Dr. Iainas Smithas, britų psichiatras ir priklausomybės ligų ekspertas, prieštarauja populiariajai nuomonei, jog svaigalai skatina kūrybiškumą.
Mokslininkas, skaitydamas pranešimą Karališkos psichiatrų kolegijos susitikime, savo tiesai įrodyti citavo daugybę menininkų, pradedant Ernestu Hemingway'umi ir Marceliu Proustu baigiant Vincentu van Goghu ir poetu Johnu Keatsu.
Psichiatras išanalizavęs šių ir kitų menininkų, kurie – ne paslaptis – kurdami vartojo narkotikus ar alkoholį, teigia, kad didžiausi jų pasiekimai nesusiję su svaigalais.
„Priežastis dėl kurios šis mitas toks galingas yra šių medžiagų trauka ir faktas, kad daugybei menininkų jos būtinos norint susitvarkyti su savo emocijomis“, – mano dr. I. Smithas, Glazgo (Didžioji Britanija) Karališkosios Gartnavelio ligoninės ekspertas.
Žymūs Amerikos rašytojai Tennessee Williamsas bei E. Hemingway'us buvo priklausomi nuo alkoholio, pridūrė jis. Psichiatras taip pat teigė, kad Nobelio literatūros premijos laureatai, F. Scottas Fitzgeraldas, Eugene'as O'Neillas bei Williamas Faulkneris taip pat buvo alkoholikai. Tapytojas V. van Goghas gėrė ypač stiprų spiritinį gėrimą – absentą.
Kaip mokslininkas teigė savo pranešime, poetai Samuelis Tayloras Coleridge'as ar J. Keatsas lygiai taip pat kaip ir rašytojai M. Proustas ir Edgaras Allanas Poe vartojo opiatus.
Dr. I. Smithas taip pat priminė ir rašytojo Hunterio S. Thompsono mintį, kad „jis nekenčiantis kam nors piršti narkotikų, alkoholio ar beprotybės – tačiau vis šie dalykai jam padėjo“. XIX a. Prancūzijos poetas Ch. Baudelaire'as savo pasekėjams rekomendavo „visad būti apsvaigusiems“.
„Idėja, kad alkoholis ir narkotikai suteikia menininkams unikalių įžvalgų ir patirčių yra iliuzija, – teigia psichologas. – Kai pabandoma išgauti ir užfiksuoti svaigalų sukeltas patirtis paaiškėja, kad jos beprasmės“.
„Šios priemonės dažniausiai naikina mūsų atmintį, tad sunku atsiminti, ką turėjote galvoje būdami toje būsenoje“, – pridūrė ekspertas.