NATO trečiadienį (10.15) inauguruos greitojo reagavimo pajėgas, kuriose ateityje turėtų tarnauti iki 20 tūkst. karių ir kurios turėtų gerokai išplėsti Aljanso galimybes visame pasaulyje dalyvauti kovoje su terorizmu.
19 šalių Aljanso pajėgų Europoje vyriausiasis vadas JAV generolas Jamesas Jonesas (Džeimsas Džounsas) inauguruos pajėgas per ceremoniją Nyderlandų karinėje bazėje Brunsume, kur įsikūrusi NATO pajėgų šiaurės Europoje vadavietė.
Pajėgų, visą galingumą pasieksiančių tik 2006 metais, steigimas rodo, kad 54 metus gyvuojančios organizacijos, sukurtos apginti Vakarus nuo sovietų grėsmės, doktrinoje vyksta radikalūs pokyčiai.
Vos prieš du mėnesius NATO pradėjo savo pirmąją misiją už tradicinės veikimo teritorijos - Europos - ribų ir pradėjo vadovauti Afganistane veikiančioms Tarptautinėms saugumo pagalbos pajėgoms (ISAF).
Prieš dvi dienas Jungtinių Tautų Saugumo Taryba vienbalsiai leido NATO vadovaujamiems taikdariams savo misiją vykdyti ne tik Kabule ir jo apylinkėse, bet ir visoje Afganistano teritorijoje.
NATO atsakomąsias pajėgas (NATO Response Force, NRF), organizacijos žargonu dar vadinamas "ekspediciniu" daliniu, sudarys jūrų, oro ir sausumos pajėgos, galinčios išvykti į "karštus" pasaulio taškus per penkias dienas. Jos gebės savarankiškai veikti mažiausiai mėnesį, o papildžius atsargas - ir ilgiau.
"Jos kuriamos ne prevencijai, o atsakyti į krizes", - teigė vienas NATO pareigūnas.
JAV pasiūlymas steigti tokias pajėgas buvo priimtas praėjusį lapkritį vykusiame istoriniame Prahos viršūnių susitikime, kur Aljansas taip pat pritarė, kad kitais metais prie organizacijos prisijungtų septynios naujos narės.
Pajėgų veikimo koncepcijai NATO gynybos ministrai pritarė birželio mėnesį. Nuo to laiko Aljanso kariniai planuotojai koordinavo valstybių pasiūlymus skirti karius ir išteklius, siekiant suformuoti "pradinius veikimo pajėgumus".
Pajėgų potencialą praėjusią savaitę Kolorado Springse realiai išbandė NATO gynybos ministrai, stebėję pratybas, imituojančias 2007 metais kažkur Raudonoje jūroje kilusią terorizmo grėsmę.
Iš pradžių pajėgas, kurios neturės nuolatinės bazės, sudarys 6 tūkst. karių, o per dvejus ar trejus metus jos turėtų galutinai padidėti iki 20 tūkst. karių.
Prancūzija, kuri nėra įsijungusi į integruotą NATO karinę struktūrą, pasiūlė skirti pajėgoms 500 karių batalioną ir lėktuvų, įskaitant AWACS sistema aprūpintą žvalgybos lėktuvą.
Šiomis pajėgomis NATO ateityje turėtų būti pajėgi atsakyti į bet kurioje pasaulio vietoje kilusią grėsmę, pamažu stiprindama pajėgumus vykdyti įvairiausias misijas - nuo evakavimo iki atsako į teroro aktus.
AFP-BNS