• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Demografija – nėra likimas, kaip kartais yra teigiama: visa žmonijos rasė gali būti nušluota maro, asteroido smūgio ar kokios nors stichinės nelaimės. Bet nežiūrint į tai, šiandieniniai gimstamumo, mirtingumo ir migracijos rodikliai taip pat turi nemažą įtaką ateities kartoms.

REKLAMA
REKLAMA

Naujausias Jungtinių Tautų projektas ragina padidinti žmonių populiaciją iki 8 milijardų imtinai iki 2025 metų ir iki 10,1 milijardo iki amžiaus pabaigos.

REKLAMA

Dar visai neseniai gyventojų skaičiaus augimą lėmė gimstamumas. Nuo 1950 iki 1990 metų, jaunesni nei 30 metų žmonės sudarė daugiau nei pusę pasaulio gyventojų, tuo tarpu vyresni nei 60 metų žmonės, vos 12proc. pasaulio populiacijos, tačiau ateityje bus priešingai. Pasak Jungtinių Tautų, per ateinančius 40 metų daugiau nei pusę (58 proc.) pasaulio gyventojų sudarys pagyvenę žmonės, tuo tarpu vos 6 proc. –jaunesni nei 30 metų.Remiantis naujausiais demografiniais duomenimis teigiama, kad daugelyje išsivysčiusių šalių gerokai sumažėjo vaikų iki 5 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Kyla klausimas, kurios šalys iki 2025 metų turės daugiausiai pagyvenusių žmonių? Tai tikrai nebus Europa, kur vis dar pamažu kyla gimstamumo rodikliai, tai bus tokios šalys, kaip Irakas ar Meksika, kurios ne per seniausiai susidūrė su dideliu gimstamumo nuosmukiu.

Per ateinančius 35 metus tiek Irano, tiek Meksikos populiaciją pagrinde sudarys vyresni nei 60 metų žmonės. Šis reiškinys gali paliesti net ir tokias besivystančias šalis, kaip Brazilija, Čilė, Kinija, Libanas, Tunisas, Pietų Korėja ar Vietnamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas, populiaciją veikiantis reiškinys yra migracija. Pavyzdžiui, Meksikoje, vaikų iki 4 metų 2010 metais buvo 434 000 mažiau nei 1996 metais. Tokį demografinį pagreitį pakurstė milžiniški Meksikos gyventojų migracijos srautai į Jungtines Amerikos Valstijas.

REKLAMA

Šiandien grynasis nelegalios migracijos srautas iš Meksikos į šiaurę sumažėjo iki minimumo. Kuo mažiau vaikų, kuriuos reikia remti finansiškai, ir kuo daugiau vyresnio amžiaus žmonių, tuo efektyvesnė ir sėkmingesnė Meksikos ekonomika.

Nepaisant šių tendencijų, dauguma žmonių tiki, kad gyventojų perteklius taip pat yra rimta problema. Viena iš priežasčių yra ta, kad daugiau nei pusė pasaulio gyventojų gyvena miestuose. O didelio mąsto išlaidos vaikams, jų priežiūrai ir auginimui didmiesčiuose, daugelį šeimų skatina susilaikyti nuo vaikų, kas ir lemia mažėjantį gimstamumą. Jei gimstamumo mažėjimo tendencija nebus stabilizuota, kaip tikina Jungtinės tautos, pasaulyje sumažės gyventojų populiacija ir dominuos tik vidutinio amžiaus žmonės.

REKLAMA

Daugelyje šalių, tokių kaip Vokietija, Japonija, Rusija ir Pietų Korėja šeimos augina tik po vieną atžalą, kas kuria visuomenę, kurioje žmonės ne tik kad neturi brolių ir seserų, bet ir dėdžių, tetų, pusbrolių, sūnėnų ir dukterėčių, prarandama galimybė pratęsti giminę.

Manoma, kad kai kurios šeimos iš viso atsisako susilaukti vaikų. Šiandien vienas iš penkių žmonių pažangiose Vakarų šalyse, įskaitant ir JAV, lieka bevaikis. O tai reiškia, kad didžioji pasaulio gyventojų dalis neturės biologinių giminių, išskyrus jų tėvus.

Greičiausiai tik fundamentalizmo šalininkai, krikščionys, musulmonai ir žydai linkę susilaukti daugiau atžalų. Tačiau tai nėra pasaulinio mąsto sprendimas, todėl būkite nusiteikę gyventi planetoje, perkrautoje pagyvenusiais žmonėmis.

Vertimas iš „Foreign policy"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų