Šie žmonės prarado daugiau kaip 5 tūkstančius eurų. Iš viso nukentėjusių jau kelios dešimtys. Dalis žmonių nė nenutuokia, kad buvo apvogti, nes nebuvo prisijungę prie savo sąskaitos.
Po Naujųjų pasipylė pranešimai policijai apie tai, kad žmonės jungdamiesi prie populiarios svetainės esveikata.lt prarado šimtus eurų.
„Į Klaipėdos apskrities policiją kreipėsi 27 metų vyras, kuris taip pat nurodė, kad bandė prisijungti prie portalo „esveikata“ ir po to pastebėjo, kad iš jo banko sąskaitos dingo 900 eurų“, – komentuoja Klaipėdos policijos atstovė Asta Kažukauskienė.
Per vieną dieną pinigų neteko mažiausiai 5 žmonės – iš Marijampolės, Klaipėdos, Pagėgių, Šilalės ir Radviliškio rajonų. Bendra prarastų pinigų suma viršija 5 tūkstančius eurų.
„Esveikata.lt yra dabar vienas iš naujesnių sukčiavimo būdų ir šią tendenciją policija stebi nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio, per praeitų metų lapkričio, gruodžio mėnesius policija gavo apie 20 pranešimų, dėl kurių pradėjo ikiteisminius tyrimus. Jungdamiesi prie netikros suklastotos esveikatos sistemos žmonės praranda apie tūkstantį eurų“, – sako Policijos departamento atstovė Revita Janavičiūtė.
Vos per plauką nepervedė 850 eurų
Viena vilnietė pinigų neprarado tik per plauką – kai jungdamasi, kaip vėliau suprato, prie netikros esveikatos svetainės, pamatė, kad jos prašo suvesti antrą PIN kodą. Tada jai toptelėjo – taigi aš nieko neperku. Atsipeikėjusi patikrino svetainės adresą ir pamatė, kad buvo paspaudusi nuorodą, kurią sukčiai specialiai įdėjo aukščiau nei tikra svetainė.
„Labai svarbu stebėti adresą, prie kokio jungiatės, nesinaudoti „Google“ paieškoje rastu pirmu adresu, geriausia yra pačiam suvesti pilną adresą ir tada jūs būsit tikri, kad nepakliūsit į sukčių rankas“, – komentuoja R. Janavičiūtė.
Minėta vilnietė tik po kelių savaičių atsidariusi savo banko paskyrą pamatė, kad yra nepasirašytas mokėjimas Nikolai Izmirovui, nors veikiausiai tai netikras sukčiaus vardas, ir į sukčiaus sąskaitą būtų iškeliavę 850 eurų, pavadintu „gift“ – dovana. Moteris pasidžiaugė, kad laiku atsitokėjo ir nesuvedė antrojo PIN kodo.
„Kai eina kalba apie PIN2, tai galvoje turi pradėti suktis dar daugiau įvairių klausimų, kodėl manęs yra prašomas PIN2, jeigu tai nėra, kad aš pats savo elektroninėj bankininkystėj žinau, kad darau pavedimą. Nes prašymas suvesti PIN2 reiškia, kad greičiausiai yra daroma piniginė operacija“, – sako Pinigų plovimo prevencijos centro vadovė Eglė Lukošienė.
Aktyviai dirba telefoniniai sukčiai
Šiomis dienomis nesnaudžia ir telefoniniai sukčiai. Štai sausio pradžioje, pusę vienuoliktos vakaro skambinęs telefoninis sukčius, prisistatęs kriptovaliutų biržos atstovu, iš moters išviliojo 25 000 eurų.
„Skambina įvairiausiu paros metu, naudojasi tuo, kad naktį mes esam labiau pažeidžiami, vis tiek mūsų smegenys nedirba taip, kaip dirba dienos metu ir esam labiau pažeidžiami, tai manęs kaip ir nelabai stebina skambutis, kuris vyksta naktį link vidurnakčio“, – sako E. Lukošienė.
Jei neatrodo įtartina, kad kažkas stebuklingai praturtėti siūlo kone naktį, sukčius išduoda vienas bendras bruožas – jie dažniausiai kalba rusiškai.
„Tai bendras patarimas, jeigu skambina rusų kalba tiesiog dėti ragelį ir nekalbėti, nes labai labai didelė tikimybė, kad tai yra sukčiai“, – teigia E. Lukošienė.
Kilus įtarimui, kad atidavėte pinigus elektroniniam ar telefoniniam sukčiui, policija pataria nedelsiant kreiptis į savo banką – bent dalį pinigų gal dar pavyks atgauti.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.