Planuojama vakarienė, kurią patvirtino su šiuo klausimu susipažinęs asmuo, vyks Europos lyderiams rengiantis galimybei, kad D. Trumpas laimės lapkritį įvyksiančius rinkimus ir grįš į Baltuosius rūmus. NATO šalių vadovai yra ypač susirūpinę dėl to, kad D. Trumpas jau seniai kritiškai atsiliepia apie svarbiausią Vakarų šalių aljansą, net ir po Rusijos invazijos į Ukrainą.
Šaltinis nebuvo įgaliotas bendrauti su žiniasklaida, todėl kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.
Lenkija, turinti bendrą sieną su Ukraina, yra NATO narė. Dešiniojo sparno atstovas A. Duda, kurio kadencija baigsis 2025-iasiais, ragina Jungtines Valstijas siųsti papildomą finansavimą Ukrainai – jos kovai su Rusijos agresija.
D. Trumpas pasisakė prieš tokį finansavimą, tačiau praėjusios savaitės pabaigoje pareiškė, kad galbūt pritartų papildomam finansavimui, jei jis būtų suteiktas kaip paskola.
Šią savaitę D. Trumpas yra Niujorke, kur prasidėjo jo baudžiamosios bylos dėl mokėjimų už tylą nagrinėjimas, smarkiai apribojęs jo kampanijos veiklą. Jis tapo pirmuoju buvusiu prezidentu JAV istorijoje, kuriam pareikšti baudžiamieji kaltinimai.
Tuo metu respublikonai Vašingtone ginčijasi tarpusavyje dėl didžiulio užsienio pagalbos paketo Ukrainai, Izraeliui ir kitiems sąjungininkams. D. Trumpo judėjimas „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (angl. Make America Great Again, MAGA) ypač kritiškai vertina Ukrainos finansavimą. Ši pozicija atitinka Respublikonų partijos švelnėjančią poziciją Rusijos atžvilgiu nuo D. Trumpo iškilimo JAV politikoje.
D. Trumpas jau seniai giria Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, o jo invaziją į Ukrainą vadina protinga ir gudria. Vasarį jis sukėlė šoką visame pasaulyje, kai per mitingą pareiškė, kad skatins Rusiją pulti NATO nares, nevykdžiusias savo finansinių įsipareigojimų. Po kelių dienų jis šį grasinimą pakartojo.
Toks žingsnis pažeistų NATO sutarties 5 straipsnį, kuriame teigiama, kad ginkluotas išpuolis prieš vieną ar daugiau narių Europoje ar Šiaurės Amerikoje bus laikomas puolimu prieš jas visas.
NATO narės Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), paramos Ukrainai šalininkas, anksčiau šį mėnesį susitiko su D. Trumpu jo valdose Floridoje – prieš susitikimą su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu (Entoniu Blinkenu).
Rusijos sąjungininkės Europoje taip pat siekia D. Trumpo palankumo.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, autokratas, palaikantis glaudžiausius Europos Sąjungoje ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, praėjusį mėnesį privačiai susitiko su D. Trumpu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!