Mes kiekvieną dieną skaitome apie tai, tačiau retai kada straipsniai apie karą prieš šią grupuotę, kurią Turkija vadina teroristine, yra rašomi su skambiomis antraštėmis.
1068 nužudyti per 9 mėnesius
Nebuvo pirmųjų aktualijų dėmesio ir „push’ų“ net ir tuomet, kai Turkijos vidaus reikalų ministras Suleymanas Soylu praėjusį šeštadienį pareiškė, kad šalies saugumo daliniai per pastaruosius devynis mėnesius sunaikino 1068 kurdų smogikus.
Karas su Kurdų darbo partija (KDP) persikėlė į pietryčių Turkijos gyvenamuosius rajonus, kur kurdai yra itin stipriai įsitvirtinę. Kurdų grupuotės buvo išvarytos iš miestų ir pasitraukė į kalnus, kur jiems yra lengviau kautis. Todėl karas tapo nematomu didžiajai daliai turkų, o ir likusiam pasauliui.
„Ir iš tiesų, daugelis Turkijos gyventojų ne taip ir daug galvoja apie karą su KDP. Juos labiau neramina karas Sirijoje“, – leidiniui pasakojo politologijos profesorius Cuneytas Akalinas iš Stambulo.
Turkijoje nužudoma daugiau, negu Ukrainoje
Anot Tarptautinės krizių grupės (TKG) duomenų, nuo 2015-ųjų liepos 20-osios iki šių metų gegužės 30-osios regione žuvo 2844 žmonės.
Turkijos karo su KDP ir JT duomenų apie karą Ukrainoje analizė parodė, kad žuvusiųjų skaičius duotuoju laikotarpiu buvo praktiškai vienodas.
Tačiau tuo metu, kai žuvusiųjų skaičius nuo 2015-ųjų pavasario Ukrainoje ženkliai sumažėjo, Turkijos kova su KDP nusineša vis daugiau gyvybių. Pastaruoju metu šis skirtumas padvigubėjo. Maža to, žuvusiųjų skaičius Turkijoje gali būti dar didesnis, nes abi pusės dažnai praneša 2-3 kartus didesnius skaičius, negu užfiksuota TKG.
Anot šios organizacijos, nuo 2016-ųjų rugsėjo iki 2017-ųjų birželio buvo sunaikinti 455 KDP smogikai, o Turkijos vidaus reikalų ministerija skelbia jau minėtą 1068 neutralizuotų kurdų skaičių.
Karas persikėlė iš miestų į kaimus
Pirmosios karo fazės metu – nuo 2015-ųjų pradžios iki 2016-ųjų – aktyvūs kovos veiksmai vyko apgyvendintuose kelių miestų rajonuose Turkijos pietryčiuose. Ištisi miestų rajonai buvo paversti griuvėsiais.
Tačiau karas miestuose nėra palaikomas liaudies, teigia Vapanas Coskunas, Dijarbakiro universiteto profesorius.
„Jeigu KDP pabandytų dar sykį padaryti tą patį, tai regiono gyventojai to nepalaikytų“, – pareiškė jis.
Šiuo metu karas miestuose aprimo, ir žiemą turkų valdžia pareiškė, kad planuoja atstatyti tūkstančius namų tiems, kurie prarado savuosius.
Tačiau kovos veiksmai dėl to nenurimo, ir vidutiniškai ten žūsta po 100 žmonių per mėnesį. „Daugumas turkų mano, kad mes turime sunaikinti KDP. O tie mano, kad mes turime surasti politinį sprendimą. Net pats nacionalistiškiausias turkas pripažins, kad kurdai čia gyvena, daugelis jų – itin malonūs žmonės, ir mes turime surasti būdą visiems sugyventi“, – teigia. C. Akalinas.
Turkija susilaukia kritikos iš JT
Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCRHR) šių metų kovą paviešino ataskaitą, kurioje teigiama, kad 2015-ųjų birželio – 2016-ųjų gruodžio laikotarpiu konflikte žuvo mažiausiai 2 tūkst. žmonių. Daugiau nei pusė milijono turėjo bėgti nuo aktyvių karo veiksmų.
OHCHR pareiškė, kad buvo užfiksuoti ir patvirtinti daug atvejų kuomet buvo viršytas jėgos panaudojimas, taip pat žmonių nužudymo, kankinimų ir namų griovimo atvejai.
Pranešime leidiniui „Aftenposten“ OHCHR rašo, kad organizacija stebi situaciją Turkijoje, nors jiems ir nėra leidžiama turėti savo atstovo konflikto rajone.
„Didelis žuvusiųjų skaičius, apie kurį praneša valdžia, rodo, kad karo veiksmai šiame rajone ir toliau vyksta intensyviai, – leidiniui pasakojo OHCHR atstovė Elizabeth Throssell. – Mūsų kovo mėnesio ataskaitoje išsakėme gilų susirūpinimą dėl susidariusios situacijos Turkijos rytuose. Mes paprašėme valdžią ištirti ataskaitą dėl rimtų žmogaus teisių pažeidimų. Kiek mums yra žinoma, tokie tyrimai nėra daromi“.
Turkijos valdžia JT ataskaitą pavadino „nepriimtina“. „Nepagrįsti tvirtinimai ataskaitoje labiau primena KDP propagadą“, – teigiama Turkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Stengiasi neleisti įsigalėti Sirijoje
Baimę, kurią KDP kelia Turkijoje, įvėlė šią šalį ir į Sirijos karą. Jau daugelį metų Turkija bombarduoja tai, ką ji laiko KDP bazėmis Irake ir Sirijoje. 2016-ųjų vasarą turkų kariuomenė įžengė į Siriją, kad sutrukdytų kurdų pajėgoms perimti teritorijos Sirijos-Turkijos pasienyje kontrolę.
Turkija teigia, kad viena iš stipriausių Sirijos kare dalyvaujančių grupuočių (kurią, beje palaiko ir JAV), Sirijos liaudies savigynos būriai (YPG), – tai KDP padalinys, ir ji taip pat vadinama teroristine.
„Mes sunaikinome 3 tūkst. ISIS smogikų ir 10 tūkst. KDP narių“, – gyrėsi Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas savo kalboje prieš šių metų referendumą dėl Konstitucijos pataisų.
Turkija taip pat itin kritiškai vertina tai, kad JAV nusprendė skirti ginkluotės ir karinės pagalbos kurdų daliniams Sirijoje, jų kovoje su ISIS.