• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trys krovininiai laivai sekmadienį sėkmingai įveikė neoficialią Rusijos karinę blokadą Juodojoje jūroje ir pasiekė Ukrainos uostą netoli Dunojaus, skelbiama „Forbes“. Taip pat pranešama, kad šiuos veiksmus aktyviai stebėjo ne tik žvalgybiniai NATO lėktuvai, tačiau ir Rumunijoje dislokuoti aljanso naikintuvai.

Trys krovininiai laivai sekmadienį sėkmingai įveikė neoficialią Rusijos karinę blokadą Juodojoje jūroje ir pasiekė Ukrainos uostą netoli Dunojaus, skelbiama „Forbes“. Taip pat pranešama, kad šiuos veiksmus aktyviai stebėjo ne tik žvalgybiniai NATO lėktuvai, tačiau ir Rumunijoje dislokuoti aljanso naikintuvai.

REKLAMA

„Forbes“ pažymima, kad trys krovininiai laivai sklandžiai pasiekė savo tikslą ir pralaužė rusų „blokadą“, nes NATO aviacija „pridengė“ jų atvykimą. Pranešama, kad netoli Rumunijos sienos budėjo aljanso naikintuvai.

„Visi jie (laivai) buvo įjungę savo radijo ryšį, jų buvimo vietą ir plaukimo kryptį galėjo matyti visi, kas gali prisijungti prie interneto ir pasijungti prie laivų stebėjimo tinklapių“, – rašoma „Forbes“.

Viso į Ukrainą sekmadienį atplaukė trys civiliai krovininiai laivai – po vieną iš Izraelio ir Graikijos, ir dar vienas yra registruotas Turkijos-Graikijos bendrovėje. Jie pasiekė vieną iš Ukrainos grūdų pakrovos uostų, tikėtina, kad netrukus jie su kroviniu turėtų išvykti atgal Juodąja jūra.

REKLAMA
REKLAMA

„Padangėse patruliavo ne mažiau keturių NATO karinių lėktuvų: JAV patrulinis lėktuvas R-8, karinis-žvalgybinis lėktuvas „Challenger“, bepilotis RQ-4 ir NATO ankstyvojo perspėjimo lėktuvas E-3. Nė vienas iš šių lėktuvų nėra ginkluotas, tačiau NATO naikintuvai, įskaitant italų „Eurofighter“ ir rumunų turimus F-16, buvo netoliese Rumunijoje“, – aiškinama straipsnyje.

REKLAMA

tv3.lt negali patvirtinti „Forbes“ ir kitų leidinių skelbiamos informacijos apie „pralaužtą Rusijos blokadą“. Viešai prieinamuose laivų stebėjimo įrankiuose, tokiuose kaip „Marine Vessel Traffic“, matosi, kad bent du laivai iš „Forbes“ paminėtų pastarąją valandą buvo užfiksuoti šalia Rumunijos teritorijos, netoli Ukrainos teritorinių vandenų.

Viešuose šaltiniuose skelbiamose nuotraukose minimi laivai pastebėti Juodojoje jūroje, į kurios kontrolę anksčiau ne sykį neteisėtai pretendavo Rusija, tačiau nėra faktinių įrodymų, kad šie laivai būtų įplaukę į Ukrainos teritorinius vandenis.

REKLAMA
REKLAMA

Karo tyrimų instituto (ISW) ekspertai tuo metu jau pavadino Rusijos skelbtą Juodosios jūros blokadą blefu.

„Pranešimas apie tris civilius laivus, kurie be problemų atplaukė į Ukrainą, galimai liudija, kad Rusija šiuo metu arba nenori, arba negali surengti tokių patikrų“, – rašoma ataskaitoje.

„Praėjus 22 dienoms po to, kai Maskva atšaukė susitarimus su Kyjivu, leidusius Ukrainai saugiai eksportuoti dešimtis milijonų tonų grūdų, o vėliau grasino sustabdyti transportavimą jūra į Ukrainos uostus, pasaulis pavadino rusus blefuotojais“, – aiškinama „Forbes“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos gynybos ministerija liepos 19-ąją išplatino pranešimą, kuriame skelbė, kad visi laivai, nepriklausomai nuo to, su kokia vėliava jie plauks į Ukrainos uostus, nuo liepos 20-osios bus laikomi „dalyvaujantys kariniame konflikte“.

Liepos 28-ąją rusai pradėjo grasinti laivams Juodojoje jūroje. Ukrainos sienos apsaugos tarnyba paviešino perspėjimus, kuriuos rusai radijo ryšiu siunčia laivams, plaukiantiems Juodąja jūra.

NATO aktyvavo Juodosios jūros stebėjimą

NATO praėjusį trečiadienį paskelbė, kad aljanso pajėgos aktyvuoja Juodosios jūros stebėjimą dėl Rusijos pasitraukimo iš susitarimo dėl grūdų tiekimo, kuris užtikrino saugų Ukrainos grūdų gabenimą Juodąja jūra.

REKLAMA

„NATO ir sąjungininkės stiprina Juodosios jūros stebėjimą ir žvalgybą, ir iš virš jūrų patruliuojančių lėktuvų bei bepiločių“, – skelbta pranešime.

Jame taip pat pažymima, kad susiklosčiusi situacija sukūrė naujas rizikas galimiems apsiskaičiavimams ir eskalacijai regione bei sudaro rimtas problemas laisvai jūreivystei.

Anksčiau Ukrainos gynybos ministerijos finansuojamas informacinis centras „Military Media Center“ skelbė, kad Rusijos karinis laivynas Juodojoje jūroje aktyviai išbando vandens teritorijos blokavimo, laivų aptikimo ir sunaikinimo veiksmus.

REKLAMA

Rusijos pranešimai apie tariamą puolimą

Rusija tuo metu nuolat kaltina, kad grūdų tiekimo susitarimas sudaro ukrainiečiams galimybę pulti rusų pajėgas ar kontroliuojamus objektus regione. Pavyzdžiui, antradienį pranešė, kad naktį atrėmė dronų ataką, nukreiptą prieš jos patrulinius laivus Juodojoje jūroje.

„Buvo sunaikinti trys priešo bepiločiai orlaiviai“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

Ministerija pridūrė, kad laivai buvo užpulti už 340 km į pietvakarius nuo Sevastopolio, Rusijos Juodosios jūros laivyno bazės Maskvos aneksuotame Krymo pusiasalyje.

Praėjusią savaitę Maskva nurodė, kad atrėmė bepiločių jūrinių dronų ataką prieš patrulinį laivą „Sergej Kotov“.

Ukrainos kariuomenė šių teiginių nekomentavo ir puolimo fakto nepatvirtino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų