Moterų teigimu, Lietuvos keliuose dažniausiai jos susiduria (54,7 proc.) su agresyviu vyrų vairuotojų elgesiu. Vis dėlto daugelis kalbintų dailiosios lyties atstovių (40,4 proc.) stengiasi į piktus veiksmus kelyje demonstruojančius eismo dalyvius nekreipti dėmesio, rodo vienos draudimo bendrovės užsakymu atliktos apklausos duomenys.
Vilniečiai nemandagiausi
Vairuotojų elgesio keliuose tyrimas atskleidė, kad moterys įpratusios mintyse paburbėti, tačiau nesiima fizinių veiksmų prieš agresyviai ar nekultūringai vairuojančiuosius. O štai vyrai atvirkščiai: dažniau į agresiją atsako agresija, nes įpratę sudėtingose situacijose imtis veiksmų – muštis arba bėgti.
„Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantė psichologė Eglė Masalskienė teigė, kad agresyvus vyrų vairuotojų elgesys neretai perauga į rimtesnius pykčio protrūkius kelyje. Psichologės žodžiams pritarė ir apklausos rezultatus patvirtino 12 metų vairavimo patirtį turinti kaunietė Violeta Pagirskienė. Pasak jos, vyrai kelyje elgiasi įžūliai, dažniau nei moterys viršija leistiną greitį bei sukuria pavojingas avarines situacijas.
Kasdien už automobilio vairo sėdanti kaunietė tikino, kad nemandagiausi yra sostinės vairuotojai. „Tokio nemandagaus vyrų vairuotojų elgesio, kaip Vilniuje, nemačiau jokiame kitame Lietuvos mieste: vilniečiai skuba, esant galimybei viršija greitį, daro staigius pavojingus manevrus, neretai neįjungia posūkio signalo, o per spūstis vakarais nesilaiko saugaus atstumo“, – pastabų vilniečiams negailėjo renginių organizatore dirbanti moteris.
Auklėja kolegas
Prie vairo palinkusį klaipėdiškį Jurgį Kesminą suerzinti nesunku. Vyras atviravo, kad neretai kitiems eismo dalyviams pagrūmoja kumščiu, nevengia garsinio signalo ar net išlipa iš automobilio „vyriškam pokalbiui“. Informacinių technologijų specialistas skubėjo patikinti, kad su dailiosios lyties atstovėmis būna kultūringas ir bobomis jų nevadina.
„Dauguma mano pažįstamų, pamatę už vairo moterį, šaukia: „Boba už vairo!“ Kai kurie specialiai daro pavojingus manevrus, norėdami aplenkti vairuojančią moterį, – pasakojo klaipėdiškis. – Tenka auklėti kolegas. Pats, jei reikia, praleidžiu nedrąsiai vairuojančią moterį, tačiau įžūliems vairuotojams vyrams nenusileidžiu.“ Daugiau nei 1,1 tūkst. vairuotojų visoje Lietuvoje atliktos apklausos rezultatai parodė, kad 95 proc. šalies vairuotojų keliuose yra patyrę pykčio. Apklausos dalyviai teigė, kad, būdami už vairo, neretai pajunta neigiamų emocijų.
Šypsena padeda išvengti konfliktų
Pasak psichologės E.Masalskienės, moterys keliuose jaustųsi saugesnės, jei džentelmenai vyrai prie vairo laikytųsi tam tikrų mandagumo taisyklų. Pykčio keliuose valdymo konsultantė pateikė 8 mandagaus vairavimo patarimus.
1. Nevažiuokite „prilipę“ prie moters vairuojamo automobilio. Šis vairuotojų veiksmas sukelia didžiausią susierzinimą ir stresą abiejų lyčių atstovams. Taip gali būti išprovokuotas staigus stabdymas ar nesaugus greičio viršijimas, siekiant atitrūkti nuo važiuojančiojo iš paskos.
2. Prieš sukdami iš anksto įjunkite posūkio signalą. Posūkio nerodymas dažniausiai yra itin gerai save vertinančių vairuotojų poelgis, kuriuo rodoma nepagarba kitiems vairuotojams. Todėl būkite prognozuojami ir rodykite posūkio signalus gerokai prieš pradėdami manevrą.
3. Automobilius statykite tam skirtose vietose. Ne vietoje pastatyti automobiliai trukdo eismui, priverčia moteris manevruoti pro siaurus pravažiavimus ir sukelia papildomų neigiamų emocijų.
4. Nemirksėkite tolimosios šviesos žibintais, jei stipriai viršijate greitį ir antra eismo juosta važiuojantį automobilio vairuotoją skatinate pasitraukti į pirmą.
5. Vairuokite dėmesingai ir stenkitės nepažeisti kelių eismo taisyklių. Moterys jautriau nei vyrai reaguoja į išsiblaškiusius vairuotojus, pažeidžiančius kelių eismo taisykles. Stebėdamos tokį elgesį ir besirūpindamos savo bei keleivių saugumu, jos patiria didesnį stresą.
6. Padėkokite, jei moteris užleido jus su automobiliu.
7. Galvokite apie malonius dalykus. Atminkite, kad jei kelyje patyrėte nemalonumų, galite pakeisti tik savo požiūrį į juos.
8. Yra dalykų, kurių vyrai kelyje gali pasimokyti iš moterų. Ar pastebite, kad moterys naudoja itin paprastą ir veiksmingą bendradarbiavimo būdą – šypseną? Ji kelyje apsaugo nuo konfliktų, o jei jų ir kyla, padeda juos taikiai išspręsti.
Vismantas Žuklevičius