• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Eilinis Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) valstybių narių ministrų susitikimas vyko tiksliai pagal scenarijų, kurio tikėjosi rinka: naujas kvotų lygis nebuvo nustatytas ir net beveik nebuvo svarstomas.

Eilinis Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) valstybių narių ministrų susitikimas vyko tiksliai pagal scenarijų, kurio tikėjosi rinka: naujas kvotų lygis nebuvo nustatytas ir net beveik nebuvo svarstomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir buvo prognozuota, OPEC sugebėjo susitarti tik dėl naujojo generalinio sekretoriaus – juo tapo Nigerijos – vienos iš šalių, kurios paprastai pasisako už drausmės kartelyje laikymąsi – atstovas.

REKLAMA

Visgi visi ministrai, išvykdami iš OPEC būstinės, buvo patenkinti susitikimo rezultatais: nesutarimų kartelyje mažėja, o santykiai – gerėja.

Optimistiškai kartelio narius nuteikia rinka – tai buvo pirmasis per pastaruosius dvejus metus OPEC susitikimas, kai naftos kainos rinkoje kilo, o ne smuko.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbos apie kvotas

Rinka iš eilinio OPEC posėdžio nelaukė jokių staigmenų. Balandį naftą išgaunančioms šalims nepavyko pasiekti ilgai brandinto susitarimo dėl gavybos įšaldymo ir tai aiškiai parodė, kad nuomonių skirtumai kartelyje tebėra aiškiai nesutaikomi.

„Dabartinės politikos kartelis neturėtų pakeisti. Tačiau netgi pokyčių nebuvimas rinkai šį tą parodys, o būtent tai, kad OPEC vis dar nesugeba suformuoti bendros politikos, o Saudo Arabija ir toliau sėkmingai laikosi strategijos, kuria siekia išsaugoti rinkos dalį, nors dėl to ir nukenčia kainos“, – prieš susitikimą teigė analitikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau prieš pat susitikimą pasirodė pranešimų apie tai, kad Persijos įlankos šalių ministrai gali pasiūlyti kartelyje sugrąžinti kvotų sistemą. Tokiu būdu būtų baigtas karas dėl rinkos dalių ir atkurtas rinkos pasitikėjimas OPEC galia.

REKLAMA

JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“ šaltiniai teigė, kad kartelio lyderė – Saudo Arabija – yra pasirengusi svarstyti tokią iniciatyvą, kurią palaiko ir nuolatiniai gavybos kartelyje ribojimo šalininkai – Nigerija, Venesuela, Kataras ir Alžyras.

Irako naftos viceministras Fayadhas al-Nema (Fajadas al-Nema) pareiškė, kad ministrai gali apsvarstyti naują bendrą kvotų lygį – 32,4 mln. barelių per dieną. Tai yra gerokai daugiau, palyginti su kartelio gavyba pernai gruodį (31,5 mln. barelių per dieną), bet 360 tūkst. barelių per dieną mažiau, palyginti su balandį pasiektu rekordiniu gavybos lygiu.

REKLAMA

Už gavybos mažinimą pasisakančių šalių poziciją išreiškė Alžyro energetikos ministras Salahas Khebris (Salahas Kebris). Anot jo, Alžyras norėtų suderinti kvotas, kurios būtų 5 proc. mažesnės negu dabartinis gavybos lygis.

Horizonte – šviesi ateitis

Naujasis Saudo Arabijos – neoficialios kartelio lyderės – naftos ministras Khalidas al-Falihas (Chalidas al-Falichas) dar prieš posėdį leido suprasti: kvotos gali būti sugrąžintos, jeigu tai bus būtina, bet tai įvyks ne šiame susitikime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar visą darbą už mus daro rinka. Mums tereikia ją stebėti ir bendradarbiauti su OPEC ir karteliui nepriklausančiais gamintojais pusiausvyrai rinkoje atkurti“, – pareiškė jis.

„Paklausa nemaža ir stabili, gavyba OPEC nepriklausančiose šalyse mažėja ir mes manome, kad ta gavyba ims smukti dar sparčiau. Rinkoje vykstant persibalansavimui, naftos kainos kops aukštyn“, – pridūrė ministras.

REKLAMA

Anot jo, Persijos įlankos šalys nenori sukelti rinkoje šoko, nes joms rūpi ilgalaikis stabilumas.

Tuo tarpu naujasis OPEC generalinis sekretorius Mohammedas Barkindo (Mohamedas Barkindas) po susitikimo pareiškė, kad pusiausvyra į rinką gali sugrįžti jau šių metų ketvirtąjį ketvirtį arba kitų metų pirmąjį pusmetį.

REKLAMA

Daug triukšmo dėl nieko

Iš esmės OPEC priimtas sprendimas yra toks pat, kaip ir priimtasis pernai gruodį – palikti viską, kaip yra, ir toliau stebėti padėtį rinkoje. Kartu OPEC vadovai pasistengė pabrėžti, kad kartelis tebėra gyvybinga organizacija, daranti įtaką rinkai.

Pasibaigus susitikimui surengtoje spaudos konferencijoje laikinasis generalinis sekretorius Abdallah el-Badris (Abdala el-Badris) paaiškino, kad OPEC kol kas negali nustatyti konkrečių gavybos kvotų, nes Iranas tebedidina gavybą po sankcijų atšaukimo, o gavyba Libijoje ir Nigerijoje yra nestabili.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mums reikia laiko, kad galėtume priimti galutinį sprendimą – kiek mes išgauname“, – pareiškė jis.

Kad kalbėti apie gavybos kvotų sugrąžinimą dar anksti, po susitikimo pabrėžė ir naujasis kartelio generalinis sekretorius M. Barkindo.

Paaiškėjo, kad kvotų klausimas susitikime net nebuvo iš esmės svarstytas – Nigerijos naftos ministras Emmanuelis Kachikwu (Emanuelis Kačikvu) pareiškė, kad ministrai jam skyrė vos kelias minutes.

REKLAMA

Paklaustas, ar susitikimas buvo sėkmingas, jis pareiškė: „Be jokios abejonės. Buvo labai daug kalbėta apie krizę organizacijoje. Manau, krizė baigėsi, santykiai gerėja.“

2015 metų gruodį vykusiame ankstesniame susitikime OPEC nariai nusprendė išlaikyti tuometinį faktinį gavybos lygį, kuris sudarė apie 31,5 mln. barelių per dieną. Dėl neapibrėžtumo dėl Irano, kuris laukė tarptautinių sankcijų atšaukimo, sprendimą dėl naujo kvotų lygio kartelis atidėjo iki kito susitikimo.

REKLAMA

Po to vasarį kelios naftą išgaunančios valstybės iškėlė pasiūlymą įšaldyti gavybą sausio mėnesio lygiuose.

Tačiau balandį Dohoje vykusiame susitikime OPEC valstybių narių ir karteliui nepriklausančių naftą išgaunančių šalių ministrams nepavyko pasiekti susitarimo šiuo klausimu. Tai visų pirma įvyko dėl Saudo Arabijos, kuri pareikalavo, kad prie susitarimo prisijungtų ir Iranas.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, nors sprendimas dėl gavybos įšaldymo nebuvo priimtas, rinka ėmė siekti pusiausvyros, nes sumažėjo gavyba JAV, Kanadoje ir Nigerijoje. Šią žiemą į žemiausią per 13 metų lygį kritusios naftos kainos nuo to laiko pakilo beveik du kartus.

Ketvirtadienį „Brent“ rūšies naftos kainos vėl perkopė 50 JAV dolerių už barelį kartelę, virš kurios laikosi ir penktadienio ryte.

Pasak analitikų, jeigu OPEC narių „optimizmu užsikrės“ ir rinka, 50 JAV dolerių už barelį kaina gali įsitvirtinti kaip naujasis minimumas.

Kitas eilinis OPEC naftos ministrų susitikimas įvyks lapkričio 30 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų