Kokiais atvejais pasijutus negerai ar pastebėjus neįprastus simptomus moterys gali kantriai laukti gydytojo konsultacijos, o kada delsimas didina skaudžių komplikacijų tikimybę?
Pilvo skausmas – koks ir kada pavojingas?
Skirtingais ciklo periodais moterys gali jausti laikiną pilvo maudimą ir skausmą. Tačiau kai kuriais atvejais šie pojūčiai gali signalizuoti apie ligas arba skubios pagalbos būtinybę.
„Nordclinic“ gydytoja ginekologė Nerėta Riaukienė sako, kad ūmus, aštrus, intensyvėjantis pilvo skausmas, atsiradęs be priežasties ir nepraeinantis nuo nuskausminamųjų, pilvo pūtimas, skausmingumas pilvo apačioje, viršuje ar šonuose – tai simptomai, kurie rodo, kad būtina įvertinti moters būklę, nustatyti skausmo priežastį ir suteikti skubią pagalbą.
Šiuos pojūčius gali lemti įvairios priežastys, pavyzdžiui, cistos apsisukimas ar plyšimas, uždegimai, tokiu atveju prisideda karščiavimas, pakitusios išskyros.
„Svarbu neignoruoti ir nelaukti, kol stiprus pilvo skausmas praeis. Jei jis ūmus, stiprėjantis – skubiai kreiptis į gydytoją reikia tam, kad būtų išvengta labai rimtų komplikacijų“, –atkreipė dėmesį gydytoja N. Riaukienė.
Kraujavimas – pavojaus signalas ne tik nėščiosioms
Netikėtai pasirodęs kraujas, nereguliarus kraujavimas ciklo, ne menstruacijų metu gali atsirasti dėl organinės patologijos arba būti susijęs su reprodukcine funkcija – negimdiniu nėštumu, uždegimais, nėštumo komplikacijomis, onkologiniais susirgimais. Kraujavimas – pavojaus ženklas visoms moterims susirūpinti ir pasitikrinti sveikatą, nustatyti priežastį.
„Jei gausiai kraujuojate menstruacijų metu, kraujo pasirodo po lytinių santykių - taip pat svarbu nenumoti ranka ir manyti, kad tai nėra rimta, reikia nustatyti priežastis. Tuomet moteris jausis geriau tiek fiziškai, tiek emociškai“, – ragina gyd. N. Riaukienė.
Kraujavimą išprovokuoti gali kontraceptinių tablečių vartojimas, kai kurie vaistai, hormonų disbalansas, gimdos polipai arba fibromos (gerybiniai navikai), nėštumo komplikacijos, dubens uždegiminė liga (bakterinė infekcija), policistinių kiaušidžių sindromas.
„Norėdami diagnozuoti kraujavimo priežastį, pirmiausia turime nustatyti kraujavimo šaltinį. Ar kraujuojama iš gimdos, gimdos kaklelio ar makšties? Kartais kraujavimas, kuris, kaip manoma, yra iš makšties, iš tikrųjų gali būti iš šlapimo pūslės arba žarnyno.
Tad siekiant nustatyti priežastį išklausomi pacientės skundai, patikrinamas gimdos kaklelis, makštis, diagnozės patvirtinimui gali būti atliktas ultragarsinis tyrimas, biopsija, kai kuriais atvejais infekcijų tyrimas.
Šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai signalizuoja ne tik apie laikiną diskomfortą
Kokios priežastys gali išprovokuoti šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimus? Viena iš jų – šlapimo nelaikymas po gimdymo dėl susilpnėjusios šlapimo pūslės ir dubens raumenų.
Vyresnėms nei 35 metų ar turinčioms antsvorio moterims po gimdymo taip pat kyla didesnė šlapimo nelaikymo rizika. Šie veiksniai lemia, kad moterys susiduria su daug didesne šlapimo nelaikymo rizika.
Problematišką šlapinimąsi, tuštinimosi sutrikimus gali sukelti ir ūmūs uždegiminiai procesai, kai jaučiamas skausmas. Kaip vieną iš veiksnių gydytoja N. Riaukienė pamini ir lytinių organų slinkimo problemą, kai sudėtinga šlapintis dėl užspaustos šlapimo pūslės ar sunku sulaikyti šlapimą.
Kai kuriais atvejais dėl lyties organų nuslinkimo gali užkietėti viduriai, jaučiamas skausmas, didelis diskomfortas, tuomet kentėti nevalia, svarbu kreiptis į gydytoją, kur būtų suteikta skubi pagalba.
Aukštas kraujo spaudimas – kokie papildomi simptomai rodo, kad būtina skubi pagalba
Pasak gydytojos N. Riaukienės, aukštas kraujo spaudimas reikalauja itin atidaus dėmesio ir greitos reakcijos, kad būtų išvengta gyvybei pavojingų komplikacijų.
Ypač atsargioms reikėtų būti nėščiosioms. Jei pakilus kraujospūdžiui prasideda tinimas, mirga akyse – reikalinga skubi pagalba. Su nėštumu susijusios komplikacijos gali būti – preeklampsija, „Hellp“ sindromas – gyvybei pavojinga nėštumo komplikacija, paprastai laikoma preeklampsijos atmaina. Dažniausiai pasireiškia vėlesniais nėštumo etapais arba netrukus po gimdymo.
Fiziniai šio sindromo simptomai iš pradžių gali atrodyti kaip preeklampsija. Gali būti jaučiamas pilvo arba krūtinės ląstos skausmas, krūtinės jautrumas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, kuris nepraeina net išgėrus nuskausminamųjų, kraujavimas, sutrikti regėjimas, patinti veidas, rankos, trūkti oro. Pajutus šiuos simptomus į gydytoją reikia kreiptis nedelsiant.
Nėštumo metu svarbu atkreipti dėmesį į neįprastus simptomus
Gydytoja Nerėta Riaukienė sako, kad nėščiosioms reikia būti atidžioms, stebėti savo kūną. Pastebėjus kraujavimą, pajutus pilvo apačios skausmą ar stiprius spazminius skausmus, jei nuteka vandenys, nejaučiami vaisiaus judesiai – sveikatos įvertinimas ir pagalba reikalinga nedelsiant.
„Jei pajaučiate kažką neįprasto, kas sukelia nerimą, geriau kreiptis be reikalo, nei su priežastimi, kuri dėl laukimo gali komplikuotis. Kiekvienu gyvenimo etapu moterims reikėtų jaustis ramioms, o tam svarbu rūpintis savo sveikata ir laiku kreiptis į gydytoją“, – pranešime spaudai sakė gydytoja N. Riaukienė.