Studijų ir karjeros mugėje Vilniuje moksleiviai buvo viliojami ateityje rinktis ugniagesio, policininko ar pasieniečio profesiją, tačiau vidaus reikalų ministrui Regimantui Čiupailai kalbant apie šių profesijų privalumus, prie stendo daugiausia būriavosi mergaitės.
Pasak ministro, siekis pritraukti kuo daugiau žmonių į valstybės tarnybą bei paskatinti juos tapti statutiniais tarnautojais sutapo su aktyvia profesinių bei mokymosi sąlygų gerinimo politika. Anot R.Čiupailos, valstybės tarnautojų ir statutinių valstybės tarnautojų atlyginimai nuo 2003 metų buvo įšaldyti, dėl šios priežasties Lietuvoje pradėjo trūkti ugniagesių, policininkų ar pasieniečių.
„Nuo 2003 metų buvo įšaldytas valstybės tarnautojo ir statutinio valstybės tarnautojo atlyginimas. Tai automatiškai ir motyvacija pradėjo kristi. Pernai darbuotojų pradėjo trūkti labai rimtai“, - sakė vidaus reikalų ministras.
R.Čiupailos teigimu, pastarąjį pusmetį pastebima „gerėjimo“ tendencija: į visas vidaus reikalų sistemos tarnybas šiuo metu ateina daugiau žmonių negu jų išeina, nors dar visiškai neseniai buvo atvirkščiai.
Mokiniai buvo viliojami žadant orią tarnybą, geras mokymosi ir darbo sąlygas, padorų atlyginimą bei mokymosi metu mokamas stipendijas. Ministro teigimu, šiuo metu bet kuris vidaus reikalų sistemoje dirbantis ugniagesys, policininkas ar kitas tarnautojas vidutiniškai uždirba apie 2 tūkst. litų, o stipendijos siekia 481 litą per mėnesį.
„Mūsų stipendijos yra pačios aukščiausios - 481 litas. Tokios stipendijos jūs nerasit niekur. Studijuodami siekiant statutinio pareigūno diplomo, jūs gausite išlaikymą, gausite sąlygas ir po to tarnyba bus labai aiški, ori ir labai reikalinga eiliniams žmonėms“, - žadėjo ministras.
Pasak jo, situacija yra „daugiau mažiau“ sutvarkyta visose vidaus reikalų sistemos tarnybose, tačiau pripažino, kad policijoje yra kiek prasčiau. Šį faktą patvirtino ir Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis, kurio teigimu, nors situacija gerėja, bet šiuo metu sistemoje yra 1369 laisvi etatai.
„Kai kurie policijos pareigūnai išeina dirbti Europos Sąjungos struktūrose, išeina besimokantys pareigūnai, išeina pareigūnai į teismą, prokuratūrą, Valstybės saugumo departamentą (VSD), ten, kur geriau apmokamos darbo vietos, kadangi jie policijos sistemoje išmoko kaip profesionalai, parodė save ir geriausiai atlieka šias pareigas. Daugelis teisėjų, prokurorų, advokatų buvo policijos pareigūnai“, - žurnalistams sakė K.Tubis.
Profesines galimybes mugėje prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) stendo pristatė ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas generolas Saulius Stripeika, Priešgaisrinės apsaugos bei gelbėjimo departamento direktorius generolas Remigijus Baniulis.
Tačiau prie pakankamai „vyriškų“ profesijų stendo daugiausia būriavosi mergaitės. Jos noriai rinko informacinius lankstinukus, klausėsi apie mokymosi galimybes, tačiau paklaustos, ar domisi ugniagesio, policininko arba pasieniečio profesija, sakėsi priėjusios „tik šiaip“, bet kol kas neplanuojančios rinktis šių profesijų.
Pasieniečių mokyklos darbuotojams teko atsakyti ir į kai kurių ypač motyvuotų mokinių klausimus, susijusius su reikalavimais sveikatai ar ištvermei. Abiturientas Artūras iš Mažeikių Pasieniečių mokyklos kursanto Lino Astrausko klausinėjo, ar į mokyklą priimami žmonės, nešiojantys akinius, taip pat domėjosi, kiek atsispaudimų reikia padaryti, norint įvykdyti keliamus reikalavimus.
Artūras BNS sakė norintis tapti pasieniečiu-kinologu.
Pasak mokymosi galimybes Pasieniečių mokykloje pristačiusių darbuotojų, mokiniai labiausiai klausinėjo apie gyvenimo sąlygas, stipendijas, mokestį už mokslą, ar egzistuoja galimybės po mokslų grįžti į gimtąjį miestą. Kai kuriems mokiniams kilo klausimų ir apie korupcijos paplitimą tarnybose, kurios buvo pristatomos.