– Apklausą atlikęs žmogus teiravosi, ar mėgstu keliauti, kur esu buvusi, kur norėčiau nukeliauti ir panašiai. O aš kaip tyčia paatviravau, kad keliauti ne tik mėgstu, bet be kelionių negaliu gyventi, – pasakoja savo verslą Tauragėje turinti moteris.
Antrąkart kelionių organizatoriai su ja susisiekė jau lapkritį. Tąsyk kalba telefonu buvusi trumpa. Pašnekovas pasakęs, kad tauragiškė pateko į laimingųjų sąrašą. Todėl ji, būtinai su savo sutuoktiniu, buvo pakviesta dalyvauti prizų loterijoje. Prizas – garantuotas, belieka tik jį savo ranka ištraukti. Prizų skrynioje žadėta rasti auksinių laikrodžių, televizorių bei filmavimo kamerų.
Įtartina, brangu, bet patrauklu
Tauragėje susitikimo vieta – „Tauragės viešbutis“. O loterija vyko darbo dieną.
– Į loteriją buvo reikalaujama atvykti su sutuoktiniu. Konferencijų salėje prie kiekvienos iš atvykusių porų buvo pristatyta lošėjų vadybininkė, nepaleidusi klientų nė minutės atokvėpiui. Prizų iškart niekas nedalijo ir traukti neleido. Pasakė, jog būtina išklausyti direktoriaus paskaitą apie kelionių organizavimą visame pasaulyje. Iš maždaug dešimties į šį susitikimą atvykusių porų, dvi ar trys neišlaikė ir pasišalino anksčiau laiko. Mūsų nuostabai, jiems išeinant buvo pasiūlyta traukti prizus. Tačiau mes likome iki pabaigos, – prisimena tauragiškė Viktorija.
Maždaug valandą anglų kalba postringavęs lektorius pasakojo, kad pasaulyje egzistuoja keliautojų klubai, į kurį įstojęs žmogus gali už 5 tūkstančius eurų (17 257 litų) nusipirkti abonementą ir keliauti po visą pasaulį kaip tinkamas. Tačiau tokiu pasiūlymu, pasak mūsų pašnekovės, niekas nesusidomėjo. Tuomet Maljorkoje gyvenantis direktorius pakišo „kozirį“ – pasiūlymą, kuriam atsispirti buvo neįmanoma: keliones į Maljorką, Tenerifę ir Maltą keturiems asmenims už 950 eurų (3278 Lt).Už tą pačią kainą užsisakiusiems septynioms paroms pažadėtas viešbutis su pusryčiais, o oro uoste jų atvykstant lauks ir kelionės metu visada pagalbą teiks lietuviškai kalbanti firmos gidė. Patiems belieka įsigyti tik bilietus lėktuvu.
Sutartį pasirašė
Susitikimo dieną Viktorija neslėpė apmaudo ir keikė save, apgavikus už tai, kad šitaip apmaudžiai buvo pamokinta ne tik ji, jos šeima, bet ir artimi draugai, įtraukti į aferistų pinkles jos iniciatyva. Mat tauragiškė sumojo keliauti ne dviese su savo vyru, o keturiese.
– Sutarties pasirašymo dieną kelissyk pasiteiravau, ar tikrai bus galima važiuoti su draugais. Mūsų palydovė patikino, jog svetimiems akcijos sąlygos negalioja tik Maltoje. Bet ir čia esą draugams gali tekti susimokėti ne daugiau nei 100 eurų (345 Lt). Tačiau pasirašius sutartį paaiškėjo visai kitokia tiesa. Už tiek, kiek pinigų šiai dienai išleidau, galėčiau keliauti bet kada ir į bet kurią pasaulio vietą, – krimtosi verslininkė.
Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių
Sutikdama su organizatorių pasiūlymais kiekviena pora turėjusi sumokėti 350 eurų (1208 Lt) už kiekvieną kelionę. Tik tuomet buvo sudaroma ir pasirašoma sutartis 7 nakvynėms pasirinktoje šalyje. Tiesa, sutartis galioja net tris metus. Taigi, mūsų sutuoktiniai Tenerifės kurorte galėtų ilsėtis nuo šių metų lapkričio iki 2013-ųjų spalio. Sudariusi sutartį Viktorija pirmiausiai pastebėjusi, kad joje nebeliko vadybininkės žadėtų pusryčių. Dar po kelių dienų, kuomet tauragiškė kelione buvo sugundžiusi kitą sutuoktinių porą bei visiems keturiems konkrečiai datai užsakiusi lėktuvų bilietus, iš agentūros atkeliavo pranešimas, jog keliaujantieji privalo viešbučiui palikti 500 eurų (1725 Lt) užstatą. O dar vėliau moteris sulaukė kur kas didesnės staigmenos – jos užsakyta kelionė esą kainuoja 1960 eurų (6762 Lt). Mat į avantiūrą tauragiškę įtraukusieji aiškino, jog ji pažeidė sutarties sąlygas – į kelionę vyksta su svetimais žmonėmis. Todėl esą ji ir jos pakeleiviai privalo mokėti po 490 eurų (1691 Lt). Paklausus, kur dingo 350 eurų (1208 Lt) užstatas, atsakymas buvęs, jog jis nebegrąžinamas, nes užsakovė nusprendė į kelionę nevažiuoti praėjus 7 paroms nuo užsakymo. Esą, jeigu ji būtų suspėjusi atsisakyti kelionės per šį laikotarpį, kompanija būtų grąžinusi 70 procentų įmokėtos sumos.
Nukentėjusiųjų yra daugiau
Viktorijos pasirašytuose dokumentuose nurodyta, kad abejotiną sutartį įbruko Vilniuje 2009 metais lapkritį registruota įmonė UAB „Amber promotions“. Bet kuris interneto prieigą turintis žmogus gali įsitikinti, kas iš tiesų yra „Amber promotions“ vardu besivadinanti kompanija. Įdomu tai, kad teismai, skandalai ir skundai šiuos kelionių organizatorius lydi nuo įkūrimo pradžios. Tačiau teisėtvarka bei kitos institucijos su Lietuvos žmones mulkinančia „Tarptautine marketingo kompanija“, panašu, susidoroti neįstengia.
Pripažino pažeidus įstatymą
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba UAB „Amber promotions“ šiemet pripažino pažeidus konkurencijos normas ir skyrė bendrovei beveik 14 tūkstančių litų baudą. Tyrimas atliktas remiantis 68 į šią tarnybą besikreipusių vartotojų skundais. Tyrimo metu nustatyta, kad visais atvejais UAB „Amber promotions“ siūlė vartotojams 1 savaitei per 35 mėnesių laikotarpį įsigyti teisę naudotis apartamentais Tenerifės saloje.
„Amber Promotions“ reikalavimą per itin trumpą laiką apsispręsti pasirašyti sutartį bei iš karto tą pačią dieną sumokėti sutartyje nustatytą pinigų sumą keliautojai įvertino kaip klaidinimą ir psichologinį spaudimą. Visi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipęsi vartotojai pareiškė norą nutraukti su bendrove sudarytas sutartis ir susigrąžinti įmokas nemokant bendrovės nustatytų sutarties nutraukimo baudų.
Atsiimti pinigus sunku, bet įmanoma
Rūgščios patirties turintys „Amber promotions“ klientai interneto platybėse dalijasi patirtimi, kaip jiems pavyko atgauti įmokėtus pinigus. Vieni jų griebėsi šantažo – sužinoję, kur ir kada bus organizuojama kita loterija, nuvykę į vietą grasina organizatoriams dar prieš renginį informuoti būsimus klientus apie savo patirtį.
Kiti gi kreipėsi į teismus, kurie pripažino, jog agentūros parengtos sutartys prieštarauja Civiliniam kodeksui ir įpareigojo bendrovę grąžinti klientams pinigus.
„Amber promotions“ bendrovė grąžinti pinigų nei mokėti paskirtų baudų nesiskubina. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos už nesąžiningą komercinę veiklą paskirtą 13,9 tūkst. litų baudą iš agentūros ėmėsi išieškoti teismo paskirtas antstolis.
Be to, keliones gyventojams siūlanti bendrovė „Amber promotions“ yra nubausta 13 tūkst. Lt bauda už tai, kad jos vadovai nuo 2009 metų lapkričio 17 dienos iki 2010 sausio 15 dienos neturėjo Turizmo departamento išduoto kelionių agentūros pažymėjimo, leidžiančio užsiimti tokio pobūdžio veikla, tačiau gyventojams parduodavo turizmo paslaugas.
Sutartys prieštarauja įstatymui
Kadangi bendrovė nekreipė dėmesio į Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos nutarimą, tarnyba kreipėsi į Vilniaus miesto 1 apylinkės teismą su ieškiniu dėl nesąžiningų sąlygų pripažinimo negaliojančiomis. Lapkričio pabaigoje teismas, išnagrinėjęs ieškinį atsakovui UAB „Amber Promotions“, nusprendė šios įmonės siūlomų standartinių paslaugų teikimo sutarties kai kurios sąlygos yra nesąžiningos ir negaliojančios, nes prieštarauja Civiliniam kodeksui.
„<...>Aplinkybės rodo, kad sutartys sudaromos ne prekybai skirtose patalpose ir vartotojų atžvilgiu turi būti taikoma Civilinio kodekso 6.357 str. 6 d. norma – pirkėjas turi teisę nutraukti sutartį sudarytą ne prekybai skirtose patalpose per 7 dienas pranešdamas pardavėjui raštu. Šios teisės negalima suvaržyti jokiais įsipareigojimais, įmokomis ar kitokiu būdu apriboti“, – rašoma teismo sprendime.
Vien tik šiais metais Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas gavo 70 fizinių asmenų, nutraukusių sutartis su „Amber Promotions“, ieškinius, kuriuose prašoma grąžinti sumokėtus pinigus.
Per šiuos metus dėl netinkamos UAB „Amber Promotions“ veiklos į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi per 120 vartotojų.
Tauragės kelionių agentūros
Tauragėje įsikūrusių kelionių agentūrų „Smaragdas travel“ ir „Baltic Tours“ darbuotojos tikina žinančios apie „Amber Promotions“.
– Apie šios keliones siūlančios bendrovės veiklą žinau tik iš nuogirdų, interneto. Gal todėl, kad žmonės vos pasirašę abejotiną sutartį, suvokia esą apgauti. Pas mus besikreipiantieji nesigiria savo karčia patirtimi. Bent jau mano darbo praktikoje pasitaiko klientų nukentėjusių nuo kitos panašia veikla užsiimančios įmonės. Ši siūlo žmonėms sudaryti sutartį ir pinigus už neva būsimą kelionę sumokėti internetu. Vėliau paaiškėja, kad tokios kelionės už tokią kainą, kurią klientas įmokėjo, apskritai nėra, – pasakoja UAB „Smaragdas travel“ filialo Tauragėje vadybininkė Rosvita Stirbienė.
UAB „Baltic Tours“ direktorė Jolita Katauskienė sako, jog žino ne vieną tauragiškį, kuris buvo kviečiamas dalyvauti „Amber Promotions“ renginiuose. Kai kurie jų – netgi artimi direktorės draugai.
– Į renginį šie žmonės ėjo ne kelionės užsisakyti, o laimėjimo pasiimti. Juk „Amber Promotions“ iki klientų atėjimo akylai slepia savo įmonės pavadinimą bei tikrąjį tikslą, kuriuo klientus kviečia. Į mūsų agentūrą neseniai buvo užsukusi sutuoktinių pora, sudariusi sutartį su šia įmone. Žmonės, kiek supratau, liko apgauti dėl to, kad susigundę patraukliu pasiūlymu sumokėjo paskutinius pinigus, o tolimesnėms išlaidoms, ši pora pinigų nebeturi. Reikėtų suvokti paprastą dalyką: įmonė pasaulio kurortuose turi apartamentus, kuriuose siūlo atostogauti. Viskas. Jie ką turi, tą ir siūlo. Todėl apgaulės čia kaip ir nėra. Klientui belieka į šį viešbutį nukeliauti. Tai jie taip pat viešai akcentuoja. Bėda ta, kad pagrindinę poilsinės kelionės kainos dalį sudaro ne viešbutis ar apartamentai, bet lėktuvo bilietai. Todėl „Amber Promotions“ klientai apsigauna tik dėl to, jog įsipareigoja tam tikru laiku už fiksuotą kainą atvykti į firmos siūlomą viešbutį. Nors visi puikiai žinome, kad šitaip keliones užsisakinėti yra brangiau nei tarkime pasinaudoti legaliai veikiančių kelionių agentūrų siūlomomis akcijomis ar paskutinėmis minutėmis, – sako J.Katauskienė.
Žydrūnė Jankauskienė