Nacionalinį susitarimą, apimantį valstybės valdymo išlaidų mažinimo, "Sodros" biudžeto subalansavimo, užimtumo rėmimo sistemos ir nedarbo draudimo išmokų pertvarkymo, nekilnojamojo turto ir pridėtinės vertės mokesčių, struktūrinių reformų klausimus, planuojama pasirašyti rugpjūčio pabaigoje, teigia Vyriausybės atstovai.
Kaip po susitikimo su profesinių sąjungų ir verslininkų atstovais sakė Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis, visos trys šalys dar turi pasiūlymų dėl Nacionalinio susitarimo.
Nors kai kurie Nacionalinio susitarimo siūlymai, pavyzdžiui, motinystės išmokų, atlyginimų mažinimas biudžetininkams, valstybės tarnautojams, pareigūnams, teisėjams bei politikams, jau įgyvendinti, bet profsąjungų ir darbdavių atstovai siūlo nenuimti vadinamųjų "vaiko pinigų", pensijas mažinti ne visiems vienodai, o proporcingai: daugiau nei vieną pensiją gaunantiems jas mažinti 20 proc., o mažiausias pensijas gaunantiems - 5 proc. Verslininkai taip pat prieštarauja "Sodros" įmokų didinimui 3 proc.
"Mes planuojame (pasirašyti Nacionalinį susitarimą- ELTA) paskutinę rugpjūčio dekadą. Dabar deriname tarpusavyje, nebe daug liko nuostatų", - sakė D. Matulionis.
Kaip jau ELTA skelbė, liepos pradžioje Vyriausybė su socialiniais partneriais inicijavo Nacionalinį susitarimą. Jame įtvirtinta valstybės finansų politika trejiems metams bei viešųjų finansų konsolidavimo galimos priemonės.
Pirminiame Nacionalinio susitarimo variante remiantis Pasaulio bankų ir kitų tarptautinių institucijų rekomendacijomis, buvo numatyta 2 proc. didinti PVM, viešojo sektoriaus atlyginimus sumažinti dešimtadaliu, valstybės tarnybos etatų skaičių sumažinti 20 proc. Siūloma 3 proc. padidinti socialinio draudimo įmokas, pensijas ir kitas socialines išmokas sumažinti 10 proc., mamoms, išėjusioms motinystės atostogų, pirmaisiais metais mokėti 85 proc. buvusio atlyginimo, antraisiais - 50 proc. Taip pat numatyta įgyvendinti našlių pensijos pertvarką bei pailginti pensinį amžių. Be to, 2011 metais žadama įgyvendinti struktūrines reformas socialinio draudimo, švietimo ir sveikatos apsaugos srityje.