Prieš porą savaičių Turkiją sukrėtė kraupi žinia apie jaunos moters nužudymą. 27-erių Pinar Gultekin gyvybė užgeso nuošalioje sodyboje Turkijos pietvakariuose. Auka susiginčijo su buvusiu savo vaikinu, kuris norėjo atkurti santykius.
Ginčo metu 32-ejų metų vyras moterį sumušė iki sąmonės netekimo, tuomet pasmaugė ir sudegino. Pranešama, kad sudegę 27-erių moters palaikai buvo išmesti į metalinę statinę namo kieme. Žinoma, šalyje kilo visuotinis pasipiktinimas, mat Pinar Gultekin tapo dar viena vyro auka, kurių pastaraisiais metais Turkijoje daugėja.
Į Stambulo gatves išėjo šimtai pasipiktinusių moterų, mat šiurpios tragedijos fone šalies prezidento Recepo Tayyipo Erdogano partija paskelbė svarstanti atšaukti šalyje Stambulo konvencijos galiojimą. 2011 m. šalių pasirašyta konvencija įpareigoja valstybes kovoti su smurtu artimoje aplinkoje. Sprendimą dėl konvencijos atšaukimo prezidento partija žada paskelbti kitą savaitę.
Aktyvistė Gulsah Kaya situaciją komentuoja taip: „Moterų gyvybėms šioje šalyje jau dabar gresia pavojus, o Stambulo konvencijos atšaukimas – tai moterų žudymo įteisinimas. Todėl čia ir esame. Ir nors vyriausybė atidėjo sprendimą dėl konvencijos – norime, kad tokie siūlymai iš viso nebūtų svarstomi.“
Studentė Item Gerkus sako: „Praėjusią savaitę buvo protestai ir Bešiktašo, ir Kadikėjaus apygardose. Organizavome eiseną. Viskas prasidėjo dėl Pinar nužudymo. Žmonės pikti.“
Turkija nerenka oficialios statistikos apie smurtą artimoje aplinkoje, bet PSO duomenys rodo, kad 38 proc. turkių yra bent kartą patyrusios vyro smurtą. Europoje šis skaičius siekia 25 proc.
Pernai Turkijoje nuo vyro rankos žuvo 474 moterys – tai du kartus daugiau nei 2011 m., kai buvo pasirašyta Stambulo konvencija.