Šiandiena norime peržengti kalbos ribas, nedaugiažodžiaujant kalbėti muzika. Daugelis svarbių pasaulio įvykių palydimi muzikos. Neseniai 20 metų sukaktį minėjusi Berlyno sienos griūtis neapsieina be Pink Floyd dainos „The wall“ . Nacionaliniai himnai pabrėžiantys atskiros tautos išskirtinius bruožus bei savybes. Baltijos kelias Lietuvoje prisimenamas skambant Eurikos Masytės atliekamos dainos „Laisvė“ kontekste ir daugelis kitų muzikos palydėtų įvykių prisimenama būtent taip.
Neseniai pasaulį išvydo naujas muzikinis albumas „Songs That Won the War”, dedikuotas Antro Pasaulinio karo 70-dešimtmečiui. Karo laikotarpiu, kai aidėjo kulkų garsai ir vyravo pesimistinės nuotaikos, skambėjusi muzika, kompensavo pozityvumo alkį. Neveltui sakoma, kad muzika gali išgelbėti pasaulį – tai universali kalba, kurią galima pasiųsti svarbią žinią ar veikti žmoniškąsias emocijas, nepaisant nesantaikos ar kalbos barjerų. Su muzika žmonės stato naują Babelio bokštą.
Dabar jau legendiniais muzikantais tapę atlikėjai, tuo metu bandė gelbėti pasaulį. Išleistame albume yra ne tik 28 karo metų dainos, bet ir papildomas, Antrojo Pasaulinio karo populiariausios atlikėjos, Britanijos imperijos 2-ojo laipsnio ordino kavalieriaus titulu apdovanotos Veros Lynn vaizdo klipų įrašas DVD formate. Karo įkarštyje pavargę ir moteriškos kompanijos išsiilgę vyrai, trumpomis pertraukėlėmis, galėjo mėgautis jos dainomis.
Viena populiariausių Antrojo Pasaulinio karo dainų -- Vera Lynn „We‘ll Meet Again“
Tuometinėje muzikoje jautėsi kovos dvasią keliančių, linksmų ir tuo pačiu graudaus taikos ilgesio gaidų, viskas viename gimdė, dabar jau klasika tapusias, dainas. Pagrindinis jų akcentas išlikdavo – viltis. Dabar, išlaikydami atstumą nuo praėjusių laikų konteksto, per muziką galime įsivaizduoti kuo gyveno ir kas palaikydavo žmonės sunkiuoju gyvenimo etapu. Tada atlikėjai turėjo savo misiją – įkvėpti ir morališkai palaikyti žmones, o ypatingai kareivius.
Glenn Miller – „American Patrol“
Andrews Sisters “Don’t Sit Under The Apple Tree”
Lina Sabaitytė