdą ant objekto. Tamponas yra minkštas, jis idealiai priglunda prie bet kokio paviršiaus, nebūtinai lygaus. Taip vaizdas „atspausdinamas“ kokybiškai ir nepažeidžiant paviršiaus.
Sublimacinė spauda – ne tik puodeliams
Sublimacinė spauda dažniausiai yra naudojama atspausdinti norimą nuotrauką ant puodelio. Bet toks būdas tinka ne tik keramikai, bet ir tekstilei, todėl spausdinti nuotraukas galima ir ant marškinėlių rankšluosčių, pagalvių. Svarbu, kad medžiagos būtų sintetinės.
Kaip viskas vyksta? Sublimacija vyksta dviem etapais. Pirmasis etapas – ant specialaus sublimacinio popieriaus, specialiu sublimaciniu spausdintuvu atspausdinamas veidrodinis nuotraukos arba logotipo vaizdas. Antrajame etape popierius pritvirtinamas prie dovanos ir gerai pakaitinama. Dažai ant sublimacinio popieriaus kaitinami virsta dujomis ir taip padengia paviršių. Taip gaunamos aiškios ir ryškios spalvos.
Lazerinis graviravimas – prabangai
Lazerinis graviravimas yra skirtas išgraviruoti tam tikrus paviršius. Jokių spalvų šiuo būdu „atspausdinti“ negalima. Specialios staklės išgraviruoja objektą pagal pateiktą kompiuterinę programą. Graviruoti galima ant keramikos, stiklo, metalo, medžio, storo popieriaus, plastiko. Ant tekstilės graviruoti negalima.
Šiais būdais atspausdintos verslo dovanos bus įspūdingos ir originalios.