• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvę Billo Clintono (Bilo Klintono) administracijos Valstybės departamento darbuotojai dienraštyje "The Washington Post" pirmadienį išspausdino straipsnį "NATO plėtros pranašumai", kuriame išdėstė savo argumentus už Aljanso plėtrą.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai iš jų yra trys ir kiekvienas iš jų autoriams atrodo "teisingas".

Pirma, NATO plėtra turėjo užtikrinti saugumo skydą, už kurio Vidurio ir Rytų Europos šalys galėjo palaidoti savo senus konfliktus ir taikiai integruotis į Vakarus. Prisiėmęs plėtros vadovo vaidmenį Šiaurės Atlanto aljansas paskatino ir Europos Sąjungos (ES) plėtrą.

REKLAMA

"Dėl to Europa tapo demokratiškiausia, taikiausia ir saugiausia nei buvo kada nors anksčiau", - rašo autoriai, pažymėdami, kad laimėjo iš to visi - amerikiečiai, europiečiai, rusai".

Grėsmė, kurią dabar jaučiau Rusija, kyla ne iš Vakarų, o iš Pietų ir Rytų", rašo buvę diplomatai ir priduria, kad Maskvai vakarinės sienos dabar yra "saugesnės ir patikimesnės nei kada nors buvo nuo Napoleono laikų".

REKLAMA
REKLAMA

Antra, rašo autoriai, išplėsta NATO "apdraudžia nuo to, kad Rusija tolydžio vėl gali tapti regiono baubu ar grėsme".

Jų nuomone, būtent toks pavojus dabar svarstomas, bet Vidurio Europos šalys "turi gerą naujieną": dabar, įstojusios į ES ir NATO, jos yra saugios.

"The Washington Post" straipsnyje retoriškai prašoma įsivaizduoti, kokia dabar būtų Vidurio Europa, jeigu Aljansas būtų likęs ankstesnėse ribose: Vidurio ir Rytų Europos šalių vadovai skirtų daugiau dėmesio mėginimams atlaikyti Rusijos spaudimą nei demokratijos institutų kūrimui ir laisvosios rinkos gyvybingo ūkio valdymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Santykiai su Lenkija ir Baltijos šalimis būtų panašūs į tuos sudėtingus santykius, kurie dabar sieja Rusiją su Ukraina ir Gruzija.

"Pas mus vėl būtų nestabilu Europos širdyje, ir tuo metu, kai mums to reikia mažiausiai", - teigia buvę Valstybės departamento darbuotojai.

REKLAMA

Ir trečioji priežastis NATO plėtrai buvo strateginė ir didžiausio masto. Tuo metu JAV prezidentas B.Clintonas kalbėjo apie norą padėti Europai išspręsti vidaus politikos konfliktus ir apie savo viltis, kad padės europiečiams išplėsti geopolitines perspektyvas ir prisiimti didesnę atsakomybę, tapus JAV partneriais kovoje su grėsmėmis už Europos ribų.

REKLAMA

"Nejaugi kas nors abejoja, kad būtent toks poreikis kilo po 2001 metų rugsėjo 11-osios?, - klausia autoriai. - Argi būtų šiandien NATO kariuomenė Afganistane ir argi būtų kalbama apie didesnes pasaulines misijas, jeigu mes nebūtume padėję sukurti stabilią saugumo sistemą po šaltojo karo Europoje dešimtajame dešimtmetyje?"

Diplomatai pagrįstai pažymi, kad jeigu Europa nebūtų šiandien stabili, būtų "kur kas sunkiau įkalbėti mūsų sąjungininkus dalyvauti misijose Afganistane ar Artimuosiuose Rytuose".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų