Apie tai, kaip tinkamai pasiruošti, kad kitos stichinės nelaimės atveju nepasikartotų pastarųjų dienų scenarijus, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo energetikos ekonomistas Vidmantas Jankauskas ir Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius.
Vienas iš sprendimų, kaip būtų galima spręsti dėl audros dingusios elektros padarinius, yra toks, kad ESO turėtų daugiau generatorių, ar ne?
M. Nagevičius: Buvau iš tų žmonių, kuriems kaip patarimą, ką daryti dingus elektrai, davė tokį, kad reikia nusipirkti elektros generatorių. Aš tai galiu jį nueiti ir nusipirkti, bet yra daug žmonių, kuriuos toks pasiūlymas suerzina. Tai brangus dalykas – vienas paprastas generatorius kainuoja apie tūkstantį eurų.
Tai yra neracionalaus sprendimo siūlymas, nes jeigu visi įsigytų po atskirą generatorių, kuris būtų naudojamas kartą į keletą metų, kai dingsta elektra, tai būtų sukišti milijardai eurų į nenaudojamą dalyką.
Žymiai ekonomiškai racionaliau būtų pačiai ESO investuoti į vežiojamus didelius generatorius ir būtent toje vietoje, kur dingsta elektra, prie transformatorinės prijungti tą generatorių ir aprūpinti bent jau to kvartalo gyventojus patikimai. Tai ekonomiškai žymiai mažiau kainuotų. Tai būtų ir saugumo priemonė, to paties pasiruošimo karui priemonė.
Ukraina dabar siurbia generatorius iš visos Europos, nes jiems verkiant jų reikia. Matome, kokio reikalingumo tai yra daiktas krizės metu.
Kaip jūs žiūrite į energetikos ministro Dainiaus Kreivio paraginimą žmones įsigyti generatorius?
V. Jankauskas: Čia žmonių reakcija buvo vienareikšmiška – kam įsigyti brangų daiktą, kuris vėliau bus nebereikalingas?
Vandens tiekimo įmonės, pavyzdžiui, atsitikus kokiai nors avarijai, privalo aprūpinti gyvenvietę geriamu vandeniu. Gal elektros nelaikome tokia svarbia, tai nereikalaujame to paties.
Mes dabar matome, kad elektra yra be galo svarbi – elektra nereiškia tik šviesos. Daug kam tai reiškia vandenį, kiti ir iš namų negali išeiti, nes yra elektriniai vartai. Čia matome, kokia ji yra svarbi ir kaip reikia viską apgalvoti.
Pritariu, kad kažkokį generatorių turėtų turėti ESO, bet galbūt ir seniūnijos galėtų turėti savo atsargų, kad būtų kuo daugiau nepriklausomų tiekėjų. Pagal Europos Sąjungos direktyvą mes turime energetines bendrijas. Jos steigiamos gyvenvietėse, grupė žmonių gali pasidaryti savo nepriklausomą energijos gamybą. <...> Manau, kad decentralizacijos kelias bus labai svarbus. Kuo labiau decentralizuosimės, tuo bus patikimesnė visa sistema.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše interviu pradžioje.