• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionaliniame savižudybių prevencijos veiksmų 2023-2026 metams plane numatyti mokymai institucijų specialistams, sąmoningumo didinimas, darbas su bendruomenėmis ir sąmoningumo didinimas, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Nacionaliniame savižudybių prevencijos veiksmų 2023-2026 metams plane numatyti mokymai institucijų specialistams, sąmoningumo didinimas, darbas su bendruomenėmis ir sąmoningumo didinimas, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA

Planą patvirtinusio sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, pastaruoju metu pastebima savižudybių mažėjimo tendencija, bet ir viena tokiu būdu prarasta gyvybė yra per daug.

„Savižudybės Lietuvoje yra indikatorius, kiek svetimumo yra įsimetę į mūsų santykius. Vien administracinėmis priemonėmis savižudybių problemos neįmanoma išspręsti, todėl naujajame plane didelis dėmesys skirtas visuomenės švietimui ir darbui su bendruomenėmis bei artimaisiais, sąmoningumo didinimui, kad laiku atpažinus suicidinį elgesį bei mintis, būtų suteikta visa reikalinga pagalba“, – sako ministras.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus vedėjo Igno Rubiko, nors savižudybių skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo perpus, ši problema išlieka labai aktuali.

REKLAMA
REKLAMA

„Todėl kartu su geriausiais šios srities mokslininkais bei praktikais, taip pat institucijų atstovais išskyrėme prioritetus ir parengėme veiksmų planą, kuriuo siekiame iki 2026 metų pabaigos sumažinti savižudybių skaičių iki 16,6 atvejų 100 tūkst. gyventojų per metus. Jei pavyktų pasiekti šį tikslą, papildomai būtų išsaugota ne mažiau kaip 60 gyvybių, lyginant su 2022 metais, kai šalyje įvyko 527 savižudybės“, – teigė jis.

REKLAMA

Anot ministerijos, numatoma mažinti visuomenėje vis dar gajus mitus apie savižudybę, tokių asmenų atskirtį ir stigmą vykdant viešosios komunikacijos, socialines kampanijas. Taip pat numatoma plėsti asmenų, galinčių atsidurti arčiausiai savižudybės grėsmę patiriančio žmogaus, ratą ir stiprinti jų kompetencijas.

Į mokymus aktyviai įsitrauks švietimo, policijos, Kalėjimų tarnybos, sveikatos, socialinių paslaugų specialistai.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbia SAM, numatyta parama diegiant savižudybių prevencijos algoritmus savivaldybėse per mokymus ir veiksmingesnį tarpsektorinį bendradarbiavimą. Jau kitais metais kai kuriose savivaldybėse pradės veikti savižudybių prevencijos koordinatoriai. Jų pareiga – stebėti ir tobulinti pagalbos algoritmą ir bendradarbiavimą, organizuoti pagalbą artimiesiems, didinti savivaldybės gyventojų informuotumą apie pagalbos galimybes ir kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tobulinant pagalbos sistemą mėginusiems žudytis ar patiriantiems savižudybės grėsmę, plane numatyta stiprinti nemedikamentinių paslaugų prieinamumą, tobulinti specialistų kompetencijas. Taip pat didelis dėmesys skiriamas tokių  asmenų artimiesiems: numatyta plėtoti paslaugas, kurios apimtų tiek individualias konsultacijas, tiek savitarpio pagalbos grupes.

REKLAMA

Numatyta tobulinti savižalos atvejų, savižudybių registravimą, taip pat vykdyti išsamią pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims organizavimo stebėseną, reaguojant į trūkumus ir siekiant sistemingo jų šalinimo.

Siekiant pagrindinio tikslo – mažesnio savižudybių skaičiaus, bus mažinamas atotrūkis tarp skirtingų savivaldybių, orientuojantis į tas teritorijas ir tikslines grupes, kur situacija yra prasčiausia.

Anot SAM, ne mažiau svarbu stiprinti ir palaikyti atvirą ir duomenimis grįstą diskusiją šia tema. Numatoma, kad Higienos institutas teiks analitines ataskaitas apie savižudybių statistiką, jos pokyčius ir tendencijas, o Sveikatos apsaugos ministerija suburs ekspertų tarybą, kurioje bus aptariamos šios tendencijos, plano įgyvendinimo sėkmė ir trūkumai, ir teikiami siūlymai dėl veiklų tobulinimo.

Lietuvoje po 30 metų nepriklausomybės atstatymo 568 tūkstančiai žemiau skurdo ribos,dar pusė tiek dėl keliasdešimt eurų į statistiką nepatenka.Laiku gauti gydymo paslaugas neįmanoma,dar žmogui užkraus nekilnojamo turto mokestį.Ką žmogus vieną dieną pagalvos ?"Nusipelnėme gyventi geriau !" ?Ar nuspręs,kad pavargo kovoti kiekvieną dieną dėl išgyvenimo ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų