• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NATO karinis vadas siekia sukurti naujų aljanso valstybių, kurių daugumą sudaro buvusios sovietinės šalys, planą, tačiau tam priešinasi dėl galimo Maskvos atsako nuogąstaujančios NATO narės, JAV diplomato žodžius cituoja „Laisvosios Europos radijo“ interneto svetainė.

REKLAMA
REKLAMA

Ginčai atspindi pamatinius nesutarimus tarp senųjų aljanso narių, kurių gretose pirmu smuiku griežia Prancūzija ir Vokietija, bei naujų narių – Estijos, Latvijos bei Lietuvos, kurios siekia būti apgintos Rusijos agresijos atveju.

REKLAMA

„Visa tai labai greitai buvo politizuota“ – sakė vienas JAV gynybos departamento pareigūnas. Jis pareiškė, kad NATO ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Johnas Craddockas kalbas dėl gynybos planavimo su šalių narių lyderiais ir aljanso generaliniu sekretoriumi Jaapu de Hoopu Schefferiu pradėjo prieš kelias savaites.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis NATO sukūrimo principas yra Šiaurės Atlanto sutarties 5 straipsnis, skelbiantis, kad ataka prieš vieną narę laikoma išpuoliu prieš visą aljansą. Tačiau aljansas kol kas neturi jokių naujų narių gynybos planų, o tos valstybės, anot JAV pareigūno, siekia didesnių garantijų tiek iš NATO, tiek iš JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Diskusijos dėl 5 straipsnio dabar yra priekyje ir pačiame centre“ – teigė kitas JAV pareigūnas prieš šią savaitę Budapešte vyksiantį NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą.

J. Cradockas turi teisę kurti planus nenumatytiems atvejams, tačiau formalūs planai turi būti įvertinti saugumo požiūriu ir jiems turi pritarti aljanso politinė vadovybė.

REKLAMA

Pentagonas, kuris siekia, jog J. Cradockas sukurtų planus nenumatytiems atvejams, teigia, kad toks planavimas yra kasdienė kiekvieno karinio aljanso veikla ir dėl to neturėtų būti labai sureikšminta.

Tačiau kai kurios Vakarų valstybės bijo, kad įvertinus naujas grėsmes, gali būti grįžta prie aljanso ištakų, kai pagrindiniu NATO priešu buvo laikoma Rusija. Tos Vakarų valstybės baiminasi galimos Maskvos reakcijos.

REKLAMA

Blogėjantys NATO ir Rusijos santykiai veikiausiai bus pagrindinė Budapešto susitikimo spalio 9 ir 10 dienomis tema. Po Rusijos invazijos į Gruziją NATO ir Rusijos santykiai pasiekė nuo Šaltojo karo laikų dar nematytą žemumą.

Saugumo ekspertai teigia, kad Rusijos veiksmai Gruzijoje tik dar kartą įrodo, kad Kremlius siekia vėl tapti globaline galia ir atgauti tą statusą, kurį turėjo Sovietų Sąjunga. Maskva jau padidino išlaidas karinėms reikmėms bei rengia vis daugiau karinių pratybų. Be to, Kremlius į pagalbą pasitelkia ir politinį manipuliavimą energetiniais ištekliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų