NATO pirmadienį (08.11) perėmė vadovavimą Kabule dislokuotoms tarptautinėms taikdarių pajėgoms, kurias sudaro 5 tūkst. karių , - tai pirmoji Aljanso operacija už Europos ribų per visą jo 54 metų istoriją.
Vadovavimas perduotas per specialią Afganistano sostinėje surengtą ceremoniją, kurioje dalyvavo šalies prezidentas Hamidas Karzai (Hamidas Karzajus) ir Vokietijos gynybos ministras Peteris Struckas (Pėteris Štrukas).
Tarptautinių saugumo pagalbos pajėgų (ISAF) vadas, generolas leitenantas Norbertas Van Heystas (Norbertas Van Heistas) ISAF vėliavą perdavė kitam vokiečiui - NATO generolui leitenantui Goetzui Gliemerothui (Gėcui Glymerotui), kuris į Afganistaną atvyko iš NATO štabo Heidelberge.
Aljansui ėmus kontroliuoti šias pajėgas padidės kontingento efektyvumas ir sumažės dezorganizacija, kylanti dėl to, kad kas pusmetį ISAF turėdavo vadovauti vis kita šalis.
Tarptautines saugumo pajėgas Afganistane sudaro karinės dalys ir padaliniai, kuriuos į šią šalį 2001 metų pabaigoje nuvertus Talibano judėjimo režimą atsiuntė 31 valstybė. Jos yra atsakingos už saugumą Kabule.
Vadovavimo perdavimas taip pat reiškia, jog NATO strateginiu požiūriu atsisakė šaltojo karo laikų vaidmens ginti savo sienas ir perėjo prie veiksmų visame pasaulyje, visuose regionuose, kur to reikia dėl Aljansui iškilusių problemų.
JAV remiamas Afganistano prezidentas H. Karzai, Jungtinės Tautos bei humanitarinės pagalbos organizacijos anksčiau ne kartą ragino skubiai plėsti taikdarių veikimo zoną už Kabulo ribų. Debatai dėl to jau prasidėjo.
Rinkimai Afganistane numatyti 2004 metų birželį. Artėjant šiai datai svarbiausias Afganistano valdžios uždavinys yra gerinti saugumo sąlygas provincijose ir kovoti su talibų partizanais.
"Reuters"-BNS