Nuo kitų metų balandžio motinystės (tėvystės) pašalpos bus skaičiuojamos nuo vienerių metų darbo užmokesčio. Nauja tvarka bus taikoma tuo metu motinystės atostogų išeinančioms motinoms.
Apskaičiuojant gimdymo bei motinystės (tėvystės) pašalpą, nuo sausio 1-osios bus atsižvelgiama į motinos uždarbį, gautą per paskutinius devynis mėnesius, o nuo 2009 metų balandžio 1-osios – per 12 mėnesių iki išėjimo į dekretą arba vaiko priežiūros atostogų pradžios.
Tai numatyta Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo projekte, kuriam antradienį po pateikimo Seimas pritarė.
Naujovė negalios toms moterims, kurios gimdys studijuodamos ar iš karto po studijų.
Naujaja motinystės atostogų pašalpos skaičiavimo tvarka, tikimasi, padės išvengti piktnaudžiavimų – būsimoms mamoms, sužinojusioms apie nėštumą, darbdaviai nebegalės dirbtinai pakelti atlyginimo, kad jos gautų didesnę motinystės pašalpą iš „Sodros“.
Dėl tos pačios priežasties keičiama ir pašalpos skyrimo tvarka atsižvelgiant į moters darbo stažą.
Dabar teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu turi moterys, kurioms suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, jeigu jos iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius darbo stažą.
Nuo 2009 metų liepos 1-osios tas stažas ilginamas – norint gauti pašalpą teks turėti ne trumpesnį kaip 9 mėnesių darbo stažo per paskutinius 24 mėnesius, o nuo 2009 metų spalio 1-osios – ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius.
2008-ieji – paskutiniai metai, kai motinystės pašalpos apskaičiuojamos remiantis per tris būsimosios motinos darbo mėnesius gautomis pajamomis.
Dabar įstatymas numato, kad nuo 2009 metų sausio 1-osios ši pašalpa turėtų būti skaičiuojama pagal šešių mėnesių pajamas.
Taip siekiama užkirsti kelią nesąžiningu būdu gauti didesnes motinystės pašalpas, kai su darbdaviu susitariama padidinti draudžiamąsias pajamas.
Siūloma keiti ir tvarką, kada ir kaip vaikui gimus galėtų gauti tėvas.
Dabar tokia pašalpa mėnesį tėvui mokama, jeigu per paskutinius 24 mėnesius iki pirmosios tėvystės atostogų dienos jis turėjo ne trumpesnį kaip 7 mėnesių darbo stažą. Nuo 2009 metų liepos 1-osios siūloma nustatyti ne trumpesnį kaip 9 mėnesių darbo stažą per paskutinius 24 mėnesius, nuo 2009 metų spalio 1-osios – ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius.
Dabar motinystės pašalpa nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu mokama 100 proc. moters gauto atlyginimo, bet ji per mėnesį negali būti mažesnė už nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalį, kuris dabar būtų apie 504 litus.
Seimui siūloma šį minimalios pašalpos dydį nustatyti mažesnį – 20 proc. einamųjų metų draudžiamųjų pajamų.
Anot Socialinių reikalų ir darbo komiteto nario Algirdo Syso, tokia pataisa vaikus auginančių mamų pajamas sumažintų 150 litų.