Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO) šį ketvirtadienį toliau karštligiškai ieškos kompromiso dėl paramos Turkijai karo su Iraku atveju. Aljanso ambasadoriai trečiadienio vakarą buvo susirinkę jau į penktą posėdį per praėjusias tris dienas, tačiau eilinį kartą nesugebėjo rasti bendros kalbos.
Vokietija, Prancūzija ir Belgija toliau kategoriškai priešinasi siūlymui nusiųsti į Turkiją žvalgybinių AWACS lėktuvų, priešraketinės gynybos raketų "Patriot" ir kovos su cheminiu ir bakteriologiniu ginklu dalinių, tvirtindamos, jog tai būtų suprasta kaip pirmalaikis signalas, jog prasideda karas ir nutraukiamos pastangos spręsti Irako krizę diplomatinėmis priemonėmis. Kada ketvirtadienį prasidės NATO Tarybos posėdis, nėra žinoma.
NATO atstovas trečiadienio vakarą po maždaug 45 minutes trukusio posėdžio informavo, jog 19 organizacijos ambasadorių nepavyko priimti kokio nors sprendimo. Trys Europos valstybės toliau blokuojančios bet kokį susitarimą.
NATO generalinis sekretorius Džordžas Robertsonas (George Robertson), šiais duomenimis, visą naktį iš antradienio į trečiadienį ir dar ankstyvą rytą tarėsi su NATO valstybių premjerais ir užsienio reikalų ministrais, tikėdamasis rasti visiems priimtiną kompromisą. Jis pateikė Tarybai naujus ir vien tik su Turkijos gynyba karinio konflikto atveju susijusius pasiūlymus, tačiau jie nepadėjo rasti kelio iš aklavietės.
Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos atstovas trečiadienį prieš vakarinį NATO ambasadorių posėdį patvirtino, kad oficialiojo Paryžiaus pozicija nepasikeitė - šiandien negalima pritarus aljanso sprendimui paremti karinę intervenciją į Iraką, kadangi priimti atitinkamą sprendimą yra Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Saugumo Tarybos kompetencijos reikalas. NATO negalinti užbėgti už akių pasaulinei organizacijai.
Dėl krizės, kurią kai kurie apžvalgininkai vadina giliausia nuo aljanso įsteigimo, Dž. Robertsonas (George Robertson) atšaukė ketvirtadieniui numatytą kelionę į Ispaniją ir lieka Briuselyje.
dpa-ELTA