Libijos televizija pranešė, kad ketvirtadienį, birželio 16 d. NATO naikintuvai subombardavo Tripolio centre esantį Wenzrik viešbučių kompleksą.
Wenzrik viešbučiai yra šalia Libijos televizijos administracinio pastatato esančių administracinių pastatų komplekso rajone, kuris neseniai taip pat buvo bombarduotas NATO naikintuvų.
Libijos valdžios atstovai Tripolyje praneša, kad jie yra atviri bet kokioms tarptautinėms pastangoms, kurios atneštų taiką Libijoje, kurioje jau ketvirtas mėnuo kaip vyksta mūšiai tarp Gaddafiui ištikimų karinių pajėgų ir sukilėlių, kontroliuojančių didelę rytinės Libijos regionų dalį. Sukilėlius visapusiškai remia
NATO aviacijos subombarduotas „Wenzrik“ viešbučių kompleksas Tripolyje.
NATO su JAV, Didžiaja Britanija ir Prancūzija priešakyje. Tačiau sukilėliams ir NATO pajėgoms niekaip nepavyksta nuversti pul. Muammar Gaddadfi vadinamo režimo. “Mes nepriimsime bet ko, kas būtų prieš Gaddafi. Taikos derybose jis yra raudona linija„ – sakė Libijos ministras pirmininkas al-Baghdadi al-Mahmoudi. Bet kokie susitarimai, kurie suskaldytų šalį taip pat nepriimtini,“ – sakė Mahmoudi.
Neseniai Gaddafio sunus Saifas al-Islamas Italijos dienrasčiui “Corriere della Sera" pranešė, kad Gaddafi galėtų atsitraukti, jei jis pralaimėtų rinkimus. Seif al-Islamas teigė, kad “mano tėvo, nuo 1969 m. kurtas režimas jau yra seniai miręs“.
“Aš neabejoju, kad Libijos gyventojų dauguma palaiko mano tėvą ir mato sukilėlius kaip islamo fanatikus fundamentalistus, remiamus teroristų iš užsienio„ - duodamas interviu “Corriere della Sera“ sakė Gaddafio sunus Saifas al-Islamas.
Beje, birželio 10 d. JAV Centrinės Žvalgybos Valdybos (CŽV) direktorius Leo Panella, kalbėdamas JAV Senate Amerikos įstatymų leidėjams sakė, kad nerimauja “dėl kai kurių Libijos Pereinamosios Nacionalinės Tarybos narių, įtardamas, kad kai kurie iš jų gali buti ekstremistai".
JAV valstybės departamento atstovė Victoria Nuland paneigė, kad Libijoje dabar galima rinkimų idėja. “Šiek tiek jau per vėlu kalbėti apie bet kokias pastangas ir demokratijos ratas jau pasikeitė,„ – birželio 16 d., ketvirtadienį pranešė Valstybės departamento atstovė. “Dabar laikas jam (Gaddafiui) palikti valdžią."
Libijos ministras pirminkas dar kartą pakartojo, kad bet kokiais atvejais nėra jokios priežasties Libijos lyderiui pul. Muamar Gaddafi atsistatydinti, kadangi pastarasis neužima jokių oficialių politinių ar administracinių postų šalyje jau nuo 1977 metų.
Gadafio sūnus Saif al-Islamas, baigęs Londono ekonomikos mokyklą ir laisvai kalbantis angliškai, dar prieš prasidedant vasario 17 d. sukilimui Libijoje, kalbėjo, kad Libijos vyriausybė yra numačiusi vykdyti daug konstitucinių reformų.
Libijos lyderio pul. Muammar Gaddafi pasiūlymas pradėti taikos derybas su sukilėliais ar su NATO, tai pat Saif al-Islamo pasiūlyta idėja surengti laisvus rinkimus yra daugiau simbolinė, parodyti pasauliui kad vadinamas Gaddafi režimas pasiruošęs taikioms deryboms, žinant iš anksto kad NATO šalys bet kokia kaina ir toliau sieks okupuoti Libiją siekiant užgrobti didelius naftos išteklių rezervus.
Libijos sukilėlių užimto Bengazi miesto sukilėlių lyderiai pasiūlymą surengti laisvus rinkimus Libijoje pavadino “laiko švaistymu".
“Saifas al-Islamas nėra pasiūlytų rinkimų šalininkas. Libija turės laisvus rinkimus ir demokratiją, tačiau Gadadfi šeima šiame procese nevaidins jokio vaidmens",– Reuters naujienų agentūrai sakė sukilėlių atstovas Jalal el-Gallal.
Šie žmonės yra nusikaltėliai, jie nevertina žmogaus gyvybės. Jie turi išvesti karius iš mūsų miestų ir gatvių, netrukdyti vykdyti humanitarinę pagalbą, jie turėtų būti teisiami už padarytus nusikaltimus. Tik tada mes galime kalbėti apie laisvus rinkimus" – Reuters agentūrai sakė tas pats Jalal el-Gallal.
Per 60 dienų laikotarpį nuo antskrydžių pradžios NATO aviacija Libijoje sugriovė daugiau kaip 1800 karinių objektų, įskaitant 700 amunicijos sandėlių ir 500 vienetų ivairios šarvuotos technikos, su pasididžiavimu pranešė NATO generalinis sekretorius generolas Anders Fogh Rasmussenas.
Ketvirtadieni, birželio 16 d. kalbėdamas Ispanijos senate, NATO sekretorius, generolas Rasmussas sakė: “Mūsų operacijos Libijoje turi politinį ir moralinį palaikymą daugelyje šalių. Mes pasiekėme reikšmingą laimėjimą Libijoje; mes išgelbėjome nesuskaičiuojamą daugybę gyvybių, suvaržėme Gaddafio galimybę atakuoti taikius gyventojus.
Gegužės 31 d. Libijos užsienio reikalų ministrerijos Tripolyje spaudos atstovas Ibrahim Moussa pranešė, kad nuo kovo 19 d. iki gegužės 26 d. NATO oro antskrydžių aukomis jau tapo 718 civilių gyventojų ir sužalota daugiau kaip 4067 žmonių. Apie šiuos „pasiekimus“ NATO generalinis sekretorius neužsiminė.
Buvęs Danijos ministras pirmininkas susitikime su Rasmussu Ispanijoje taip pat pareiškė savo nuomonę: “Mes siunčiame aiškią žinią Libijos žmonėms – mes apsaugosime jus tiek, kiek bus reikalinga. Mūsų žinia aiški ir Gaddafiui: jo laikas baigėsi. Jis privalo pasitraukti ir mes siunčiame žinią Gaddafiui – NATO toliau tęs karines operacijas. Mes siunčiame žinią ir tarptautinei bendruomenei".
NATO sekretorius generolas Rasmussas nerimavo dėl “per žemo išleidžiamų lėšų gynybai lygio, ypatingai Europoje ir kvietė kurti “protingą gynybą, kuri reiškia “ko negali padaryti vienas, turi padaryti visi kartu."
Lietuvos Respublikos Seimo Užsienio reikalų komitetas, atsižvelgdamas į NATO išsakytas pastabas, pasiūlė LR Seimui du su puse karto padidinti finansavimą krašto apsaugai. LR Užsienio reikalų komiteto pranešime rašoma: “Lietuva, kaip NATO narė privalo vykdyti prisiimtus įsipareigojimus ir įnešti savo indėlį į aljanso kolektyvinę gynybą, palaipsniui didinant savo gynybai skirtas išlaidas mažiausiai nuo 0.8 iki 2% BVP."
Rasmussas kalbėjo, kad tarptautinei bendruomenei dabar reikia pradėti planuoti savo veiksmus laikotarpyje po Gaddafi nušalinimo. NATO šiuo atveju galėtų pagelbėti: “Kai krizė baigsis, būtinai reikėtų reformuoti karinius ir saugumo sektorius. NATO turi ilgametę patirtį šiose srityse. Mes turime būti pasirengę atsakyti į bet kokį pagalbos prašymą. Ir ta pagalba turėtų būti prieinama kitoms šalims"
NATO vadovas Rasmussas susitikimo su Ispanijos ministru pirmininku Jose Luis Rodriguez Zapatero aptarė Libijos artimiausią „pokadafinį“ laikotarpį. “Jie abu pripažino, kad prieš Gaddafi turėtų būti naudojamas karinis, politinis, ekonominis spaudimas, o Pereinamoji Nacionalinė Libijos Taryba, kritiniu momentu galėtų suvienyti Libiją", - sakoma Ispanijos ministro pirmininko atstovo pranešime.
Penktadienį, birželio 17 d. vidurdienį, NATO naikintuvai bombardavo pietinį Tripolio rajoną.
Po sprogimų buvo girdimos gaisrinių automobilių sirenos ir žemai skrendančių virš Tripolio NATO naikintuvų variklių ūžesys.
Ramūnas Alaunis