Paukščių gripas vėl atgijo, tik šįkart – mutavęs. Nauja gripo atmaina aptikta Vietname ir Kinijoje, tačiau kol kas neaišku, kokį pavojų ji sukels žmonėms. Jungtinės Tautos perspėja, kad šis gripas neilgai trukus gali išplisti ir Azijoje.
Virusas pastebėtas Tailande, Malaizijoje ir Kambodžoje, kur šįmet užsikrėtę mirė aštuoni žmonės, teigia BBC. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, nuo paukščių gripo, pradėjusio siausti 2003 m., išvis numirė 331 žmogus. Be to, dėl šio viruso, arba jo baiminantis, pasaulyje buvo paskersti daugiau, nei 400 mln. naminių paukščių ir padaryta daugmaž 47,6 mlrd. litų ekonominė žala.
Laukiniai paukščiai
Paukščių gripu piko 2006-aisiais metu buvo užsikrėtę net 63 šalių gyventojai, o jo protrūkių visame pasaulyje užfiksuota apie 4 tūkst. Nepaisant to, daugumoje valstybių virusu ilgainiui buvo atsikratyta, nors jis liko endeminis Bangladeše, Kinijoje, Egipte, Indijoje, Indonezijoje bei Vietname.
„Deja, užsikrėtusiųjų skaičius nuo 2008 m. ir vėl pradėjo kilti – gali būti, kad dėl to kalti migruojantys paukščiai,“ – sakė JT maisto ir žemės ūkio organizacijos vyriausiasis veterinarijos inspektorius Juan Lubroth.
„Laukiniai paukščiai gali būti šio viruso pradininkai, tačiau žmonių veiksmai naminių paukščių prekybos ir produktų gamybos atžvilgiu tik paskleidžia jį po visą pasaulį,“ – įsitikinęs inspektorius.
Per pastaruosius dvejus metus paukščių gripu sergantys naminiai arba laukiniai paukščiai buvo aptikti tokiose šalyse, kuriose anksčiau nebuvo užfiksuota jokių susirgimo atvejų. Tarp neseniai viruso paveiktų šalių yra Izraelis bei Palestinos teritorijos, Bulgarija, Rumunija, Nepalas ir Mongolija.
Pasak J. Lubroth, naujoji viruso atmaina daugiausiai palietė šiaurines ir centrines Vietnamo dalis ir kelia grėsmę Japonijai bei Korėjos pusiasaliui.
Tuo tarpu Pietų Korėjoje pernai metų gruodį buvo pradėti skersti šimtai tūkstančių vištų bei ančių – po to, kai buvo patvirtinti pirmieji susirgimo šiuo virusu atvejai nuo 2008 m.
JT maisto ir žemės ūkio organizacija ragina šalis „padidinti pasirengimą ir budrumą“ prieš naujai prisikėlusio viruso protrūkį.