Lietuvoje įvedus prekybos alkoholiu laiko apribojimus, nemažai mažmeninės prekybos įmonių pakeitė savo veiklos pobūdį į viešojo maitinimo ir prisidengdamos ja įgijo teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais visą parą. Bet daug ir apskritai nutraukė savo veiklą. Kitos, galbūt ieškodamos įstatymo spragų, jau spėjo padaryti pažeidimų.
Tik vartoti vietoje
Lietuvoje įvedus prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimus nuo 8 iki 22 val., nemažai mažmeninės prekybos įmonių buvo pakeitusios savo veiklos pobūdį į viešojo maitinimo veiklą ir taip įgijo teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais vietoje ir išsineštinai visą parą. Tuomet priviso galybė vadinamųjų pseudobarų. Šių metų sausio pirmąją jiems buvo suduotas, atrodytų, mirtinas smūgis – įsigaliojus priimtoms LR Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, nuo 2012 m. sausio 1 d. nebėra galima iš viešojo maitinimo įstaigų nuo 22 iki 8 val. išsinešti alkoholinių gėrimų. Viešojo maitinimo įstaigose alkoholinius gėrimus nuo 22 iki 8 val., t. y. naktį, galima vartoti tik viduje.
Patvirtinta ir nauja paviljono sąvoka. Pagal ją numatoma, kad jame turi būti viduje įrengta prekybos salė pirkėjams aptarnauti. Toks patikslinimas, manoma, užkirs kelią kioskams pasivadinti paviljonais ir toliau tęsti prekybą alkoholiniais gėrimais. Šiauliuose yra apie 100 kioskų, leidimų prekybai neprasitęsė 14 proc. Spėjama, kad tie, kurių pagrindinę pelno dalį sudarė prekyba alkoholiu, išvis nutraukė veiklą.
Tiesa, gaila, kad prie sąvokos „paviljonas“ nėra nurodytas bent minimalus reikalaujamas prekybos salės plotas ir būtinybė įrengti viešąjį tualetą.
Pataisos apribojo ir prekybą alkoholiu degalinėse – įstatymo pakeitimuose nurodyta, kad nuo 2012 m. sausio 1 d. jose bus leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais vykdant tik mažmeninės prekybos veiklą, todėl nuo 22 val. iki 8 val. alkoholinių gėrimų įsigyti degalinėje nebus galimybės, o nuo 2016 m. bus visiškai draudžiama alkoholiniais gėrimais prekiauti stacionariose degalinėse.
Naivumas ar gudrus verslo planas?
Įsigaliojus įstatymo pataisoms, mieste jau užfiksuota pažeidimų. Savaitraščio „Šiauliai plius“ redakciją pasiekė skaitytojo laiškas ir prašymas pasidomėti įdomia Tilžės gatvėje esančios degalinės „Videra“ naktine veikla.
„Trijų karalių vakarą prieš pat vidurnaktį sustojau važiuodamas automobiliu pro „Videros“ degalinę. Nustebau, kad į jos teritoriją buvo apskritai sunku įvažiuoti, nes stovėjo galybė automobilių. Įėjęs į pastato vidų vėl nustebau: jaunimas arba vartojo alkoholį sėdėdamas prie stalelio, arba nusitvėręs butelius rikiavosi prie kasos. Degalinės kasininkėms darbo buvo į valias, vietoj vienos prie kasos stovėjo netgi dvi. Tarpdury stovėjo ir apsaugininkas, kurio anksčiau čia nematydavau. Matyt, prekyba alkoholiu naktimis duoda didelį pelną, kad degalinės savininkai gali sau leisti priimti į darbą papildomai žmonių, – laiške rašo šiaulietis. – Toliau degalinėje buvo dar įdomiau: kažkoks girtuoklis nusipirko šampano butelį, matyt, savo damai. Kasininkė jį vietoj atidarė, užmovė ant kakliuko plastikinę stiklinę. Vyras už butelio ir tiesiai pro apsaugininką per gatvę. Aš taip pat pro apsaugininką prasinešiau atidarytą skardinę alaus.“
„Jūsų minėta „Videros“ degalinė licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiu nuo šių metų pradžios išvis neturi. Sausio
12 d. Pietinės policijos nuovados pareigūnai tikrino, ar degalinės laikosi įsigaliojusių alkoholinių gėrimų prekybos apribojimų. Jie užfiksavo „Videros“ degalinės atliekamus veiksmus. Dabar yra renkama medžiaga ir nustačius pažeidimą degalinės vadovams bus pritaikytos sankcijos“, – teigia Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė.
Tai turi ar neturi degalinė tą licenciją? Anot telefonu kalbintos Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos skyriaus vedėjos Auksės Tutkutės, sausio 1 d. įsigaliojus įstatymo pataisoms, įmonė turėjo atvykti pakeisti licenciją, bet to nepadarė, vadinasi, dirba su sena nebegaliojančia. Tą patį patvirtino ir G. Smagriūnienė.
Savaip interpretuoja?
Vakar užsukome per pietus į degalinę nusipirkti alaus. Įsigijome be problemų. Paklausta, ar bus galima vakare po dešimtos atvažiuoti alaus, kasininkė patikino, kad taip, tik perspėjo, kad alkoholį turėsime vartoti vietoje.
Apie tai iškart informavome Šiaulių AVPK atstovę. „Nesąmonė! Negali būti, – stebėjosi ji. – Įmonė savaip interpretuoja – mano, kad licencija vis dar galioja, nors taip nėra. Šis savotiškas suvokimas neatleidžia jos nuo atsakomybės. Juk įsigaliojus naujam įstatymui senoji tvarka netenka galios.“ Paklausta, kaip kolegos policininkai ketina reaguoti, G. Smagriūnienė teigė, kad jų toks elgesys nestebina: „Ši įmonė ne vienintelė tokia. Kaip ir degtindariai – gauna baudą, bet ir toliau varo naminę manydami, kad jų niekas nebekontroliuos.“
Dovilė Laužikienė, Ekonomikos skyriaus vedėjo pavaduotoja ekonomikai, teigia, kad kontroliuoti, ar laikomasi įstatymo, pagal savo kompetenciją gali Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Valstybinė mokesčių inspekcija, savivaldybių institucijos ir policija.
Grandioziniai planai?
Tiesa, kitos savaitės vidury degalinė Savivaldybėje užsisakė „ekspozicinį plotą“ – pakartotinai bus pristatyti bendrąja tvarka parengto detaliojo plano patikslinti sprendiniai. Ketinama sujungti žemės sklypus Girulių g. 1 ir 1A, nustatyti suformuoto žemės sklypo tvarkymo ir naudojimo režimus. Taigi norima rekonstruoti esamą pastatą – įrengti komercines ir administracines patalpas, nedidinant degalinės pajėgumų. Ar tik ne kavinukę ketinama įrengti? Tada, atliekant viešojo maitinimo funkciją (turint maisto tvarkymo pažymėjimą ir prekybos alkoholiu licenciją), alkoholiu būtų galima prekiauti kiaurą parą.
Kiti prekybos apribojimai
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas informuoja, kad nuo 2012 m. sausio 1 d. bus draudžiama alkoholinius gėrimus vartoti ir sporto renginių metu salėse, kuriose jie vyksta. Motyvuojama tuo, kad sportas siejamas su sveika gyvensena, o ne psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu.
Be to, įsigaliojus priimtoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, nuo 2013 m. sausio
1 d. mažmeninėse prekybos vietose bus draudžiama parduoti alų, sidrą, alaus mišinius su nealkoholiniais gėrimais, alkoholinius kokteilius, išpilstytus į didesnę nei 1 litro tarą, bei parduoti sidrą, alų ir alaus mišinius, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė nei 7,5 proc.
Pirkdamas „bambalį“, turėk savo kamštelį?
Pagal naująjį Alkoholio kontrolės įstatymą naktį apskritai nebegalima nusipirkti alkoholio išsineštinai. O jei pirkėjas nusipirktų „bambalį“ alaus, kasininkė nusuktų jo kamštelį, o pirkėjas iš kišenės išsitrauktų savo ir užsuktų ant pradaryto butelio?
Pakalbinti miestiečiai tvirtina, kad tokie įstatymo pakeitimai tėra „žaidimai“. „Yra įstatymas, yra ir būdai, kaip jį apeiti. Niekas neuždraus man po 22 val. išsinešti pradaryto alkoholio butelio. Vartoti alkoholio viešoje vietoje negalima, o neštis supakuoto niekas nedraudžia, – svarstė šiaulietis. – Kita vertus, alkoholį vartoti apskritai nesveika, tad nėra reikalo po naktinius „taškus“ šlaistytis ir lakti iki žemės graibymo. Susilaikymas – dorybė.“
Povilas LUNGĖ