Praėjusiais metais kosmoso agentūra paskelbė analizuojanti danguje matytus vaizdus, kurių negalima identifikuoti kaip oro ar gamtos reiškinių. Tai tema, kuri seniai žavi visuomenę, bet kurios vengė pagrindinės srovės mokslas.
Nepriklausoma 16 mokslininkų grupė savo išvadas turi pateikti ataskaitoje iki liepos pabaigos, o trečiadienio darbinis susitikimas buvo skirtas galutinėms išvadoms aptarti.
„Vien esamų duomenų ir liudininkų pranešimų nepakanka norint pateikti įtikinamų įrodymų“, – sakė tyrimo vadovas astrofizikas Davidas Spergelis.
„Viena iš išvadų, kurią padarėme, yra ta, kad reikia daugiau aukštos kokybės duomenų, gerai sukalibruotais prietaisais išmatuotų duomenų, daugybės stebėjimų, taip pat reikia aukštos kokybės duomenų rinkimo“, – pridūrė jis.
Prie tyrimo prisidėjusi mokslo žurnalistė Nadia Drake nurodė, kad per pastaruosius 27 metus buvo surinkta informacijos apie daugiau kaip 800 įvykių, kurių 2–5 proc. laikomi galimomis anomalijomis.
Metalinis rutulys
Pristatymo metu anomalijų klausimus sprendžiančio Pentagono biuro direktorius Seanas Kirkpatrickas (Šonas Kirkpatrikas) parodė neseniai padarytą vaizdo įrašą, kuriame JAV vakaruose esantis karinis lėktuvas P3 užfiksavo du tolimus taškus, judančius pirmyn ir atgal, ir galiausiai virstančius trimis taškais.
P3 nesugebėjo perimti šių taškų ir pilotas pranešė apie užfiksuotą įvykį. Bet vėliau atlikus analizę paaiškėjo, kad šie objektai buvo labai toli ir kad greičiausiai tai buvo komerciniai orlaiviai, skrendantys vienu iš pagrindinių skrydžių maršrutų.
„Tai dalykas, galintis suklaidinti ir/arba sukelti klaidingą labai gerai apmokytų pilotų ir jutiklių reakciją“, – teigė S. Kirkpatrickas.
Pasak jo, vienas iš iš kol kas nepaaiškintų reiškinių pavyzdžių – skraidantis metalinis rutulys, kurį dronas MQ-9 pastebėjo neskelbiamoje vietoje Artimuosiuose Rytuose.
„Tai tipiškas pavyzdys to, ką matome dažniausiai. Tai pastebime visame pasaulyje ir matome, kad jie, kaip atrodo, atlieka labai įspūdingus manevrus“, – sakė jis.
Nors NASA kosminiai aparatai tyrinėja Saulės sistemą ieškodami senovinių mikrobų fosilijų, o astronomai ieško protingų civilizacijų požymių tolimose planetose, JAV kosmoso agentūra pirmą kartą savo istorijoje tiria nepaaiškinamus reiškinius Žemės danguje.
Anksčiau NASA laikėsi pozicijos, kad tokie reiškiniai turėtų būti neigiami, o tai tik dar labiau stigmatizavo nežemiškos gyvybės paieškas.
Tyrimą koordinavęs Danas Evansas atkreipė dėmesį, kad keli tyrime dalyvavę mokslininkai dėl to patyrė puldinėjimą internete.
„Labai svarbu suprasti, kad bet kokios formos priekabiavimas prie mūsų komisijos narių tik kenkia moksliniam procesui, kuris reikalauja pagarbos ir atvirumo“, – pridūrė jis.
NASA darbas, kuriame remiamasi neįslaptinta medžiaga, nėra susijęs su Pentagono tyrimu, tačiau abi institucijos koordinuoja savo veiksmus, susijusius su mokslinių priemonių ir metodų taikymu.
Kol kas mokslinėje literatūroje nėra įtikinamų įrodymų, kad NSO kilmė yra nežemiška, apibendrino N. Drake.