Pramogų ištroškęs jaunimas į sostinės klubus ir barus renkasi jau gerokai po vidurnakčio ir koronavirusas jiems nė motais. Naktinių klubų savininkai tikina, kad apie 90 procentų pajamų jie uždirba po 24 valandos, kai įsibėgėja linksmybės.
Viename sostinės klube, siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso, prie įėjimo verslininkai sugalvojo pastatyti apie tūkstantį eurų kainuojantį termovizorių. Naktinio klubo vadovas tikina gyvenantis nežinioje, mat nuo valdžios sprendimų priklausys, ar naktinis gyvenimas nesustos.
„Nežinome, kaip dirbsime toliau, netgi šiandien yra trečiadienis, jau turėtume atsidaryti penktadienį, bet neturime pasidarę užsakymų, nieko,nes neaišku, ar reikės grąžinti prekes ar nebedirbsime“, – sako naktinio klubo vadovas Matas Puodžiūnas.
Kol verslininkai laukia nurodymų, valdžia dvejoja jau kone dvi savaites ir ryžtingų sprendimų nesiima. Dar šį rytą į Vyriausybę skubėjęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, kad naktinių klubų, barų ir kavinių darbo laiką ketinama riboti.
Anksčiau ne kartą minėta, kad laikas bus trumpinamas iki 24 valandos. Būtent taip, kaip tai daro kaimynai latviai. O, pasak ministro, rekomendacijos naktiniuose klubuose dėvėti kaukes ar laikytis atstumų neturi prasmės.
„Naktiniai klubai yra vieta, kur žmonės ateina pasilinksminti, pašokti, ne pasėdėti prie staliukų. Natūralu, kad jie tos distancijos ir nesilaiko. Ir būdami apsvaigę tikrai,jei jų ir reikalauti, manau, kad ir konfliktų nemažai kiltų. Tai nereikia įsivelti į tokias rekomendacijas ar nustatymus, kurių niekas neįgyvendintų“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras.
Štai, ką mano kalbinti gyventojai:
„Aš galvoju, kad visas šitas virusas yra nesąmonė, mano tokia nuomonė. Latvijoje nedėvi niekas jokių kaukių, nieko. O čia realiai cirkas yra.“
„Neturėtų iš tikrųjų uždarinėti, galima viską atsakingai daryti.“
„Ką jūs patrumpinsite tą laiką, vis tiek rinksis jaunimas kažkur kitoje vietoje.“
„Aš, pavyzdžiui, nesilankau, man tai ne problema, bet aš galiu suprasti, kodėl kiti žmonės nenorėtų.“
Tuo tarpu valdžia trumpinti naktinių klubų ir barų darbo laiko nesiryžo. Po nuotolinio Vyriausybės posėdžio premjeras S. Skvernelis pareiškė, kad tokie ribojimai sužlugdytų verslą.
Dėl to sveikatos ministerijai ir verslininkams teks ieškoti kitų išeičių, kaip užtikrinti saugumą naktinėse pasilinksminimo vietose. Verslininkai privalės riboti lankytojų srautus, kontroliuoti kaukių dėvėjimą, įsigyti termovizorius.
„Taip mes galime uždrausti viską, nes laiko ribojimo uždraudimas reiškia tiesiog užsidarymą. Jiems turėtų būti kiti reikalavimai“, – teigia S. Skvernelis.
„Aš negaliu už Vyriausybę spręsti, toks buvo mūsų siūlymas. Mums atrodo, kad jisai buvo logiškas, Vyriausybė apsisprendė kitaip“, – kalbėjo A. Veryga.
Tiesa, ne kartą apie naktinių klubų darbo laiką yra pasisakę ir sveikatos specialistai, mat žmonės naktį atsipalaiduoja, nesilaiko atstumų, nedėvi kaukių. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras yra užfiksavęs atvejį, kai koronavirusu užsikrėtęs asmuo per dvi dienas lankėsi net keliolikoje sostinės barų, Covid-19 protrūkis fiksuotas ir sostinės klube „Bardakas“.
„Manau, kad yra neteisinga atsisakyti to ribojimo, nes bus sudarytos sąlygos vis tik tai plisti infekcijai, nes naktinių barų veikla, susijusi su alkoholio naudojimu. Ten labai sunku tikėtis, kad bus laikomasi visų saugumo priemonių“, – sako infektologas Arvydas Ambrozaitis.
Tuo tarpu Vilniaus naktinio aljanso pirmininkas tikina, kad jau dabar yra sukurta programėlė, kuri padėtų atsekti barų ir naktinių klubų lankytojus. O tai esą padėtų suvaldyti koronaviruso plitimą.
„Mes sukūrėme sistemą registruoti tuos lankytojus, tai mes turėsime visą informaciją ir visi bus atsekami. Mes turime apsaugos priemonių, dezinfekcinio skysčio. Tai sakome, kad naktinis klubas yra saugiausia vieta pasilinksminti, susiburti“, – pasakoja Vilniaus naktinio aljanso pirmininkas Mark Adam Harold.
Tiesa, sveikatos apsaugos ministras jau anksčiau skeptiškai įvertino tokią programėlę, mat ji yra tik viena iš priemonių atsekti kontaktus, tačiau nuo koronaviruso ši neapsaugo.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skaičiuoja – per vakar dieną patvirtinti 29 nauji koronaviruso atvejai. Devyni atvejai fiksuoti Lietuvos kariuomenėje, čia iš viso nustatyti 27 koronaviruso atvejai. Taip pat koronaviruso židinys neatslūgsta ir medicinos priemonių gamybos įmonėje „Intersurgical“, čia registruoti 43 su šiuo protrūkiu susiję asmenys.