Ūkininkas-bitininkas Erikas Augustinavičius turi ne tik kaimo turizmo sodybą, bet ir licenciją midui gaminti. Per metus pagamina 5–6 tonas. Gėrimo stiprumas svyruoja tarp 12 ir 15 laipsnių.
„Ir dabar mes degustacijas darome, žmonės paklausia, ar stipraus nebandėt iš medaus pagaminti, grynai pažinimui, grynai susipažinimui“, – sako kaimo turizmo sodybos „Šušvė“ šeimininkas Erikas Augustinavičius.
Šiuo metu Lietuvoje alkoholį namuose galima gaminti tik savo ar šeimos poreikiams. Natūralios fermentacijos gėrimų stiprumas negali viršyti 18 laipsnių, o alaus – 9,5, tačiau greitai ši nustovėjusi praktika gali pasikeisti.
Be ilgų diskusijų, Vyriausybė pritarė Seimo narių idėjai, kad naminiai alkoholiniai gėrimai, pavyzdžiui, samanė, kurių stiprumas neviršija 65 laipsnių, galėtų būtų legalūs. Juos galėtų gaminti ne bet kas, o tik kaimo turizmo sodybų savininkai – ūkininkai, kurie turi specialius paveldo sertifikatus. 1000 litrų per metus. Gėrimus būtų galima pardavinėti tik pačioje sodyboje.
„Pagrindiniai argumentai yra turizmo pritraukimas, paveldo pristatymas“, – aiškina Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius.
Pasak bitininko Eriko, daugiau nei pusšimtis kaimo turizmo sodybų domisi šia naujove. Dalis ūkininkų jau yra pasiruošę gaminti.
„Tai yra daugiau sodybos, kurios ir taip turi kažkokį kulinarinio turizmo detalę. Visai neseniai su viena šnekėjau Šiaulių rajono sodyba, sako, kas antras mūsų svečias atvažiavęs klausia, kada bus galima pas jus legaliai nusipirkti naminukės“, – kalba E. Augustinavičius.
Idėjos autoriai pasakoja, kad seka užsienio pavyzdžiais.
„Kroatijoje, Slovėnijoje, kitose Europos valstybėse, tiesiog ateini į vietinę kaimo sodybą, slidinėjimo kurorte, ten vietinis restoranėlis tos pačios šeimos ir valgyti pagamina, ir kažkokių skonių turi ten naminių, tų gėrimų, jeigu juos taip galima pavadinti. Ir tai jokiu būdu nesitarnauja, kaip kažkoks nusigėrimo priemonė kažkokia, tiesiog, kaip kultūros galis, tautinio paveldo dalis“, – sako Seimo narys Andrius Mazuronis.
Seimo narys Eugenijus Gentvilas įsitikinęs, kad naujovė išspręstų ir kitą bėdą. Sumažėtų nelegalių alkoholio gaminimo vietų miškuose.
„Žmogus daro nusikalstamą nelegalią veiką, nemoka mokesčių, gali būti, kad pagamina produktą nuo kurio kas nors, numirė, miršta, tik niekas nesigiria, kad nuo naminukės numirė. Legalizavus „naminukę“ susirenkam mokesčius ir labai aiškiai kontroliuoja tuos taškus, kur leidžia gaminti“, – tikina E. Gentvilas.
Žemės ūkio ministerija Seimo narių pasiūlymą apdėjo papildomais saugikliais, siūlo samanės ar kitų stipriųjų gėrimų gamybai taikyti licencijavimą. Taip pat būtų privaloma tikrinti gėrimų kokybę ir saugą.
„Viskas tą, ką gamina didysis gamintojas, lygiai tą patį turės atitikti ir mažasis. Kiekvienas išlašantis lašas turės būti suskaičiuotas ir už jį sumokėtas akcizas“, – aiškina Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius.
Nors Vyriausybė jau pritarė „naminukės“ įteisinimui, įstatymo pakeitimus galutinai turės patvirtinti Seimas, kuriama netrūksta idėjos kritikų.
„Jeigu Lietuva paveldui turi tik tai „samagono“ virimą, tai labai gaila tokio paveldo, nes išties Lietuva paveldo kitokio turi. Turi labai gražius miškus, turi savo sutartines, dainas tautinius drabužius ir kitus dalykus, kurie nekuria priklausomybių. Deja, bet alkoholis priklausomybes kuria, kaip praktika rodo, kad kuo labiau mažini vartojimo vietų skaičių, tuo tų priklausomybių mažėja“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.
„Kad ir ką čia besakytų autoriai, kad tai neįtakos vartojimo ir panašiai, visgi tai siekiama susieti su rekreacija su poilsiu, su tam tikrais laisvalaikio praleidimo būdais, į kuriuos norima įpinti tą patį alkoholio vartojimą, kai mes kaip valstybė deklaruojam siekį nuo to nusisukti ir trauktis“, – kalba Seimo narys, „valstietis“ Aurelijus Veryga.
Kaimo turizmo sodybos akcentuoja, kad tautos girdymu čia nė iš tolo nekvepia. Esą kokybiškai pagamintas gėrimas bus tiesiog per brangus.
„Tai bus tikrai išskirtinis produktas, kurio ir kiekis. Tu su pigiais gali nugirdyti, jeigu pusė litro kainuos apie 20–25 eurus, tai žmogus nusipirks 100 mililitrų gal paragauti, susipažinti, apie nugirdymą nekalba“, – tikina E. Augustinavičius.
„Naminukės gali gauti už 6, krūminukės, tai čia kainuos 20 kaimo turizmo sodybose, bet tai bus legalu ir patikrinta“, – sako E. Gentvilas.
„Ar daugiau gamintojų reiškiasi daugiau vartotojų, iš principo rinkoje šitie dalykai nesusiję. Jeigu daugiau gamins, na, nepradės nuo to daugiau vartoti“, – kalba V. Aleknavičius.
Žemės ūkio ministerijos duomenimis šiuo metu apie 70 kaimo turizmo sodybų savininkų atitinka reikalavimus stipriam alkoholiui gaminti. Parlamentaras Eugenijus Gentvilas prognozuoja, kad įstatymo pataisos Seimo posėdžių salę gali pasiekti dar šioje pavasario sesijoje.