„Šiandien sutarsime sustiprinti mūsų priešakinį buvimą rytinėje aljanso dalyje“, - saugumo ekspertų konferencijoje Lenkijoje sakė Jensas Stoltenbergas.
„Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir čia, Lenkijoje, dislokuosime rotuojamus tarptautinius batalionus, kad aiškiai parodytume, jog vieno sąjungininko užpuolimas būtų sutiktas viso aljanso jėga“, - sakė NATO vadovas.
Kartu J.Stoltenbergas pabrėžė, kad NATO sieks konstruktyvaus dialogo su Rusija, siekdama stiprinti pasitikėjimą ir sumažinti incidentų pavojų.
Maždaug tūkstančio karių vienetui Lietuvoje vadovaus Vokietija, kariai turėtų atvykti kitų metų pradžioje. Prie vokiečių Lietuvoje gali prisidėti Norvegijos ir Beniliukso šalių kariai.
NATO teigia, kad kariai į Rytų Europą siunčiami reaguojant į Krymo aneksiją ir Rusijos organizuojamus neramumus Rytų Ukrainoje. Maskva NATO veiksmus vadina provokacija prie jos vakarinių sienų.
Obama ragina Europos lyderius būti ryžtingais grėsmių akivaizdoje
JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį paragino Europos lyderius būti ryžtingais Rusijos, „Islamo valstybės“ ir kitų iššūkių, su kuriais susiduria NATO, akivaizdoje, nepaisant Didžiosios Britanijos sprendimo pasitraukti iš Europos Sąjungos.
Penktadienį dienraštyje „Financial Times“ išspausdintame komentare B.Obama rašo, kad dėl būsimo Britanijos pasitraukimo iš 28 valstybių bloko NATO tampa dar svarbesne jėga bendradarbiavimui regione.
„Manau, kad mūsų šalys turi sutelkti politinę valią ir prisiimti konkrečius įsipareigojimus, kad būtų atremti šie skubiai spręstini iššūkiai. Tikiu, kad mes galime, tačiau tik tuomet, jei būsime tikri sąjungininkai ir partneriai“, – rašo prezidentas.
Šis B.Obamos komentaras paskelbtas jam atvykus į Varšuvą dalyvauti dviejų dienų NATO viršūnių susitikime.
B.Obama penktadienio susitikimų maratoną pradėjo pokalbiu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku ir Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claude'u Junckeriu.
Baltieji rūmai nurodė, kad prezidentas ketina paraginti lyderius dėmesingai pradėti derybas dėl Britanijos išstojimo iš Bendrijos, kurių Londonas oficialiai dar neinicijavo ir kurios turėtų trukti maždaug dvejus metus.
„Esu tikras, kad Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga galės sutarti dėl tvarkingos pereigos prie naujų santykių, mūsų šalims toliau skiriant dėmesį pastangoms užtikrinti finansinį stabilumą ir pasaulio ekonomikos augimą“, – rašo B.Obama savo komentare.
NATO neturi teisės neįvykdyti savo misijos
NATO neturi teisės neįvykdyti savo misijos, atremdama daug įvairių naujų saugumo grėsmių iškilusių JAV vadovaujamam transatlantiniam kariniam blokui, ketvirtadienį pareiškė Aljanso vadovas.
Nesėkmė vykdant šią misiją „ne tik nėra išeitis – to apskritai nebus“, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė interviu naujienų agentūrai „The Associated Press“ itin svarbaus Aljanso viršūnių susitikimo išvakarėse. „Nes mes per beveik 70 metų įrodėme esantys pajėgūs užtikrinti būtiną gynybą ir atgrasymą – ne provokuoti konfliktą, o užkirsti kelią konfliktui“, – pabrėžė jis.
„Mums pasiseks, – pridūrė J.Stoltenbergas. – Ir priežastis, dėl kurios esu toks užtikrintas – kad esame matę, jog Aljansas sugebėjo prisitaikyti ir įgyvendinti didžiausią kolektyvinės gynybos sustiprinimą nuo Šaltojo karo pabaigos.“
Tikimasi, kad NATO lyderiai patvirtins keturių daugianacionalinių batalionų dislokavimą Lenkijoje ir Baltijos šalyse, turinčias atgrasyti Rusiją. Tačiau J.Stoltenbergas sakė, kad Aljansas taip pat nori pasiųsti Kremliui „labai aiškią žinią, kad mes nenorime naujo šaltojo karo, nenorime siekti konfrontacijos“.
„Šaltasis karas yra istorija ir tokia padėtis turėtų išlikti, – pabrėžė J.Stoltenbergas. – Ši idėja ar ši žinia apie gynybą ir dialogą yra žinia, vienijanti mūsų Aljansą. Ir kadangi esame vieningi, taip pat turime sugebėti įgyvendinti ir vykdyti savo sprendimus.“
Niekam nenaudinga, kad „Brexit“ derybos vyktų tvyrant priešiškai atmosferai, sako Obama
JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį įspėjo, jog niekam nenaudinga, kad derybos su Didžiąja Britanija dėl jos pasitraukimo iš Europos Sąjungos būtų sunkios ar užsitęstų.
„Niekas nesuinteresuotas ilgomis, priešiškomis derybomis“, – sakė B.Obama po pokalbio su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku ir Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claude'u Junckeriu Varšuvoje vykstančiame NATO viršūnių susitikime, kuriame daug dėmesio skiriama Britanijos ateičiai po pasitraukimo iš ES.