Šiaurės Atlanto sutarties organizacija šių metų rugpjūčio 11 dieną perims vadovavimą tarptautinių taikos palaikymo pajėgų Afganistane kontingentui, pradėdama pirmąją per visus 54-erius šios organizacijos gyvavimo metus operaciją už Europos ribų, pranešė oficialūs šaltiniai Aljanse.
Pirmadienį tarptautinių saugumo pagalbos pajėgų (ISAF) 50 tūkst. karių kontingento vadas generolas leitenantas Norbertas Van Heystas (Norbertas Van Heistas) perduos savo įgaliojimus kitam vokiečių tris žvaigždutes turinčiam generolui Goetzui Gliemerothui (Gėcui Glymerotui), kuris paskirtas į Afganistaną iš NATO vadovavimo štabo Heidelberge.
Tarptautines saugumo pajėgas Afganistane sudaro karinės dalys ir padaliniai, kuriuos atsiuntė į šią šalį 31 valstybė, kai buvo nuverstas Talibano judėjimo režimas 2001 metų pabaigoje.
Aljansui ėmus kontroliuoti šias pajėgas, padidės kontingento efektyvumas ir sumažės dezorganizacija, kylanti dėl to, kad kas šešis mėnesius ISAF turi vadovauti nauja šalis, pranešė oficialūs šaltiniai NATO.
Tai taip pat reikš, jog NATO strateginiu požiūriu užbaigė laikotarpį po "šaltojo karo" ir perėjo nuo savo sienų gynimo prie veiksmų visame pasaulyje, bet kuriuose regionuose, kur to reikalauja Aljansui iškilusios problemos.
JAV remiamas Afganistano prezidentas Hamidas Karzai (Hamidas Karzajus), Jungtinės Tautos (JT) bei humanitarinės organizacijos anksčiau ne kartą ragino plėsti taikdarių veikimo zoną už Kabulo ribų.
Rinkimai Afganistane numatyti 2004 metų birželį. Artėjant šiai datai svarbiausias Afganistano valdžios uždavinys - didinti saugumą provincijose ir kovoti su partizanais iš Talibano judėjimo.
NESUTARIMAI NATO
Tačiau tebėra neaišku, kiek dėl šių struktūrinių pokyčių padaugės taikdarių ir kiek išsiplės jų veikimo zona.
Anksčiau JAV pasisakė prieš ISAF plėtrą, nes norėjo vykdyti savarankiškas operacijas prieš Talibaną ir "Al Qaeda", tvirtina Europos diplomatai.
Dabar, pasak jų,Vašingtonas pakeitė savo požiūrį, nes mano, jog tai padės stiprinti saugumą prieš rinkimus Afganistane.
Tačiau kai kurios NATO narės, pavyzdžiui, Vokietija, nusiteikusios prieš ISAF vaidmens stiprinimą, nes padidėtų išlaidos ir pavojus jų kariams.
Taikdarių kontingento atsakomybės zonai padidinti reikės iki 10 tūkst. karių, sakė generolas M. Van Heystas. "Nežinau, kas norės skirti šias pajėgas", - pridūrė jis.
("Reuters"-BNS