Š.m. lapkričio 19 d. Lietuvos nacionalinės televizijos laidos REDAKCIJA metu buvo paskelbta visuomenę ir donorų bendruomenę šokiruojanti informacija apie situaciją Lietuvos kraujo donorystėje, atskleidusi įsisenėjusias problemas ir nepaprastai cinišką atsakingų Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų požiūrį.
Nacionalinės donorų asociacijos taryba pareiškia, kad ciniškas ir neatsakingas valstybės tarnautojų požiūris kelia pavojų pacientų sveikatai ir gyvybei, žemina valstybės institucijų autoritetą, kenkia donorystės prestižui, demonstruoja nepagarbą kraujo donorams, o ypač - neatlygintiniems kraujo donorams, kurie nesavanaudiškai aukoja savo kraują visų valstybės piliečių sveikatai ir gyvybei gelbėti.
Pareiškiame, kad jokie valstybės tarnautojai neturi moralinės teisės prisiimti Aukščiausiojo valios ir šventvagiškai pateisinti biurokratiją sprendžiant, kokie pacientai jų valia gali išgyventi, o kokie – būti beviltiškai „nurašomi“. Minėtą „sprendimo būdą“ vertiname kaip pacientų supriešinimą ir pasityčiojimą iš neatlygintinų kraujo donorų aukojamo kraujo. Daug neatlygintinų kraujo donorų turi karčią patirtį, kai apsisprendimas tapti kraujo donoru subrendo išgyvenant sergančių artimųjų kančias ar patyrus tragišką netektį. Neatlygintini kraujo donorai atsakingai žiūri į donorystę ir pozityvių asmeninių įsitikinimų vedami tampa organų ir kaulų čiulpų donorais. Minėtas valstybės tarnautojų požiūris sukėlė pasipiktinimą donorų tarpe.
Manome, kad toks požiūris pažeidžia pacientų teises, kelia pavojų jų sveikatai ir gyvybei bei žlugdo nevyriausybinių organizacijų pastangas propaguojant ir diegiant donorystę visuomenėje. Susidaro įspūdis, kad už kraujo donorystę atsakingi SAM pareigūnai yra atitrūkę nuo realios situacijos vertinant kraujo ir jo komponentų poreikį.
Televizijos laidoje paskelbta informacija galutinai apnuogino įsisenėjusias problemas Lietuvos kraujo donorystėje ir pademonstravo SAM atsakingų pareigūnų nesugebėjimą ar nenorą kvalifikuotai spręsti kraujo donorystės problemą, pakerta pasitikėjimą šia valstybės institucija ir verčia abejoti vykdomos sveikatos apsaugos politikos moralumu.
Neatsakingas požiūris į kraujo donorystę ir konfliktai tarp kraujo donorystės įstaigų tiesiogiai įtakoja donacijų sumažėjimą kraujo donorystės įstaigose, nes kraujo donorai suabejoja donorystės prasmingumu.
Pabrėžiame, kad Lietuvoje yra didžiulis neišnaudotas kraujo donorystės potencialas, kuris gali garantuoti sklandų gydymo įstaigų aprūpinimą krauju ir jo komponentais bei sutelkti būtiną kraujo donorų rezervą.
Lietuvos Respublikoje yra priimti valstybės teisės aktai, reglamentuojantys kraujo donorystę ir skatinantys neatlygintiną kraujo donorystę. Deklaruojami ambicingi valstybės siekiai iki 2015 metų pasiekti beveik 100 procentų neatlygintinų donacijų kiekį, kaip tai yra pažangiausiose Europos Sąjungos šalyse.
Manome, kad donorystės problemoms spręsti reikalinga politinė valia ir esminiai pokyčiai Sveikatos apsaugos ministerijoje, kuri atsakinga už susidariusią situaciją kraujo donorystėje.
Primygtinai reikalaujame, kad atitinkamos valstybės institucijos ir jų pareigūnai prisiimtų atsakomybę dėl susiklosčiusios situacijos ir imtųsi nedeklaratyvių veiksmų kraujo donorystės problemoms šalinti.
Darius Tumšys – NDA prezidentas, tarybos pirmininkas
Vijolė Miškinienė – NDA tarybos narė, Panevėžio donorų asociacijos pirmininkė
Giedrius Bakučionis – NDA tarybos narys
Vida Bendinskienė – NDA tarybos narė
Žilvinas Neliubšys – NDA tarybos narys, Kauno krašto donorų draugijos pirmininkas
Danutė Jakštonienė – NDA tarybos narė, VŠĮ „Šiaulių donoras“ vadovė